Francouzská EDF chce optimalizovat svůj reaktor EPR, aby mohl konkurovat plynovým zdrojům

DomůJaderné elektrárnyFrancouzská EDF chce optimalizovat svůj reaktor EPR, aby mohl konkurovat plynovým zdrojům

Francouzská státní energetická společnost EDF pracuje na vývoji optimalizované verze svého jaderného reaktoru EPR. Podle výkonného ředitele společnosti by nová verze měla být schopná cenově konkurovat plynovým elektrárnám.

S růstem rozpočtů a prodlužováním délky výstavby jaderných reaktorů v Evropě francouzská státní EDF hledá možnosti, jak zvýšit konkurenceschopnost svých reaktorů.

Výkonný ředitel EDF, Jean-Bernard Levy, podle agentury Reuters během senátního slyšení uvedl, že společnost úzce spolupracuje se svou dceřinou firmou Framatome za účelem vylepšení návrhu reaktoru EPR. Podle Levyho se společnosti chtějí poučit z dlouhých prodlev při budování EPR reaktorů ve finském Olkiluoto a francouzské Flamanville.

„Těm zemím, které si vybraly jadernou energii, chceme nabídnout cenovou úroveň srovnatelnou s plynem s dalšími výhodami v podobě energetické nezávislosti a nízkouhlíkové výroby elektrické energie,“ uvedl Jean-Bernard Levy.

EDF se podle Levyho snaží se svým optimalizovaným designem EPR cílit na cenovou úroveň 65 až 70 EUR/MWh (v cenách z roku 2016) při projektované životnosti reaktoru 60 let.

Levy rovněž uvedl, že dluhy zatížená EDF by v budoucnu nemohla financovat nové jaderné elektrárny, ale potřebovala by alternativní způsoby financování podobné britskému modelu Contract for Difference (CfD). Ten byl vybrán například pro projekt jaderné elketrárny Hinkley Point C, kterou EDF staví ve Velké Británii.

Francouzská vláda minulý měsíc požádala EDF, aby připravila plány na výstavbu šesti jaderných reaktorů EPR v příštích 15 letech.

Doposud byly uvedeny do provozu pouze dva jaderné bloky EPR, a to mimo Evropu, konkrétně v Číně. První blok čínské elektrárny Taishan se na konci loňského roku stal světově prvním reaktorem typu EPR v komerčním provozu. Taishan 2 zahájil komerční provoz letos v září.