EDF rozvíjí další kontrakty na elektřinu z jádra pro energeticky náročný průmysl
Francouzská státem vlastněná společnost EDF pokračuje v jednáních s průmyslovými podniky o možnostech dlouhodobých kontraktů na jadernou elektřinu. Společnost v současné době musí relativně velkou část své výroby z jádra prodávat konkurenčním dodavatelům za fixní cenu. Tento mechanismus, známý jako ARENH, má však na konci příštího roku skončit. Přímé dlouhodobé kontrakty na dodávky elektřiny z jaderných elektráren průmyslu by jej tak z části mohly nahradit.
EDF podle serveru Argus nedávno uzavřela pět dohod o záměru na dlouhodobé kontrakty s energeticky náročným průmyslem. Tyto kontrakty dohromady tvoří objem přes 10 TWh ročně a jejich délka trvání bude přinejmenším 10 let.
K letošnímu dubnu společnost podle serveru uzavřela celkem tři dohody o záměru na dlouhodobé jaderné kontrakty s různými společnostmi. Mezi protistranami byly například výrobce oceli ArcelorMittal či společnost GravitHy, která plánuje nízkoemisní a udržitelnou výrobu železa a oceli.
"Stále jsme daleko od maxima (24TWh), o které jsme usilovali, ale v kontextu nízkých cen někteří aktéři dávají přednost střednědobým smlouvám," uvedl na nedávné konferenci Marc Benayoun, výkonný viceprezident francouzské EDF.
Francouzské dlouhodobé kontrakty na elektřinu z jádra, známé jako CAPN, jsou navrženy pro energeticky náročný průmysl. V tomto případě však nerozhoduje odběr společností, ale velikost plateb za energie vůči jejich příjmům.
Podle serveru Argus tak například státem vlastněný železniční přepravce SNCF na tyto kontrakty nárok nemá, ačkoliv za rok spotřebuje okolo 9 TWh elektřiny. Provozní ředitelka přepravce nicméně serveru sdělila, že společnost vyjednává s EDF o možném rozšíření kontraktů CAPN.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se