Domů
Komoditní trhy
Cena emisní povolenky prolomila hranici 18 EUR/t CO2, roste také cena silové elektřiny

Cena emisní povolenky prolomila hranici 18 EUR/t CO2, roste také cena silové elektřiny

Cena emisních povolenek pokračuje v prudkém růstu, který započal začátkem letošního roku, a včera prolomila již hranici 18 EUR/t CO2. Od začátku roku vzrostla její cena o více než 10 euro, což se promítá také do ceny silové elektřiny. Zatímco na začátku letošního roku se cena ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 pohybovala na pražské energetické burze PXE kolem 35 EUR/MWh, aktuálně je cena tohoto kontraktu nad 47 EUR/MWh.

Cena emisních povolenek nadále roste a od mírného poklesu v druhé polovině června, kdy její cena klesla k hranici 14 EUR/t CO2, vzrostla její cena o téměř 4 eura.

Zatímco při nastartování růstu ceny emisních povolenek na začátku letošního roku hovořili analytici o možném vlivu spekulantů, kteří se snažili vyhnat cenu co nejvýše před 30. dubnem, což je lhůta pro odevzdání emisních povolenek za emise vypuštěné v předchozím roce, aktuálně se jeví jako hlavní vliv zejména blížící se zavedení tzv. rezervy tržní stability od roku 2019, která sníží celkové množství povolenek na trhu.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Rostoucí cena emisních povolenek se promítá také do ceny silové elektřiny. Cena nejbližšího ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na pražské energetické burze PXE dosáhla včera hodnoty 47,24 EUR/MWh.

Nejbližší roční kontrakt se za podobnou cenu obchodoval na pražské energetické burze PXE naposledy před téměř 6 lety, konkrétně v říjnu 2010.

Vývoj ceny (EUR/MWh) ročního kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na PXE. Zdroj: PXE

Na aktuálně vysoké ceny silové elektřiny má vliv také cena černého energetického uhlí. To je způsobeno faktem, že ceny elektřiny na českém trhu korelují s cenami v Německu, kde jsou takzvanými závěrnými elektrárnami, které vytvářejí cenu elektřiny na velkoobchodním trhu, po většinu času černouhelné elektrárny.

Cena ročního kontraktu na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 vzrostla od poklesu na jaře letošního roku o téměř 15 USD/t a aktuálně se pohybuje kolem 88 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) ročního kontraktu na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se