Studie: Jaderná fúze může být „mnohem levnější“ než ostatní zdroje elektřiny pro základní zatížení

DomůJaderné elektrárnyStudie: Jaderná fúze může být „mnohem levnější“ než ostatní zdroje elektřiny pro základní zatížení

Jaderná fúze má potenciál být výrazně levnější než ostatní čisté zdroje pracující do základního zatížení, proto by ji politici a investoři měli zvážit při volbě zdrojů elektřiny pro zmírnění změn klimatu. Vyplývá to z analýzy zaměřené na výrobu a spotřebu elektřiny zadanou britským průkopníkem v oblasti fúze, společností First Light Fusion.

Hledá se zdroj pracující do základního zatížení (baseload)

Analýza navrhuje, že cíl dosažení bezuhlíkového (nulová produkce CO2) energetického systému do roku 2050 je dosažitelný, ale bude vyžadovat jak značné investice do solárních a větrných elektráren, tak i nové čisté způsoby výroby energie, jakým je například fúze.

Fúzní reaktor typu tokamak s pohledem na plazmatický oblouk; Zdroj: ITER

„Zatímco rychlé a maximální využití obnovitelných zdrojů energie je v některých částech světa klíčem k dosažení cíle stanoveného pro rok 2050, včetně Spojeného království, větrná a sluneční energie sama nebude schopna pokrýt očekávanou energetickou spotřebu, čímž je trh otevřen pro čisté základní energetické zdroje, které doplní tyto dva obnovitelné zdroje,“ uvádí analýza.

Očekává se, že celosvětová spotřeba elektrické energie se do roku 2040 zdvojnásobí a do roku 2060 by mohla vzrůst až pětinásobně, kvůli zavádění nových technologií a rozšíření elektrifikace pro rozvojové země a obecně nová zařízení.

Vítr a slunce do roku 2040 nepokryjí ani polovinu roční spotřeby elektřiny

I ten nejoptimističtější scénář v analýze dospěl k závěru, že v roce 2040 by mohlo být vyrobeno z větrných a solárních elektráren na celém světě 19 900 TWh elektrické energie. Znamenalo by to oproti dnešku přibližně osminásobný nárůst, což je ale stále pouze polovina očekávané roční spotřeby.

Analýza mimo jiné upozorňuje, že na území Spojeného království bude do třicátých let tohoto století vyřazeno z provozu několik jaderných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 6000 MW, což může mít také zásadní vliv na cestu k bezuhlíkové energetice.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...