Domů
Jaderné elektrárny
Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld získala povolení k demontáži
Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld
Zdroj: Avda

Německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld získala povolení k demontáži

Odstavená německá jaderná elektrárna Grafenrheinfeld dostala finální povolení k druhé fázi demontáže. Nyní tak může být rozebrána tlaková nádoba a beton biologické ochrany reaktoru. Blok typu PWR o výkonu 1275 MW byl v provozu od roku 1981 do roku 2015. Demontáž provozovatel rozdělil do dvou fází, k první dostal povolení již v roce 2018.

Německá společnost PreussenElektra získala od bavorského státního Ministerstva životního prostředí druhé a poslední povolení k demontáži jednoblokové jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. PreussenElektra, dceřiná společnost energetické společnosti E.ON, rozdělila proces demontáže bloku do dvou kroků.

„Vložili jsme hodně úsilí do mnohaletého schvalovacího procesu pro vyřazení z provozu a demontáž elektrárny Grafenrheinfeld. Proto jsme rádi, že jsme dnes obdrželi poslední potřebné povolení,“ vysvětlil Michael Bongartz, výkonný ředitel společnosti PreussenElektra.

Žádost o povolení k první fázi demontáže podala PreussenElektra v roce 2014 a obdržela jej v roce 2018. Práce na rozebrání bavorské elektrárny započaly v dubnu 2018. Z elektrárny bylo doposud kromě palivových článků odstraněno také více než 12 100 komponentů, celkově čítající 3 100 tun materiálu. Pracovníci také zcela odstranili vnitřek tlakové nádoby reaktoru.

Druhou žádost o povolení druhé fáze demontáže podala společnost v prosinci 2019.  Zahrnuje zejména demontáž samotné tlakové nádoby reaktoru a betonu biologického stínění, který ji obklopuje.

33 let v provozu

Tlakovodní reaktor o výkonu 1275 MWe (netto) dosáhl prvního kritického stavu v prosinci 1981 a ve stejném měsíci byl připojen k síti. Do komerčního provozu vstoupil v červnu 1982. V rámci 13. novely německého zákona o jaderné energetice přišla elektrárna o oprávnění k provozu a 27. června 2015 byla definitivně odstavena. Během svého provozu dodala elektrárna Grafenrheinfeld do sítě více než 333 TWh elektrické energie.

 „Jsem rád, že jsme nyní obdrželi souhlas. Pro nás to znamená, že můžeme pokračovat v demontáži podle plánu,“ dodal Bernd Kaiser, ředitel jaderné elektrárny Grafenrheinfeld.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Matěj Mareš
10. leden 2023, 13:57

Co jsem četl tak ve 20 století Západní Německo a Francie spolupracovali v jaderné energetice ale pak se ustálili na téměř 1/3 vyrobené elektřiny v jaderných zdrojů ale Francie šla dál až na 75% vyrobené elektřiny.

Kdyby Německo nechalo jaderné elektrárny a přistavili by ještě ve východní části Německa další 2 jaderné elektrárny které by všechny jaderné zdroje v Německu tvořili mezi 35-40% veškeré vyrobené elektřiny tak teďkon by měli max. z uhelných a plynových zdrojů 5% a byli by za vodou. To co se stalo v Černobylu bylo jasný byl zaviněn lidskej faktor (nezodpovědnost lidí) a ve Fukušimě jo Japonsko je silně aktivní zemí a má před sebou Tichý oceán tady je to hodně něco jiného ale pokud byla možnost tak měli nechat dieselové agregáty ve vodotěsném budce která by je zachránila a nestala by se taková katastrofa a možná by Německo nechalo jaderné elektrárny jako by nestačilo že Španělsko a Belgie je taky chtějí vypnout no doufám že se brzo proberou z toho šoku.

Ivan
9. leden 2023, 12:54

povolení k demontáži JE v neměcku rozdávají na počkání ne ?

Petr Turek
9. leden 2023, 20:32

Mohla ještě 27 let být v provozu a vyrobit dalších 300 TWh bezemisní elektřiny...

Proč ti Němci dělají od roku 1933 stále stejnou chybu?...

Ten ředitel jaderné elektrárny asi jede na špatném matroši, když říká takové hlouposti...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se