Domů
Komoditní trhy
Cena emisní povolenky prolomila hranici 18 EUR/t CO2, roste také cena silové elektřiny

Cena emisní povolenky prolomila hranici 18 EUR/t CO2, roste také cena silové elektřiny

Cena emisních povolenek pokračuje v prudkém růstu, který započal začátkem letošního roku, a včera prolomila již hranici 18 EUR/t CO2. Od začátku roku vzrostla její cena o více než 10 euro, což se promítá také do ceny silové elektřiny. Zatímco na začátku letošního roku se cena ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 pohybovala na pražské energetické burze PXE kolem 35 EUR/MWh, aktuálně je cena tohoto kontraktu nad 47 EUR/MWh.

Cena emisních povolenek nadále roste a od mírného poklesu v druhé polovině června, kdy její cena klesla k hranici 14 EUR/t CO2, vzrostla její cena o téměř 4 eura.

Zatímco při nastartování růstu ceny emisních povolenek na začátku letošního roku hovořili analytici o možném vlivu spekulantů, kteří se snažili vyhnat cenu co nejvýše před 30. dubnem, což je lhůta pro odevzdání emisních povolenek za emise vypuštěné v předchozím roce, aktuálně se jeví jako hlavní vliv zejména blížící se zavedení tzv. rezervy tržní stability od roku 2019, která sníží celkové množství povolenek na trhu.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Rostoucí cena emisních povolenek se promítá také do ceny silové elektřiny. Cena nejbližšího ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na pražské energetické burze PXE dosáhla včera hodnoty 47,24 EUR/MWh.

Nejbližší roční kontrakt se za podobnou cenu obchodoval na pražské energetické burze PXE naposledy před téměř 6 lety, konkrétně v říjnu 2010.

Vývoj ceny (EUR/MWh) ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na PXE. Zdroj: PXE

Na aktuálně vysoké ceny silové elektřiny má vliv také cena černého energetického uhlí. To je způsobeno faktem, že ceny elektřiny na českém trhu korelují s cenami v Německu, kde jsou takzvanými závěrnými elektrárnami, které vytvářejí cenu elektřiny na velkoobchodním trhu, po většinu času černouhelné elektrárny.

Cena ročního kontraktu na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 vzrostla od poklesu na jaře letošního roku o téměř 15 USD/t a aktuálně se pohybuje kolem 88 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) ročního kontraktu na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.