Domů
Jaderné elektrárny
Německý ministr odmítl, že by vláda chystala v EU změnu přístupu k jádru
Německo, germany, flag, vlajka
Zdroj: Unsplash

Německý ministr odmítl, že by vláda chystala v EU změnu přístupu k jádru

Berlín 23. května (zpravodaj ČTK) - Německý ministr životního prostředí Carsten Schneider dnes odmítl, že by se německá vláda chystala na úrovni Evropské unie zaujmout vstřícný postoj k jaderné energetice. Jakákoli podobná vyjádření jsou soukromými názory členů vlády, uvedl v rozhovoru s agenturou DPA. Ve čtvrtek DPA napsala, že Německo vyjde vstříc Francii a přestane v EU klást jaderné energetice odpor.

Podle společného německo-francouzského dokumentu zveřejněného už na počátku května se Berlín a Paříž dohodly na novém začátku v energetické politice, která bude založená na "klimatické neutralitě, konkurenceschopnosti a suverenitě". Znamenat by to mělo podle DPA mimo jiné, že na evropské úrovni by všechny nízkouhlíkové způsoby výroby energie včetně výroby z jádra měly být postaveny na stejnou úroveň.

Vstřícně se k jaderné energetice po nástupu do funkce vyjádřila mimo jiné německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Odmítla, že by se Německo mohlo k výrobě energie z jádra vrátit, zdůraznila ale, že v jiných zemích EU do energetického mixu patří.

"Vyjádření jednotlivých členů spolkové vlády o nové otevřenosti (vůči jaderné energetice) jsou soukromými názory," řekl dnes DPA ministr životního prostředí Schneider, který je členem sociální demokracie (SPD).

"Německá vláda k tomu nemá společnou pozici a s SPD do budoucna ani mít nebude," dodal.

Evropská komise schválila v roce 2022 dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země EU zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Předchozí německá vláda sociálních demokratů, zelených a svobodných demokratů (FDP) kancléře Olafa Scholze kritizovala zařazení jaderné energetiky mezi čisté zdroje kvůli vzniku jaderného odpadu.

"Jaderná energie je výrazně dražší než obnovitelné alternativy, při jejichž výstavbě Německo už značně pokročilo," uvedl dnes také ministr Schneider.

Jaderná energetika podle něj navíc přináší "nevypočitatelná rizika" s ohledem na možné nehody. "Nemohu takové technologie označit s vážností jako udržitelné," dodal. Německo podle něj odmítá financování jaderných elektráren z unijních prostředků. "To platí i pro pokusy dát jadernou energii na roveň výrobě z obnovitelných zdrojů," dodal.

Obnovitelné zdroje se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v Německu z téměř 60 procent. O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu původně rozhodla už v květnu 2011 vláda kancléřky Angely Merkelové z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku. Česko nadále s výrobou energie z jádra ve svém energetickém mixu počítá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Vojvo
23. květen 2025, 13:27

Mentálně zaostalý ministr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se