Domů
Komoditní trhy
Analytici: Prezidentské volby v USA mohou zamíchat s poměry na trhu s plynem
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Analytici: Prezidentské volby v USA mohou zamíchat s poměry na trhu s plynem

V důsledku významného rozvoje trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) v posledních letech, respektive nárůstu počtu exportních a importních terminálů napříč světem, se stal světový trh mnohem více provázaným. Komoditu je totiž snazší přepravit a zpracovat ve větším množství. Významně jej proto mohou ovlivnit i nastávající prezidentské volby v USA, a to s ohledem na to, že se z této země stala díky těžbě břidlicového plynu globální velmoc.

Jak informuje energetický portál Montel, Joe Biden již dříve v letošním roce pozastavil udělování oprávnění novým LNG projektům. Od obou prezidentských kandidátů se nicméně očekává, že tuto „pauzu“ ukončí, a to pokud vůbec vydrží do období voleb. Větší obavy tak panují o to, že v případě zvolení Donalda Trumpa by mohlo dojít k opětovnému zintenzivnění obchodní války s Čínou.  A ta by mohla dle analytiků teoreticky postihnout i trhu s LNG.

Trump zavedl během svého působení v oválné pracovně vůči Číně importní tarify, které znevýhodňovaly export jejího zboží do USA s cílem navýšit lokální produkci a prodeje amerických společností. Čína na oplátku zavedla svá protiopatření, což ve výsledku zahýbalo celosvětovou ekonomikou.

Velmi citlivě na různá prohlášení reagoval v té době zejména trh s ropou, jelikož se obchodní válka nebo její hrozba dotýká poptávky po energetických komoditách. Trh s plynem, jak už bylo zmíněno, se od té doby podstatně globalizoval. Může tedy dojít k větší volatilitě cen i na trhu s plynem. A Donald Trump už v případě svého znovuzvolení přislíbil zavedení nových tarifů, resp. cel vůči čínským produktům.

Konktrétně se zmínil o myšlence zavedení 60% daně na veškerý čínský import. Podle analytiků by na sebe čínská reakce nenechala dlouho čekat. V tomto případě by se očekávalo odvetné opatření ve stejném stylu, jako bylo tehdejší zavedení 25% daně na import LNG z USA.

„Tarify mohou zahýbat trhem s LNG, záleží nicméně na jejich výši,“ nechal se slyšet Ira Joseph z Columbijské univerzity. „Malé tarify by se daly přejít, velké však mohou změnit obchodní trasy.“

Analytici se ale domnívají, že Donald Trump, jenž je podle nich relativním přívržencem fosilních paliv, se opatření, která by mohla výrazněji ovlivnit energetické trhy, vyvaruje.

„Trump je nakloněn ropnému a plynovému exportu ze strany USA. Větší změny lze očekávat na domácím energetickém trhu, kde může velmi pravděpodobně odvolat několik politik IRA (Inflation Reduction Act, resp. Zákon o snížení inflace). Zejména přímé granty pro zelenou energetiku,“ prohlásil k možným změnám Henning Gloystein, ředitel Eurasie v oblasti energetiky, klimatu a přírodních zdrojů.

Gloystein k tarifům či clům dodal, že nejsou vyloučeny exportní tarify vůči dodávkám LNG do Evropy, pokud by byl prezidentem zvolen Trump. Připomeňme, že v loňském roce bylo USA největším dodavatel LNG do EU, když dodalo téměř 50 % veškerého importovaného množství.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se