Domů
Komoditní trhy
Lídři EU budou diskutovat způsoby nastavení cenového stropu pro plyn
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Lídři EU budou diskutovat způsoby nastavení cenového stropu pro plyn

V druhé polovině tohoto týdne se mají sejít lídři Evropské unie, aby projednali možné způsoby nastavení cenového stropu pro plyn. Ve hře je i vytvoření dynamického cenového koridoru informuje portál Euractiv. Bližší parametry návrhu týkajícího se pohyblivého stropu má představit Evropská komise v úterý 18. října.

Otázka první: Na co by se měl cenový strop vztahovat?

Možných nastavení cenového stropu je vícero. Mezi nejčastěji skloňované varianty patří:

  • cenový strop pouze na ruský plyn,
  • cenový strop na všechny dodávky plynu,
  • cenový strop pouze na plyn sloužící pro výrobu elektrické energie.

Každá z variant má své výhody i nevýhody. U první zmíněné varianty se diskutuje o dopadu opatření, kdy proti stropu vystupuje především Maďarsko. To se obává, že pokud by se opatření vztahovalo pouze na ruský plyn, tak by způsobilo zastavení dodávek plynu ze strany Ruska.

U druhého opatření se pak více států v čele s Německem domnívá, že by posléze nedocházelo k tíženému poklesu spotřeby zemního plynu. Určitým kompromisem a zatím nejpravděpodobnějším řešením tak zůstává zastropování cen plynu sloužícího pro výrobu elektrické energie.

„Netrpělivost mezi členskými státy roste,“ uvedly se situací obeznámené zdroje. „Takže předkládáme všechny nápady na stůl. Je to rovněž způsob, jak vyvinou tlak na Komisi, aby přišla s co nejvíce konkrétními návrhy.“

Otázka druhá: Výše cenového stropu?

Jakmile se vyřeší otázka na co by se měl cenový strop vztahovat, tak je v případě jeho zavedení nutné určit jeho výši a zda by byl fixního charakteru nebo pohyblivého, jak bylo naznačeno.

Dynamický cenový strop by mohl být dle Bloombergu nastaven na nejvíce likvidní evropský bod, TTF. Předsedkyně Komise, Ursula von der Leyenová, se však nechala slyšet, že TTF už nadále nereprezentuje směrodatné hodnoty, jelikož dle ní dominantně závisí na potrubních dodávkách z Ruska.

Proto chce Komise vytvořit nový cenový index, který by zohledňoval cenu dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). V mezidobí, než bude nový benchmark vytvořen, by však mohl být zaveden dynamický cenový koridor. Ten by byl nižší než nynější ceny viděné na burze a přitom stále atraktivní pro dodavatele LNG. O dodávky LNG se totiž bude Evropa přetahovat s Asií.

Dopad cenového stropu?

Dopady zavedení cenového stropu na plyn budou značně rozdílné v závislosti na odpovědi na předcházející dvě otázky.  Například podle analýzy konzultantské společnosti Aurora Energy Research by zavedení cenového stropu na plyn na úrovni 30 EUR/MWh způsobilo pokles velkoobchodní ceny elektřiny až o 72 % ze současných hodnot. Více zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Rejpal
17. říjen 2022, 21:04

Zrušit povolenky a podpořit domácí těžbu fosilních paliv a bude levné energie dost pro každého.

Ivan Švančara
17. říjen 2022, 21:47

teraz bude mantrou pseudoanalyza z aurory, uz nebudeme pocut nic o Habeckovej ruskej zbrani? To tu uz nikto nic negarantuje?

koumák
17. říjen 2022, 22:06

Tak na to, zda se to podaří a 17 států EU "přetlačí" Germánii a Nizozemsko by Fortuna měla vypsat sázky! Dávám kurz 1:5. že Germáni dosáhnou svého na úkor zbytku eU, bezohlednost a sobeckost je tomuto státu vlastní!

Jan Stehlik
18. říjen 2022, 06:39

Pokud jste sledoval zpravodajství, tak zde byl nedavno nemecky předseda Scholz. Ten chtěl zrušení veta, což náš Fijalka nechtěl. Němci to tedy pochopili a jedou si tedy své zájmy.

Ivan Švančara
18. říjen 2022, 08:54

Honzo, som nevedel, ze diktat mojej vole bez tvojho prava veta je synonymum pre solidaritu.

Petr prochaska
17. říjen 2022, 23:36

Pokud se zavede strop na plyn na úrovni 30 EUR/MWh jak je uvedeno v článku, tzn. jen o trochu vyšší cena než byla před rokem a půl, tak výrazně poklesnou dodávky LNG do Evropy. Nyní Asie LNG plyn za spotové ceny nebere vůbec. Dokonce přeprodává dlouhodobé kontrakty, kdy má dlouhodobý kontrakt řekněmě za 30 EUR/MWh a přeprodá ho Evropě 5x dráž. Čína radši použije uhlí a pořádně vydělá. V Pákistánu a Bangladéši jsou kvůli nedostatku plynu blackouty.

Maly Jarda
18. říjen 2022, 02:01

Jedinou důležitou vlastností evropského politika je připravenost věrně sloužit zájmům USA .. schopnosti, inteligence , morálka jsou spíše na překážku

Martin P
18. říjen 2022, 10:27

Lidová republika Číny potřebuje vydělat už jen z toho důvodu, že je její vnitřní zadluženost ve výši 250% HDP.

Karel Salaj
18. říjen 2022, 19:54

Zastropování plynu se týká pouze toho ruského, přeprodeje z Emirátů, nebo Číny a USA se to netýká....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se