Domů
Jaderné elektrárny
Studie: Jaderná fúze může být „mnohem levnější“ než ostatní zdroje elektřiny pro základní zatížení
Schéma fúzního reaktoru ITER; Zdroj: ITER

Studie: Jaderná fúze může být „mnohem levnější“ než ostatní zdroje elektřiny pro základní zatížení

Jaderná fúze má potenciál být výrazně levnější než ostatní čisté zdroje pracující do základního zatížení, proto by ji politici a investoři měli zvážit při volbě zdrojů elektřiny pro zmírnění změn klimatu. Vyplývá to z analýzy zaměřené na výrobu a spotřebu elektřiny zadanou britským průkopníkem v oblasti fúze, společností First Light Fusion.

Hledá se zdroj pracující do základního zatížení (baseload)

Analýza navrhuje, že cíl dosažení bezuhlíkového (nulová produkce CO2) energetického systému do roku 2050 je dosažitelný, ale bude vyžadovat jak značné investice do solárních a větrných elektráren, tak i nové čisté způsoby výroby energie, jakým je například fúze.

Fúzní reaktor typu tokamak s pohledem na plazmatický oblouk; Zdroj: ITER

„Zatímco rychlé a maximální využití obnovitelných zdrojů energie je v některých částech světa klíčem k dosažení cíle stanoveného pro rok 2050, včetně Spojeného království, větrná a sluneční energie sama nebude schopna pokrýt očekávanou energetickou spotřebu, čímž je trh otevřen pro čisté základní energetické zdroje, které doplní tyto dva obnovitelné zdroje,“ uvádí analýza.

Očekává se, že celosvětová spotřeba elektrické energie se do roku 2040 zdvojnásobí a do roku 2060 by mohla vzrůst až pětinásobně, kvůli zavádění nových technologií a rozšíření elektrifikace pro rozvojové země a obecně nová zařízení.

Vítr a slunce do roku 2040 nepokryjí ani polovinu roční spotřeby elektřiny

I ten nejoptimističtější scénář v analýze dospěl k závěru, že v roce 2040 by mohlo být vyrobeno z větrných a solárních elektráren na celém světě 19 900 TWh elektrické energie. Znamenalo by to oproti dnešku přibližně osminásobný nárůst, což je ale stále pouze polovina očekávané roční spotřeby.

Analýza mimo jiné upozorňuje, že na území Spojeného království bude do třicátých let tohoto století vyřazeno z provozu několik jaderných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 6000 MW, což může mít také zásadní vliv na cestu k bezuhlíkové energetice.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
Loudil
20. červenec 2019, 14:38

Pokud Británie dokáže postavit jaderky Hinkley Point a poté i Sizewell a Bradwell , tak by v podstatě svůj nynější výkon 8,9 GW v jádře prakticky celý nahradila. Hinkley Point = 3,2 GW, to samé Sizewell = 3,2 GW a Bradwell = 2,6 GW , což je 9 GW celkem. Platí ovšem ono "pokud". U Británie je možné využít ohromný potenciál větrníků , je to takové - "Velké Dánsko".

R2
20. červenec 2019, 16:25

Skoro se mi to nechce psat, protoze to vyzni jako hloupy vtip, ale odhaduje se, ze jaderna fuze je dosazitelna zhruba za 30 let. V Evrope se ted tlaci na nulove emise sklenikovych plynu do roku 2050, coz je 31 let. I kdybych byl optimistou a veril, ze tentokrat je fuze dosazitelna za 30 let, tak je to z pohledu boje s klimatem pomerne pozde.

Loudil
20. červenec 2019, 16:35

Plný souhlas. Pamatuji si na má mladá léta, jak se psalo o využití fůze k výrobě elektřiny - "bezpečně ihned po r.2000", a pak se to už jen posouvalo o 10 let, o 20 let, o 30 let,...atd. atd. Pokud dnes v Evropě doslova "zápasíme" s dostavbou reaktorů EPR už 15 let , a to jde o "klasiku" , pak nevěřím optimismu ohledně fůze. Po roce 2050 "možná" , ale to je daleko.

Stanislav Hrouzek
20. červenec 2019, 21:36

My dnes zápasíme s tím, že díky masivně dotovaným zelených zdrojům se nevyplatí stavět cokoli jiného. A výsledkem je, že zdroje elektřiny, které tvoří cca 4/5 výkonu sítě neustále zastarávají a během 20 let začneme mít obrovské problémy vůbec vyrobit dostatek elektřiny.

Kdybychom šli podstatně rozumnější cestou stavění jaderných elektráren, už mohla být produkce CO2 v elektrárenství poloviční.

Místo toho odstavujeme jaderky, produkce CO2 vesele roste a technicky negramotní zelení hlupáci tomu ještě tleskají...

Josef
20. červenec 2019, 23:22

Krásně napsáno je to tak , pokud by se bilion kč vyhozených z okna do OZE dal do jaderné energetiky , postavilo by se nejméně 6 reaktorů 1.2 GW s celkovou roční výrobou přesahující dnešní celkovou spotřebu lidé by mohly pak mít velmi levnou elektřinu. Mraky dobře placené práce. Takto se tady sešel Německý kapitál s ukrajinskými montéry FV panelů.

Trisa
21. červenec 2019, 12:01

"Dobře placená práce" a "levná elektřina" jsou pojmy, které se z ekonomického pohledu nepotkávají. Navíc ČEZ bude stále hledět na to, jak vyrobit co nejvíce elektřiny, co nespotřebujeme my jako donátoři (obyvatelé ČR), bude chtít za maximální možnou cenu prodat za hranice a tím se stanoví i cena v ČR.

lol
23. červenec 2019, 10:27

Ale samozrejmne ze se potkavaji! levna elektrina znamena NIZKE vyrobni NAKLADY = vyssi produktivita a navic nizke ZIVOTNI naklady!

Lubomír Seidl
23. červenec 2019, 19:20

Tesat do kamene.

Stanislav Říha
21. červenec 2019, 07:32

Co k tomu říct? Ten technický negramot marně několik let nabízí ENERGII ZDARMA!!

Jak? Stačí k tomu vyrobit SKLENĚNOU AMORFNÍ NANO FOLII a tu z jedné strany pokovít a ve dvou vrstvách stočit. Získal jsem tak KONDENZÁTOR. Ten když připojím k tomu drátu co nám zanechal jistý Prokop Diviš získal jsem tak energii trvale zcela zdarma. A nemusím investovat do nákladných a vysoce rizikových J.E. jakéhokoli provedení. Ale když idiot nevidí a nechce slyšet že to lze i jinak, budeme nadále platit. Ale je asi lepší riskovat zdvojnásobení státního dluhu ČR a stavět další reaktory.

Stačí jen začít MYSLET!!

Ale je mnoho různých havárií, ale nestrašnější je srážka s BLBCEM, že pane Werichu?

Antonín Lopatka
21. červenec 2019, 17:42

To plácáte dobrý nesmysly. Nejvyšší průrazné napětí ze známých materiálů má teflon (cca 60MV/m). Vámi navrhované sklo má cca 14MV/m.

Potenciálový rozdíl u blesku je 100MV-1GV. Udává se přenesený náboj cca 15 C Takže ta vaše "skleněná folie" by musela mít tloušťku cca 70m.

Ať počítám, jak počítám, ten váš "kondenzátor" by musel mít tloušťku 70m a plochu 6,5 hektaru.

Antonin Lopatka
21. červenec 2019, 18:02

Dále, pokud budeme uvažovat "nadprůměrný blesk", tj. 30kA a napětí 1GV, tak nám to dává 30000GW. Pokud budeme předpokládat, že k vybití dojde za max 2 vteřiny, tak se energie blesku vyrovná energii vyrobené v 1GW jaderném bloku za dobu 60000 vteřin, což je cca 17 hodin.

Takže stačí, když najdete místo, kde uhodí blesk dvakrát denně.

Jaroslav Štreit
22. červenec 2019, 10:26

Doneste nám to na VUT dp Brna, ať se všichni zasmějeme :-D

lubomír matyska
21. červenec 2019, 10:42

A to ještě ke všemu do toho nepočítáme, že vůbec nejsme genderově vyvážení.

Tomáš
21. červenec 2019, 11:37

A sklad veškerého vyhořelého paliva bude u Hrouzků na zahradě.

s
22. červenec 2019, 14:18

Stavět v karpatských příkrovech trvalé úložiště radioaktivního odpadu není zrovna moc dobrý nápad...

Karel Ploranský
24. červenec 2019, 17:32

Už dávno a čím dál častěji si říkám, jaká je škoda, že nejsem vlastníkem rozsáhlých pozemků. Natolik rozsáhlých, aby na nich někde bylo místo, které by splňovalo kritéria platná pro výběr úložiště.

Poskytnul bych potřebnou plochu pro jeho výstavbu nejen ochotně, ale i zdarma. A někde blízko bych si demonstrativně postavil dům a spokojeně bych tam bydlel. Protože já považuji ten strach a z něho plynoucí tvrdošíjný odpor obcí proti výstavbě úložiště jaderného odpadu za projev nevědomosti, zbytečné a hloupé hysterie - a především sobectví.

štefan Lipka
21. červenec 2019, 11:59

Jaderné elektrárny , se už dnes nevyplatí nikomu !!! Negramotný budeš nejspíš...ty ....

Karel Ploranský
24. červenec 2019, 17:22

Naprosto souhlasím.

K perspektivě výstavby jaderných elektráren bych ale chtěl dodat, že za nesprávnou cestu považuji dostavbu, tzn. ZVĚTŠOVÁNÍ stávajících zařízení.

Proč?

Bez ohledu na to, co se při výrobě tepla a následně elektřiny spotřebovává, jestli uhlí, plyn, nebo jádro, VŽDY platí: Když už jsme jednou vyrobili teplo, je špatné, když se značné (převážné!) části toho pracně vyrobeného tepla stejně pracně ZBAVUJEME, místo abychom se postarali o jeho využití. Říkáme mu "odpadní"...

Doslova zločin je např. to, že z Temelína dodnes nevede teplovod do Budějovic... Že obecně u všech tepelných elektráren se jen zanedbatelně uplatňuje princip kogenerace a "odpadní" teplo se využívá tak málo, že vlastně vůbec.

Mým snem je, že u každé průmyslové aglomerace, u každého velkého města si tiše bzučí jaderná elektrárna. MALÁ jaderná elektrárna. Právě tak velká, aby v zimě dokázala to město vytápět - a aby přebytek tepla, kterého je nutné se zbavovat, vznikal jen v létě. Z města by zmizely lokální kotelny, z komínů by se přestalo kouřit...

Ale jsem si vědom toho, že to tak nikdy nebude. Na to jsou lidé až příliš zblblí strašením a systematickým zveličováním rizik, která jsou s jadernou energetikou spojena. Takže nikdo nechce jadernou elektrárnu v dohledu (a mnozí ji nechtějí ani na této planetě). Čili je to POLITICKY neprůchodné, i když by to bylo to NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ, co si lze představit.

Karel Ploranský
24. červenec 2019, 17:47

Němci už problém "vyřešili".

Podstatnou většinu elektřiny teď vyrábějí (a ještě dlouho budou) v uhelných elektrárnách. Ale to vůbec nevadí, zelené mozky a bruselští úředníci jsou nadšení, protože místo aut na benzín (fuj!) a naftu (dvakrát fuj!) tam budou mít jen elektromobily!! A ty to zachrání. Jsou totiž dokonale ekologické - a zblízka úplně čisté, protože výfuk mají daleko. Až v elektrárně.

Holt někomu jaksi nedošlo, že ta slavná elektroauta jezdí NA UHLÍ...

Jan Veselý
24. červenec 2019, 21:29

Já tedy nevím, ve kterém světě je 35% v roce 2018 rovno podstatné většině. A v roce 2019 to zatím spadlo ještě o pěkný kus dolů.

A oni třikrát prokletí "bruselští úředníci" na rozdíl od Vás vědí, že podíl uhlí na výrobě elektřiny je 19% a ten podíl dlouhodobě mírně klesá.

příště, než něco vypustíte do světa, doporučuju nastudovat si fakta.

js
21. červenec 2019, 04:46

ta fuze je takova hezka konstatna, za 15 let, co uz nejsem na stredni, se vubec nezmenila :D

Jan Veselý
20. červenec 2019, 18:29

Jediný ekonomicky smysluplný fúzní reaktor bude i za 20 let pořád jen ten žlutý na obloze. Rád bych se mýlil, ale dnes ještě nestojí ani funkční prototyp.

Stanislav Hrouzek
20. červenec 2019, 21:23

A tušíte, proč tomu tak je ?

Vždyť se 20 let hádal celý svět o to, kdo to zaplatí. Přitom je to jen pár směšných desítek miliard euro.

Jen na solárníky se už rozházelo řádově více...

Paeris Kiran
20. červenec 2019, 19:03

Za předpokladu že někdy bude fungovat...

Upřímně si jí spíš dovedu představit jako fúzní motor vesmírného plavidla než jako faktickou elektrárnu...

lexx
20. červenec 2019, 20:12

keci v kleci tak leda

technologii, aparáty, SW...všecko už máme, pod zámkem že jo

kdo se z mocných vzdá dividend z čoudících komínů zastaralých elektráren ?!

a včil mudrujte diskutáři

Josef Holomáč
20. červenec 2019, 20:53

Tokamaky se zkouší řadu let - výsledek nulový.Fůze vyžadující více energie dodané než produkované je k ničemu resp. k čerpání peněz na vědu.Jsem přesvědčen, že řízená termojaderná fůze nebude ani za padesát let.Dokonce chybí i racionální vysvětlení fůze na nám nejbližší hvězdě - Slunci.Viz problém fotosféry a vlivu plasmy ve Vesmíru.

Josef Holomáč
20. červenec 2019, 21:04

Tokamaky se staví větší a větší.Ale spotřebují více energie než vyprodukují.Možná, že řízená termonuklární reakce je pouze fikcí bez řešení.Viz svého času studená fůze.Plně nerozumíme ani fůzi Sluneční obzvláště v oblasti fotosféry.Vysvětlit chování plasmy ve Vesmíru je též velký problém kosmologie.

Bizon
21. červenec 2019, 14:45

Jen doplním jednu čistě hnidopišskou poznámku. Ta plazma (ženský rod) je v češtině označení tekuté složky krve. Ionizovaný plyn je TO plazma nebo TEN plazmat, takže skloňování je "chování plazmatu".

Stanislav Hrouzek
20. červenec 2019, 21:18

Kdyby se na výzkum termojaderných technologií věnovala jen desetina toho, co se cpe do antiekonomického a antiekologického solárního průmyslu založeného na technické negramotnosti většiny populace, lidské hlouposti a účelových lžích, tak bychom už nejspíš měli funkční prototyp termojaderné elektrárny.

Dokonce i my bychom si mohli dovolit z dotací pro solárníky postavit vlastní pokusný termojaderný reaktor ITER, který se staví v Cadarache...

Martin Prokš
21. červenec 2019, 00:01

Dobrý den

Je to složitější s tím ITERem. Projekt Manhattan řídili vojáci a technici a byl to projekt tajný jednoho státu. Následný projekt pohonu pro ponorky byl obdobně řízen vojáky. Civilní program se z toho pak odštěpil. Prostě velký tah na branku a minimum byrokracie.

Kdežto ITER je mezinárodní projekt řízený byrokraty a politiky a sem tam nějakým zasloužilým profesorem a podle toho to také vypadá. Už ztratili desítky let konferencemi a hádáním se o peníze a kdo bude co řídit. Teď jsou ve fázi kdy už se něco staví, ale řídí to byrokrati a podle toho to tak vypadá.

Jinak jsem přesvědčen, že to fungovat může a je to technicky realizovatelné, ale ne tou partou a organizací co to vede.

Jaroslav
21. červenec 2019, 05:11

Chcete porovnání, jak jednotlivé země budou vypadat v roce 2025 ? Komplexně hodnoceny jsou země z hlediska energetiky, zemědělství, zdravotnictví, zdrojů vody, energie, stáří populace, vzdělanosti a dalších stovek kritérií a nejen ta energetika a sucho dává obrázek docela nepříjemně pesimistický. DEAGEL. COM a dole vpravo COUNTRY, všechny státy světa, kliknete na stát a máte komplexní data z roku 2015 a pod tím kvalifikovaný odhad stavu v roce 2025 . Východ a Asie dopadají poměrně dobře, V4 plus mínus stejně, ale vyděsí vás čísla Británie, Francie, USA ..... shrnuto : už je deset minut po dvanácté a peníze za armády a války už nikdo do vědy nevrátí. Prohra je na dohled a úpadek nejen Evropy je neodvratný. Rád bych našel zdroj lepších zpráv, ale líp bude jen někde jinde ...

Pepan
21. červenec 2019, 06:25

Je ovšem třeba konečně realizovat Teslu a jeho následovníky např. Bediniho generátor. Principy práce. Část 1

21. května 2015 Články o fyzice Komentáře (0) 8848

Bediniho generátor. Principy práce. Část 1

Zpráva «PRAPŮVODNÍ FYZIKA ALLATRA» skýtá obrovské možnosti pro využití volné energie ve prospěch lidstva. Po přečtení dané zprávy, knihy книгу «AllatRa», a také po seznámení se s prací vědců, nebude těžké vytvořit mechanismus, který bude pracovat v uzavřeném cyklu bez dalšího doplňování energie z tradičních zdrojů.

Nabízíme sérii článků o vědcích a jejich vynálezech, které by mohly změnit svět. Začneme generátorem Johna Bediniho.

Připomeňme, že tento vynález je ve světě známý jako Bediniho generátor volné energie“. Ovšem, podle informací uvedených ve zprávě „PRAPŮVODNÍ FYZIKY ALLATRA“ se volná energie – získává působením určité síly na septonové pole. Pro její získání nejsou potřebné žádné další zdroje energie. Proto v tomto článku budeme spíše hovořit ne o volné energie jako takové, ale o určitých zákonech elektřiny.

Schéma prvního úspěšného „samo otáčivého“ stroje předložil John Bedini ve své publikaci s názvem “Bediniho generátor volné energie” v roce 1984. Skládal se z elektrického motoru, setrvačníku, otočného přepínače, baterie a speciálně navrženého elektrického generátoru, který nazval „Energizér“:

Bediniho schéma z roku 1984

Bediniho schéma z roku 1984.

„Energizér“ je typ generátoru, který na rozdíl od konvenčních generátorů neztrácí při zatížení rychlost otáčení. Otočný přepínač umožňuje nabíjet baterii pouze v krátkých časových intervalech a ve zbytku času zajišťuje energii potřebnou pro otáčení motoru. (Můžeme vynechat motor a tím systém hodně zjednodušit). Zpočátku představoval Energizér kolo s určitým počtem permanentních magnetů, které se točily před několika cívkami s vodičem. V cívkách, v momentě, kdy jsou magnety naproti, vznikají elektrické impulsy, které nabíjí baterii. Bedini přišel na to, že se dá kolo přivést do pohybu i tak, že se elektrické impulsy v pravý moment pošlou zpět na cívky. Bylo nutné pouze zvolit správnou metodu přepínání.

V roce 2001 se stala velmi zajímavá příhoda. Otec desetileté školačky, který pracoval v ateliéru vedle, poprosil Johna, aby pomohl jeho dceři se školním projektem z fyziky. Myšlenka seznámit mladou generaci s jeho prací se Johnovi zdála zajímavá a tak začal vysvětlovat školačce jménem Shawnee Baughman, jak zkonstruovat malý Energizér podle jeho vynálezu. Energizér, který na školní výstavě představila Shawnee, pracoval na malou 9V baterii déle než týden, napájel LED žárovku a otáčel rotor vysokou rychlostí. Shawnee dokonce udělala několik plakátů, aby vysvětlila jeho princip. Učitel fyziky byl Energizérem šokován. Nemohl pochopit, proč se baterie nevybije. Vždyť logicky by její náboj měl stačit pouze na pár hodin práce? Lidem se toto zařízení zalíbilo a díky tomu je Bediniho generátor dodnes jedním z nejpopulárnějších přístrojů na světě.

Nový systém se skládal z Energizéru, baterie a speciálního zařízení pro přepínání. Taková kombinace umožnila vynechat zbytečné komponenty, včetně elektromotoru, otočného přepínače a setrvačníku. Nový Energizér se skládal z kola s několika permanentními magnety a s jedné nebo dvou cívek zafixovaných na kole. Vlastně tuto konstrukci představila Shawnee na výstavě ve škole. John jí nazval „Motor se severním pólem“. Rozdíl mezi jeho první konstrukcí a projektem pro Shawnee byl v tom, že v její konstrukci mělo kolo 4 magnety a další cívku namontovanou na horní části kola pro LED žárovku. Konstrukce také měla 9 voltovou baterii a čtyři elektronické komponenty: tranzistor MPS8099, dioda 1N914 a rezistor 680 Ohm.

Motor Johna Bediniho

Podívejme se detailně na princip fungování tohoto zařízení.

Motor Johna Bediniho

Hlavní cívka má ve svém jádru několik železných tyčí potřebných pro spouštění procesu. V momentě přiblížení jednoho z magnetů kola k hlavní cívce je tento magnet přitahován k železnému jádru. Směr jeho pohybu ukazuje ČERVENÁ ŠIPKA..

Motor Johna Bediniho

Když se magnet blíží k cívce, začínají se železné tyče v jádru magnetizovat. Vzniká slabý proud ve startovacím vinutí cívky, který protéká v obvodu (je označen ZELENÝMI ŠIPKAMI. Ve vinutí „po směru hodinových ručiček“ se proud pohybuje tak, že nemůže otevřít tranzistor. Takže tranzistor zůstává zavřený. To znamená, že pokud se magnet ještě jen začíná přibližovat k cívce, základní vinutí a tranzistor zůstávají v klidu a energie se z akumulátoru nespotřebovává.

Nicméně zde vzniká v malém množství mechanická energie a ta se ukládá v setrvačnosti kola.

Motor Johna Bediniho

Když je magnet přímo před železným jádrem, probíhá několik procesů najednou. Za prvé je železo magnetizováno na maximum. Při přiblížení magnetu se magnetismus jádra postupně zvětšuje. Tato změna magnetického pole zároveň vytváří slabý proud v obvodu startovacího vinutí. Když se magnetické pole přestává měnit, proud v tomto obvodu také ustává. V této fázi, kdy magnet kola namagnetizoval železné jádro, je k němu následně „přitahován", neboť teď má zmagnetizované jádro jižní pól směřující ke kolu a severní pól směřující dolů.

Motor Johna Bedinihoeď nastává to hlavní. Magnet „se přitáhl" k jádru, ovšem kolo má ještě určitý „moment“ setrvačnosti. Takže magnet tento „bod přitažlivosti“ proskočí (pohybuje se dál), přičemž magnetické pole v jádru začíná slábnout. Tato změna magnetického toku v jádru indukuje proud v obvodu startovacího vinutí, který nyní teče v opačném směru, než jsme viděli výše (obr. 4) a na obr. 6 je znázorněn červenými šipkami. To způsobí otevření tranzistoru. Vzniklý proud teče od baterie přes hlavní vinutí (na obr. 6 je znázorněn zelenými šipkami a přitom se jádro zmagnetizuje na opačnou polaritu.

Takže, nyní je severní pól obrácen ke kolu a odpuzuje severní pól magnetu. To způsobí nárůst točivého momentu kola a kolo se točí rychleji. Tento proces pokračuje, dokud se jádro nezmagnetizuje natolik, nakolik to umožňuje devíti voltová baterie. Následně se magnetický tok přestává měnit a zároveň ustává proud v obvodu startovacího vinutí. To okamžitě uzavře tranzistor, přičemž magnetické pole v hlavní cívce již není udržováno, což vede k jeho oslabení a to zase indukuje proud v startovacím vinutí, jak je znázorněno níže (obr. 7) zelenými šipkami.

Motor Johna Bediniho

Mezitím se k cívce generátoru blíží další magnet, jenž je také přitahován jejím železným jádrem. Když magnet prochází mimo cívku, v ní indukovaný proud rozbliká na moment LED žárovku. A při rychlejším otáčení rotoru bliká žárovka stále častěji, takže se zdá, že LED dioda svítí trvale.

Motor Johna Bediniho

Od tohoto okamžiku se bude celý cyklus opakovat od začátku, ovšem to není úplný popis práce daného zařízení. I nejzkušenější elektrotechnici by si byli jistí, že vše již bylo vysvětleno. Pokud by tomu tak opravdu bylo, potom by generátor pracoval na 9 voltové baterie asi jen 6 hodin.

Ale on i nadále fungoval díky dobíjení baterie způsobem, o kterém jsme se dosud nezmínili. Všechny výše popsané procesy jsou evidentní a mohou být měřeny standardními laboratorními přístroji. Ale je tu ještě něco. V zařízení probíhá proces, který není tak snadné vysvětlit. Pokusíme se o to:

Motor Johna BedinihoKdyž se tranzistor uzavírá a dokonce ještě předtím, než proud začne proudit ve startovacím vinutí, dochází ke snížení magnetického pole, vysokonapěťový impulz sestávající z podélné vlny čistého napětí se pohybuje od základního vinutí zpět ke kladné svorce baterie.

Tento jev trvá několik mikrosekund, ale má vážný dopad na baterii. Zvrátí totiž na krátkou dobu tok těžkých iontů v baterii, což podstatně zpomaluje průměrnou „dobu vybíjení baterie“ o celých 95%!

To umožňuje, aby naše „hračka“ pracovala mnohem déle, než její kapacita umožňuje. Tento jev poprvé popsal v roce 1890 Nikola Tesla a je nazýván „Radiántní energie“. Daný elektrotechnický jev mnoho lidí nechápe.

V projektu Shawnee rotor představovalo kolo o průměru pouze 2,5 palce (63 mm), které přiváděla do pohybu 9 voltová baterie z rádia. Hlavní cívka měla průměr 1 palec (25,5mm) a na výšku 1,5 palce (38 mm). Při uzavření tranzistoru se výboj napětí odváděl do baterie a ta mohla fungovat déle.

Při takové velikosti použitých komponentů, fungoval model dobře. Ovšem pokud použijeme větší hlavní cívku, bude mnohem těžší kontrolovat (směrovat) výboj napětí. Místo toho, aby prostě nabíjel baterii, může spálit tranzistor. Pokud budeme chtít vytvořit větší model, museli bychom provést určité změny. Ale o těchto změnách, stejně jako o nových studiích elektrických jevů, budeme vyprávět v dalších publikacích na webových stránkách „ALLATRA VĚDA“.

Prodloužení: Bediniho generátor. Zdokonalení. Část 2

Igor H.

1

1.1

1.2

1.3

1.4

1.5

1.6

1.7

1.8

1.9

2

2.1

2.2

2.3

2.4

2.5

2.6

2.7

2.8

2.9

3

3.1

3.2

3.3

3.4

3.5

3.6

3.7

3.8

3.9

4

4.1

4.2

4.3

4.4

4.5

4.6

4.7

4.8

4.9

5

Rating: 5 / 5 from 27

Josef
21. červenec 2019, 10:35

Víte slabina je v tom, že všichni podvodnici nebo srandisté se tak nějak zapomenou zmínit, že permanentní magnety se s odběrem energie vybíjejí, takže je musíte znovu zmagnetizovat, proč ve svých hračkách nepoužijete magnety buzené elektřinou jako je tomu u alternátorů?

Bizon
21. červenec 2019, 14:16

Permanentní magnety se odběrem energie určitě nevybíjejí! Odebraná energie totiž nepochází z magnetů, ale z mechanické práce která tím magnetem pohybuje.

Elektromagnety se v alternátorech/motorech používají protože dokážou vyprodukovat silnější pole které lze navíc regulovat.

Antonín Lopatka
21. červenec 2019, 20:55

Víš Pepane, ono existuje něco čemu se říká zákon zachování hmoty a energie.

Miroslav Eliáš
21. červenec 2019, 07:58

Co pamatuji, byla doba využití fúzních elektráren vždy vzdálená asi 20 let od současnosti. Stejně ,jako kdysi komunismus. Doufám, že to nedopadne stejně.

josef velc
21. červenec 2019, 11:21

Pamatuji to také. Na rozdíl od Vás si myslím, že to dopadne naprosto stejně.

Jakub
21. červenec 2019, 16:51

Víte, ono se to má takto - nejde oddělit výrobu velmi levné a skoro nekonečné energie bez změny myšlení a chování lidstva.. Čili velice levná energie bude moci být dostupná až v paradoxně v tom komunismu, nebo jak se to bude nazývat. Tedy ve společnosti, kde se nebude soupeřit, ale spolupracovat ! To je jedna věc.

Pak napadlo Vás tady, že je rozvoj fúze (velmi levné a nekonečné energie) třebas záměrně blokován, sabotován ?? Právě z výše uvedeného důvodu - lidstvo na levnou energii není eticky připraveno a její zavedení by vedlo ještě k většímu konzumerismu a drancování přírodních zdrojů !!

Dále vzali jste do úvahy, kdyby toto zvládl jen jeden stát a měl tedy nekonečné množství levné energie - dám krk na to, že by vydíral celý osttaní svět. A jsme zase u té etiky.

Poslední bod - jak kolega ukazuje na prognozy vzestupu Východní Asie a propadu Západu ?? Toto je cílem globální politiky - upozadit konzumní Západ a USA a upřednostnit Asii.. Ta převezme otěže globálního řízení (hlavně Čína..), protože Západ svou vedoucí roli nezvládl (využivá ji k neo - neo kolonizaci jiných zemí..), a proto mu bude tato role odebrána a přesunuta na Čínu.

Příští roky budou velice zajímavé, připravte se na to..

Bizon
22. červenec 2019, 00:59

To sabotování výzkumu si nedokážu moc představit, moderní věda funguje tak otevřeně že by velice tězko šlo cokoliv dlouhodobě utajit. Moc se mi ale líbí ta myšlenka že nejde oddělit výrobu energie a chování lidstva! Ovládnutí externí energie umožnilo člověku nahradit hrubou práci lidí (otroky) a stát se civilizovanou společností.

Podle mně bude třeba změnit chování lidstva jestli chceme opravdu plně přejít na obnovitelnou energii. Třeba v dopravě, kde jsou paliva ještě daleko hůře nahraditelná než při výrobě elektriky. Současný model že každý má auto které je tunová krabice a jezdí v něm do práce každý den sám je podle mně těžko živit obnovitelně, soláry na P2G aby to natankovaly by zabraly čtvrt Evropy a bankrot EU... (nadsázka, zajímalo by mně jaká plocha a cena by opravdu teoreticky vyšla). Buď ty vozidla budou muset být menší a lehčí, nebo by v nich muselo jezdit víc lidí (MHD...), skoro určitě by se měly sdílet aby se neplýtvala energie na výrobu věcí co pak většinu doby stojí zbytečně v garáži. A auta jsou ten menší problém, zaoceánské lodě bez paliva jsou těžko představitelné, a elektrické letadla jsou zatím leda tak špatný vtip...

Prostě spousta věcí na které jsme zvyklí by se musela změnit, často na méně pohodlné, a to lidi dělají neradi. Takže se zase dostáváme k tomu že Čína má těžkou výhodu, ta když se rozhodne změnit socio-ekonomický model dopravy a energetiky tak lidi musí držet hubu a změnit ho. V Německu kde hipíci neumožní vládě postavit už ani nadzemní elektrické vedení to půjde poněkud hůř :D

Jan Veselý
22. červenec 2019, 13:46

Držíte palce práci firmy Tesla? Mě ta odkazovaná prezentace zcela oslnila. Jen si to představte, už mají specializovaný HW na strojové vyhodnocování obrazu v reálném čase (příkon 72 W), už vědí jakým algoritmem dosáhnou autonomního řízení a sbírají neskutečné množství testovacích dat. U nich to není otázka jestli, ale kdy.

V okamžiku, kdy to klapne a dostanou povolení do provozu, tak zbořili několik průmyslových odvětví a služeb (ropa, automotive, taxi, MHD, kamionová doprava, ...). A ekonomika provozu hovoří jasně, při očekávaných nájezdech autonomních vozů vyhrává elektropohon na celé čáře.

A prosazení se? Kdo by nechtěl čistou, tichou, levnou, bezpečnou a pohodlnou dopravu. Bez nutnosti věnovat se řízení, bez starostí o auto (pojistky, gumy, opravy, údržba, žárovky, úklid, ...), bez problémů s parkováním, stačí mít appku v mobilu.

ufo
22. červenec 2019, 10:05

Možná by mela vláda nespechat s výstavbou jaderne elektrarny, dokavad se to stou fuzi nejak nevyjasní. Abychom neinvestovali bilion korun do necoho co bude za 5 let technologicky zaostale.

Abé Hubáček
22. červenec 2019, 14:52

Když se něco plánuje, musí se plánovat pouze s možnostmi, které máme.

Zde dole mnou seřazené zdroje energie, které máme i nemáme:

Existují:

-slunce (existující ITER), vítr, voda

-bioplyn, zemní plyn

-biomasa

-jádro

-uhlí

Neexistují:

-energie z baterie

-využití blesku

-studená fúze

-přímá přeměna jaderné na elektrickou (Direct energy conversion - DEC)

-free energy

-nakadahový generátor

-energie z antihmoty

Co jako kdo chce pořád vymýšlet?

ing.Miroslav Novak
24. červenec 2019, 16:00

Tak, jak čtu různé komentáře, všichni se obracejí na výrobu elektrické energie z větru a slunce jako na spásu... Slunce je dostatek a má svoji sílu v porovnání s naší potřebou, ale vítr resp.proudění atmosféry, v porovnání se sluncem je podstatně slabší a my do jeho proudení silě zasahujeme......

Proudění atmosféry je generováno cca 4% výkonem slunečního záření a otáčením planety a naše výroba elk.energie z větru již tak nezanedbatelná není a narušuje proudění atmosféry!!!!! Co na to říci?

Hlavně tam kde silně proud vítr, na Severu. V tomto směru proudění je již instalováno za podpory EU více jak 150 GW výkonu větrných elktráren. Hlavně v Německu a Velké Británii a skandinávských zemí.

Bohužel tyto výkony již nejsou zanedatelné a odebírají kinetickou energii ze severnímu proudění, které mění směr proudění, je oslabené. Bylo by třeba provést studie a zjistit jaký to má vliv na postup teplého saharského vzduch do Evropy a zjistit proč máme zde extrémní teplé a hlavně suché počasí.

Zkuste si představit, že tímto výkonem roztočíte větrníky a změníte směr proudění, pocítíte to a vyjádříte se k tomu.

Pokud, ale méně fouká nebo jiným směrem, tak se to neřeší.

Diskutujme o tom a nebagatelizujme to. U takto dynamické soustavě proudění s tolika proměnnými veličinami se může "malý" odebraný výkon projevit silnými změnami.

Diskutujme o tom, dokud je čas, ať tady nemáme Saharu.

Kouknete se zpět, jak se zvyšoval výkon odebraný ze severnýho proudění v GWh a jak tady byla větší sucha a tepla...

Težko se zde hledá statistika ale, nemůžeme čekat desítky let a stavět další a další větrníky.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se