Chladné počasí a drahé emisní povolenky vyhnaly nahoru ceny plynu v Evropě
Po dvou letech klidného stavu na evropském trhu se zemním plynem se situace pomalu vrací na úroveň roku 2018, kdy nízká úroveň zásob plynu vyhnala jeho cenu až nad 30 EUR/MWh. Podle analýzy zahraničního serveru ICIS nejsou přitom vyhlídky na nejbližší měsíce nijak příznivé.
Zatímco v květnu loňského roku padaly spotové ceny zemního plynu v Evropě pod 5 EUR/MWh a koncem května se dokonce začalo spekulovat o dosažení záporných cen, v letošním roce je situace zcela odlišná.
K otočení situace přispěla zejména dlouhá a chladná zima, kvůli které se zásoby plynu v evropských zásobnících aktuálně pohybují na úrovni 30 % plné kapacity a pomalu se blíží rekordně nízkým úrovním.
K nízké úrovni zásob zemního plynu se v posledních týdnech dále přidala rekordně vysoká cena emisních povolenek, která vede k náhradě výroby elektřiny z uhlí výrobou elektřiny ze zemního plynu a tedy i k jeho vyšší spotřebě. Vliv povolenky na velkoobchodní ceny plynu je patrný z vývoje posledních dvou dní, kdy s propadem její ceny o více než 10 % poklesly ceny plynu na úroveň z konce dubna.
Průměrný stav evropských zásobníků plynu (bez Ukrajiny) za období 2021 až 2020, rozsah stavu zásobníků za toto období a srovnání s rokem 2021. Zdroj: ICIS
Podle analýzy provedené výzkumníky z ICIS přitom situace na evropském trhu v prvních měsících letošního roku prozatím nevedla k tomu, že by klíčoví dodavatelé zemního plynu do Evropy pomocí plynovodů (Rusko a Norsko) začali navyšovat své dodávky.
Úroveň dodávek plynu z Ruska a Norska za období leden až duben 2021 je přibližně srovnatelná s rokem 2020, kdy oba tito dodavatelé snížili dodávky plynu do Evropy pod úroveň vídanou v letech 2016 až 2019.
Dodávky plynu do Evropy za období leden až duben 2021. Zdroj: ICIS
Uvedený trend v dodávkách plynu do Evropy může podle ICIS znamenat, že kupci plynu v Evropě a také samotný Gazprom počítají se zprovozněním budovaného plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce, a nevidí tedy důvod v placení současných vysokých cen pro dosažení potřebných zásob zemního plynu před začátkem následující zimy.
Ať jsou však důvody prozatímního vyčkávání Ruska a Norska jakékoliv, riskují tito dodavatelé podle ICIS ztrátu tržního podílu na evropském trhu s plynem ve prospěch dodavatelů LNG.
„Globální kapacita zkapalňovacích zařízení od posledního vypjatého léta v Evropě v roce 2018 vzrostla, když hlavním tahounem byly nové projekty ve Spojených státech. Tento flexibilní zdroj plynu může být nakonec klíčový pro doplnění evropských zásob,“ uvedl ICIS.
I přes výše uvedené očekávají analytici z ICIS, že situace na evropském trhu s plynem bude v letošním období vtláčení plynu do zásobníků před nadcházející zimou napjatá.
„Ceny plynu budou muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG a zapříčinily upřednostnění vtláčení plynu do zásobníků před výrobou elektřiny ze zemního plynu. S tím jak klíčoví dodavatelé plynu pomocí plynovodů dobrovolně čekají nebo nejsou schopni navýšit dodávku, budou k doplnění evropských zásob plynu klíčové dodávky LNG, čímž budou evropské obchodní uzly prudce vystaveny situaci na globálním trhu s plynem,“ dodal ICIS.
Mohlo by vás zajímat:
Co to,co to?? Plyn se do Evropy dopravuje lodí? A proč ne plynovody? Dále už psát nebudu, poněvadž bych porušil pravidla diskuze...
Pokud objednáte plyn v Ománu tak je Vám trubka do Ruska k ničemu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se