Domů
Evropská Unie
Timmermans v Praze apeloval na jednotu států EU v klimatických otázkách
Frans Timmermans
Zdroj: European Commission

Timmermans v Praze apeloval na jednotu států EU v klimatických otázkách

Evropská Unie
14 komentářů
14. červenec 2022, 10:49
ČTK

Na jednotu členských států Evropské unie v klimatických otázkách dnes v Praze apeloval místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Novinářům při příchodu na druhý den zasedání ministrů životního prostředí EU řekl, že při možné energetické krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu je nutné zrychlit využívání obnovitelných zdrojů energie. Apeloval také na solidaritu v zásobování plynem.

„Je zřejmé, že jediná energie, která bude levnější než ta dosavadní, je obnovitelná energie. Přechod k obnovitelným zdrojům se tak stal ještě více urgentní,“ řekl Timmermans v souvislosti s vysokými cenami energií poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.

„Nemůžete pomocí kouzelné hůlky udělat z drahého plynu levný, ale můžete přinést svým obyvatelům levnější obnovitelné energie,“ doplnil.

Po debatě s poslanci Evropského parlamentu tento týden prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), že k nejtěžším úkolům českého předsednictví bude patřit zajištění solidarity v zásobování plynem při očekávaném omezení či zastavení dodávek z Ruska. Moskva začátkem týdne odstavila plynovod Nord Stream 1 kvůli pravidelné údržbě, unijní země ale považují za reálnou možnost, že po ohlášených deseti dnech dodávky neobnoví.

„Pokud ukážeme solidaritu mezi všemi členskými státy, můžeme to překonat. Bude to těžké, budou muset být učiněna těžká rozhodování, ale můžeme to překonat způsobem, který ochrání zájmy našich obyvatel a průmyslu,“ poznamenal místopředseda EK.

Kremlu je podle něj nutné ukázat, že Evropu nelze rozdělit. EU podle něj musí zůstat solidární s Ukrajinou.

Ministři dnes budou diskutovat o společném unijním postoji pro listopadovou konferenci OSN o změně klimatu (COP 27) v Egyptě. Podle Timmermanse je Evropa v klimatických otázkách lídrem, je nutné sjednotit pozici pro konferenci a následně ji sdílet se světem. Některé země mimo EU se podle eurokomisaře inspirují postupy Evropy, například Čínu zmínil v souvislosti se systémem obchodování s emisními povolenkami.

Právě změna tohoto systému je podle Timmermanse jedním z bodů klimatického balíčku zvaného Fit for 55, na němž je ještě potřeba hledat shodu mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Balíček EK představila loni v létě. Opatření vyplývající z 13 legislativních návrhů by měla pomoci EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 proti roku 1990 a uhlíkové neutrality do roku 2050.

V souvislosti s klimatickými změnami připomněl loňské povodně v Německu a Belgii, při kterých zemřelo více než 200 lidí. Hovořil také o tornádu v ČR, které před rokem zabilo šest lidí a zničilo několik vesnic na Hodonínsku a Břeclavsku. Podle Timmermanse by EU mohla určit den, kdy si bude oběti živelných katastrof pravidelně připomínat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Peter Zachara
14. červenec 2022, 11:58

U Milouša Jakeša sa nachadzali rovnake retoricke prvky, napriklad taky Jetřebizmus. Akoby ich jedna mater mala, rovnakou ideologiou nadajala.

Milan Horak
14. červenec 2022, 12:00

Tohoto klimatického magora měli už dávno vykopat. Primárná příčina drahých energií je v nesmyslně prosazovaném green dealu. Ruská válka na Ukrajině to jen urychlila. Takových je v Bruselu většina a pak to tak dopadá. Blbci.

Michal K.
14. červenec 2022, 16:33

tiez by som ocakaval sebareflexiu a vyvodenie osobnej zodpovednosti za sucasny bezutesny stav.

Zial sebareflexia a zopdpovednost su cenne a vzacne vlastnosti u politikov, u tych bruselskych obzvlast

Miloslav Černý
15. červenec 2022, 15:53

Bez břehá agresivita Ruska se dá do budoucna srovnat jako, že se nestane havárie v budoucnu někde v Evropě jaderné elektrárny. Těžko se to dalo očekávat a přesto se to stalo. Lidský faktor je nevyzpytatelný. Nejbezpečnější Evropa se může stát jenom bez JE typu JEDU a s postupným odklonem od fosilu s jeho náhradou OZ v celé jejich škále včetně akumulace, která se rozvíjí souběžně. Jádro max. na eventuální překlenutí nedostatku v podobě vzetí na milost v malých modular. reak., na kterých se celosvětově intenzivně pracuje. Poučení z lidského selhání by se mělo stát celosvětovou výzvou, aby si lidstvo dokázalo zajistit smyslu plný život na zemi , než bychom se mohli v hodně dlouhé budoucnosti zaměřit na její opuštění.

Maly Jarda
14. červenec 2022, 12:39

Někteří lidé fungují podle hesla "Škodit do poslední vteřiny"

Pavel
14. červenec 2022, 12:44

Pricina vysokych cen energii neni v green dealu, ale v hloupe orientaci na rusky plyn. EU naprosto nesmyslne a bezduvodne vlozila zbran do rukou kremelskeho magora Putina, ktery tuto zbran proti nam vyuziva. Vsichni ti, co prosazovali nakup ruskeho plynu jsou naprosti blbci a meli by drzet pusu.

Peter Zachara
14. červenec 2022, 19:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ubermenchen Pavel ma hned odpoved.
.

Pavel
14. červenec 2022, 20:14

Ještě to trochu rozvedu: plyn jsme mohli mít (a konečně budeme) z Ázerbájdžánu, Israele, Egypta, Alžíru, Afriky, USA a mnoha dalších zemí. Bohužel díky Německu a jejich novodobému paktu Molotov Ribbentrop ( dnes Merkel Putin) se hlavní EU ekonomika orientovala na Rusko. Takže jsme si opět vyzkoušeli že s ruzkem cesta nikam nevede. Teď to budeme horko těžko řešit. A to bude zbytečně bolet.

Jan Stehlik
15. červenec 2022, 08:34

Bohužel , nejsem takový optimista . Vaše doměnky jsou hezké , ale politika EU (green deal ) je jednoznačná a bude přitvrzovat . Tudíž plyn je přechodné palivo a nikdo nebude chtít investovat do produktu , který končí . Výmluvné to bylo u Kataru . Němci tam zajeli a výsledek je logický . Katar chce dlouhodobé garance odběru , aby se investice navrátila . Což němci nemohou garantovat . Přece chtějí pryč od fosilu . Šefka EU letěla do Azerbajdžánu a to stejné . Chtějí dlouhodobé kontrakty . Tudíž se na sebe usmáli a tot vše. S asií je to stejné . Ta má dlouhodobé kontrakty s USA na LNG . Co tedy zbývá ? Němci budou nakupovat ve světě uhlí , to se dá dobře skladovat a budem se přeplácet se světem o LNG .

Přemek z Mělníka
15. červenec 2022, 08:47

Ano, četl jsem to také v zahraničním tisku.....EU požádala Katar o navýšení dodávek LNG plynu, ale přes burzu a Katarská strana řekla.....,jedině dlouhodobé objednávky na 15-20 let, což evropané odmítli......"tak si to kupte jinde", udajně jim politici z Kataru odpověděli....takže tento zdroj plynu asi padnul....

Přemek z Mělníka
15. červenec 2022, 08:40

Plyn budeme mít až až až....,ano to je hezké, ale kdy? Zima dorazí za pár měsíců a pokud se situace nezklidní a konflikt na UA nezastaví, tak to RF vypne, i když asi jen částečně, peníze potřebují také.....

Zásoby plynu jsou možná na sto, nebo dvěstě let, ale v čím dál víc v problematických prostorech, hloubkách a podobně. Takže situace asi není a nebude, že zákazník si bude diktovat kdy a za kolik bude kupovat, tolik plynu zas na trhu není a asi hned tak nebude....Rusko to neprodá nám, ale třeba výhledově všechno do Azie a dalších rozvíjejících se ekonomik, které neuvěřitelně nyní rychle rostou....

Třeba Indie a Čína se poučily u Německa, které energie levně nakupovalo a nakupuje v RF a pak zo s pořádným rabatem prodává např nám....je to za násobky nakoupeného v RF.....

Teď čína A Indie přeprodává ruskou ropu dál sousedům s tučným ziskem.....

Rejpal
14. červenec 2022, 20:24

Každý kdo se díval kolem sebe viděl jak posledních 20 let EU systematicky ničila svým členům vlastní energetiku a toto je výsledek. Za to Putin opravdu nemůže....

Michal K.
15. červenec 2022, 10:51

Obavam sa, ze ste na omyle. Energetiku v EU poskodzuje dlhodobo katastrofalna/zufala politika. V EU si zatvarame riaditelne zdroje ele. energie a nove sa nestavaju. Miesto toho mozno take OZE.

Ukazku toho ako OZE znizuju zavislost, si mozme zobrat take Nemecko. Vyse 20 rokov intenzivne investicie do OZE, a vysledok tej nezavislosti, vidite sam.

seznamzpravy. cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-uhlobaron-drahe-povolenky-nikdo-nezrusi-bruselu-nesou-penize-205484

Milan Bačík
15. červenec 2022, 09:33

Ovce skákající z útesu vyzývá stádo k jednotě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se