Domů
Komoditní trhy
Analýza: EU díky obnovitelným energiím ušetřila miliardy eur za dovoz plynu
větrný park

Analýza: EU díky obnovitelným energiím ušetřila miliardy eur za dovoz plynu

Evropská unie byla díky většímu využívání energie z větru a slunce schopna ušetřit po začátku invaze Ruska na Ukrajinu 12 miliard eur (asi 285 miliard Kč) za dovoz plynu. Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné analýzy think-tanku Ember Climate.

„Díky rostoucí kapacitě a příznivým povětrnostním podmínkám vyrobila větrná a solární energetika od začátku války rekordní množství elektřiny v EU,“ uvedl think-tank Ember Climate.

Podle této anylýzy vyrobila EU od března 2022 do konce letošního ledna o deset procent více větrné a solární energie než ve stejném období let 2021 až 2022. To znamená, že více než pětina (23 procent) elektřiny v EU vzešla ze solárních a větrných zdrojů, což je nejvyšší dosud zaznamenaný podíl.

Celkem bylo vyrobeno navíc 50 terawatthodin elektřiny. Podle zprávy by EU musela za stejnou částku dovézt 90 terawatthodin plynu, což by stálo dvanáct miliard eur. Think-tank uvedl, že výpočet vycházel z průměrných cen za sledované období.

Dovoz plynu do EU podle analýzy celkově klesl o pět procent. Ruský plyn nyní tvoří 16 procent dovozu, před invazí na Ukrajinu to bylo 40 procent. Nahrazení fosilních paliv větrnou a solární energií je pro EU jediným způsobem, jak dosáhnout trvalé energetické bezpečnosti a nezávislosti, uzavírá zpráva společnosti, která přechod na obnovitelné energie prosazuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jimi
22. únor 2023, 09:45

Letos to bude ještě víc, i díky opravě francouzských jaderek. Ale obnovitelné zdroje se nenechají zahanbit - fotovoltaika naroste o 60+ GW

Karásek
25. únor 2023, 22:43

Francouzské jaderky nejsou OZE. A jestli bude ještě větší sucho, tak opět některé nebudou mít vodu na chlazení.

Emil
26. únor 2023, 06:24

Prosím Karásku prokázat.

Jan Stehlik
22. únor 2023, 10:26

Asi jsem žil v bludu . Doteď máme energetiku tvořenou uhlím a jádrem . Myslel jsem si , že nárust spotřeby plynu je díky OZE , které potřebují pružnou enrgetiku díky náhodnosti občasných zdroju . Ó jak jsme se mýlil . Díky OZE už nebude potřeba plyn na zálohy aleluja .

Pavel
22. únor 2023, 23:17

Je to bohužel tak, žijete v bludu předsudků vůči OZE. Funguje to přesně naopak než říkáte. V praxi je to tak, že více OZE znamená méně plynu. Samozřejmě tam jsou hranice, za které to nefunguje, ovšem zatím tak daleko s oze nejsme.

Milan Bačík
23. únor 2023, 00:39

Vy neovládáte doublethink? Doporučuji si přečíst Orwella. Pak Vám zprávy z EU přijdou pochopitelnější.

Petr Turek
22. únor 2023, 10:55

Dobrá zpráva! K tomuto je však třeba dodat, že v případě lepší funkčnosti JE ve Francii bylo by možno vyrobit z jádra ve Francii navíc asi právě 50 TWh a kdyby naši přátelé v SRN nepřišli o rozum v protijaderné hysterii, pak by vyprodukovali asi dalších 100 TWh z jádra, tedy dohromady 3* více než udělalo navíc OZE... Úspory pak by byly ne jen 90 TWh plynu ale asi 360 TWh... Tedy cca 1 bilion Kč!

Hezký den všem

Jiří Švarc
22. únor 2023, 10:58

Když to rozpočteme na počet obyvatel - ČR je 1/42 EU, tak to vychází na 6,8 mld. Kč pro ČR.

Když se kouknu na vývoj státního dluhu, tak se mi zdá, že jsme přišli o "krapet víc" než jsme ušetřili.

Michal K.
22. únor 2023, 11:00

Chcem sa opytat miestnych znalcov na vyjadrenie jedneho profesora:

"Summa summarum, v európskych krajinách musíme dáta o uhlíkovej bilancii v Eurostate zvýšiť asi o štvrtinu až tridsať percent na straty v sieti a dovoz." Viac v clanku

standard . sk/322429/profesor-macek-kto-si-kupi-nakupnu-tasku-za-25-tisic-eur-ked-ta-so-spalovacim-motorom-stala-polovicu/

Ja chapem a suhlasim v tom, ze vyroba != spotreba v danej krajine. Tym padom ani vyrobny mix elektriny != spotrebny mix elektriny.

Ale vacsina krajin EU dovaza/vyvaza elektrinu zasa len do/z krajin EU.

To znamena, v sume sumarum, sa tie data nejako vybilancuju, a na EU urovni vyroba = spotreba + straty.

Cize priratat 25% - 30% emisie plosne pre kazdu krajinu mi nesedi.

Ale mozno sa mylim.

JS
22. únor 2023, 12:41

V ČR jsou ztráty a vlastní spotřeba při potrubní přepravě/distribuci plynu max. do 2 % proteklého množství. Pokud by se u dnes nepoužívaných tras z Ruského Jamalu do EU posčítala energie potřebná na kompresní práci k dotlačení plynu do místa spotřeby, pravděpodobně by to dalo více než 10 % přepraveného množství. Nějaké úniky jsou při těžbě.

Hůře na tom bude doprava LNG tankery.

Tedy těch 25 - 30 % v případě plynu nemusí být úplně mimo realitu.

Michal K.
23. únor 2023, 12:19

vidite, ja som uvazoval ina nad vyrobou. Vobec ma nenapadlo, ze energonosic sa musi nejako dostat do elektrarne. Sam tam nepride :) A ako spravne hovorite, to bude stat nejake emisie.

V tom pripade zdrojov ako OZE + jadro, sa to moc netyka. Hlavne ide o uhlie, plyn a LNG. Cize asi cim ma viac krajina horsi emisny mix tym viac treba prihodit.

Nehovoriac o tom, ze dnes v statistikach nikdo nerozlisuje medzi zemnym plynom potrubnym a LNG, pritom emisne stopy su vyrazne rozdielne.

Jiří Kelnar
23. únor 2023, 13:34

Teď nevím kde to přesně bylo, ale z hlediska emisí a ceny hovořil před pár měsíci někdo myslím z PPAS o tom, že hodně záleží logicky na vzdálenosti od zdroje.

Jinak profesor Macek je taková známá figurka, ale není se čemu divit, katedra spalovacích motorů nebude nikdy uznávat elektromotor. Některé věci typu oblíbené pojednání o díravé nádrži kvůli klasickému nabíjení se ztrátami jsou poměrně komické, když proti tomu sice do nádrže nalijete celých 100 %, které vyčerpáte, ale pak se Vám z většiny udělá teplo místo pohonu kol. Je to jako poukazovat na ztráty LED žárovek a pak si doma šroubovat edisonky se žhavícím drátkem. EV mají spoustu neduhů (např. nyní vyšší cenu mimo sféru velkých SUV - Kodiaq/Enyaq), ale právě ty ztráty při nabíjení jsou to nejmenší. Případně v době Ioniqu 6 a Tesly Model 3/Y LR mluvit o nákupních taškách na jízdu kolem komína je zavádějící.

Jak se tam dívám, ten Standard bude něco jako naše Parlamentní listy, co?

Michal K.
24. únor 2023, 17:24

ano, urcite aj vzialenost od zdroja bude hrat nemalu ulohu.

Uplne neviem, co ste chceli povedat tym prirovnanim LED ziaroviek a vlaknovych. Ak to bolo myslene ako prirovnanie BEV a spalovakov, tak to je omyl. Mozte si pozriet energeticku spotrebu BEV tu: greenncap . com/european-lca-results/ , a porovnavat so spalovakmi.

Kludne moze byt vyssia ako u spalovakov.

To prirovnanie k nakupnym taskam za 25 000 eciek, mi pride trefa do cierneho. Btw. skuste mi zohnat Ioniq 6 za 25 000 :-)

A nepoznam parlamentne listy, takze neviem sa vyjadrit

Jakub
25. únor 2023, 18:00

Ach jo, energetické společnosti nespotřebovávají plyn, to přece zákazníci a studie se věnuje ziskům těchto společností na úkor spotřebitelů, kteří platí 5 až 7x více než před 2 lety.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se