Domů
Komoditní trhy
Piráti navrhují kompenzovat ceny energií bonusem pro každého občana
Elektrické vedení

Piráti navrhují kompenzovat ceny energií bonusem pro každého občana

Piráti navrhují ministerstvu průmyslu a obchodu zavést bonus, který by lidem kompenzoval rostoucí ceny energií. Strana dnes v tiskové zprávě informovala, že úpravu prosazuje i v jednáních vládní koalice o státním rozpočtu na letošní rok. Podle návrhu by měl každý občan nárok na 200 až 400 korun měsíčně. Zdrojem peněz by byly příjmy státu z emisních povolenek, DPH či z podílu na zisku energetické společnosti ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát.

Kabinet Petra Fialy (ODS) v lednu kvůli razantnímu zdražení energií prosadil zvýšení příspěvků na bydlení. Bonus by mohla získat domácnost i souběžně s příspěvkem na bydlení. „Po vzoru Rakouska jsme přišli s návrhem na bonus na energie, který by nejen ulevil lidem, ale zároveň ani neprohloubil zadlužení státu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Záležitost už projednával i s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN).

Příspěvek 200 až 400 korun měsíčně by podle návrhu dostal každý občan. „Čtyřčlenná rodina by si tedy měsíčně přilepšila o 800 až 1600 korun, což není rozhodně zanedbatelné. Konkrétní částka by závisela na výši výnosů z dražeb emisních povolenek,“ uvedl Michálek. Bonus je podle Pirátů férový vůči všem skupinám obyvatel na rozdíl od zrušení DPH, které neúměrně zvýhodňuje největší spotřebitele.

Podle propočtu pirátských analytiků získá stát kvůli růstu cen energií ročně až 100 miliard korun navíc. „Peníze vybrané kvůli vysokým cenám energií jdou z peněženek domácností. Považujeme tedy za spravedlivé, abychom lidem část těchto financí vrátili,“ uvedl Michálek. Pokud stát nebude růst cen kompenzovat a bude jen vybírat další peníze na daních na ekologické dotace, hrozil by odpor občanů i jejich odklon od podpory ekologických trendů, míní.

Výši bonusu by bylo podle Michálka možné dlouhodobě navázat na uhlíkové příjmy státního rozpočtu a Modernizačního fondu, aby se s rostoucími cenami energií automaticky zvyšovaly kompenzace. Bonus by bylo možné vyplácet prostřednictvím snížení faktur za energie, případně prostřednictvím zvýšení bonusu u daně z příjmů a mimořádného zvýšení starobních důchodů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Emil
4. únor 2022, 13:09

Super, budu mít elektřinu zadarmo a ani (prý) ty peníze nebudou nikomu chybět. :-)

Jaroslav Loudil
4. únor 2022, 17:12

Pravicová vláda začíná rozdávat jako nedávno Maláčová a Schillerová. Sice ještě nemáme státní dluh jako kolabující USA = 30 bilionů Dolarů = 130 % HDP, ale i tak žijeme jen z dluhů. Politici se domnívají, že bohatství se zásadně vytváří na rotačkách tisknoucích ve sklepě biliony ničím nekrytých bankovek, já bych spíše řekl, že je to tvrdou prací.

hellokitty
4. únor 2022, 18:24

mohli by z toho vyjmut vlastnikov FVE, aby sme raz aj my mohli nadvat ako sme ostrouhali...

ale seriozne, faktury mi chodia kazdy mesiac a nemam pocit, ze by sa cena elektriny nejako dramaticky zvysovala, akurat teraz v zime pri vyssom odbere z DS zaplatim viac vsetkym tym obsmrdacom nez za samotnu silovu elektrinu

TechnikTom
4. únor 2022, 20:25

No to by klidně mohli, protože většina už ten příspěvek dostala ve formě dotace.

A zvýšení cen si patrně všimněte, až vám skončí fixace.

miro novak
4. únor 2022, 23:33

Jemu musite poslat aj link na Wiki, ze co to ta fixacia vobec je. Hi, hi, hi.

hellokitty
6. únor 2022, 12:51

akoze napr. buduci rok v lednu mi dojde faktura na 900 miesto 800 korun? to ma vskutku asi zruinuje, budem si musiet odpustit 40 deka gold sunky

TechnikTom
6. únor 2022, 16:19

No pokud jste měl dobrý tarif, tak vám místo 800 může přijít 2400,-

hellokitty
6. únor 2022, 18:04

to sa mi nejako nechce zdat, mam tarif elektrinatrend srpen a ked si porovnavam ceniky elektrinatrend brezen 2021 a 2022 tak tam je skok asi o 25% a nie 300% ako sa tu snazite prezentovat

elektrinatrend brezen 2021 - 1 895 Kc/MWh

elektrinatrend brezen 2022 - 2 464 Kc/MWh

tak miesto 900 zaplatim 1000

energetik
6. únor 2022, 18:38
Richard Vacek
5. únor 2022, 06:12

V roce 2020 jsme dovezli 8,7 mld m3 plynu. Výhřevnost má 10 kWh/m3 a cenu Cal23-BL 53 EUR/MWh. Zaplatíme za něj tedy 118 mld Kč, Maďarsko tvrdí, že díky dlouhodobým kontraktům 5x méně.

To nikom nevadí těch skoro 10 000,-Kč na občana a rok, které jdou z Česka pryč? Kteří politici za to mohou?

nikdo
5. únor 2022, 23:54

Tohle neprojde, obyčejným lidem nikdo nic nedá, na ty peníze už si určitě brousí zuby nějaká loby, budou tlaky z toho zvyšovat dotace pro OZE a elektromobilitu aby si milionáři mohli pořídit třetí automobil a k němu na střechu svého domu FVE s akumulací.

Vít Jakub
6. únor 2022, 12:46

Zdá se, že Piráti hledají novou podobu energetiky jako veřejné služby. Nápad to není špatný, neboť tímhle směrem jde i Německo a dle převládajícího právního názoru - myslet si o něm lze své - to nebude v rozporu s evropskými pravidly veřejné podpory. Určitě proti němu nebude protestovat většina aktérů v energetice. Otázka je makroekonomický smysl - a to hlavně směrem mimo EU...

K. Dvořák
6. únor 2022, 23:08

Takže EU byla až nečekaně úspěšná ve šponování cen emisních povolenek, což je jeden z hlavních faktorů růstu cen energií. A vám se nápad kompenzovat domácnostem vysoké ceny energií bonusem vypláceným z výnosů těchto drahých emisních povolenek nezdá špatný? A jak by potom podle vás vypadal špatný nápad, že jsem tak smělý? Radši snad ani nemyslet ...

Bojkas
7. únor 2022, 11:19

Lžete úmyslně pane Dvořáku? Na dnešních cenách je cena emisních povolenek kolem koruny (zdroj oenergetice.cz), to mi nějak nesedí na cenách i kolem 8 korun. Nejvíc se ceny projevily tím, že rus minulý rok nenačepoval evropské nádrže, jako to dělal každý rok před zimou a přestal nabízet na spotovém trhu. Rus tak tlačí na Evropu kvůli otevření NS2, proto je důležité diverzifikovat a snížit výrazně podíl ruského plynu v EU.

K. Dvořák
8. únor 2022, 02:09

Pane, buďte, prosím, té dobroty a než začnete používat silné výrazy, přečtěte si, co jsem napsal. Váš odkaz nefunguje, ale i tak myslím, že spíš dokládáte správnost mého tvrzení, že "cena emisních povolenek je jeden z hlavních faktorů růstu cen energií". Jenže to není podstata mého příspěvku. Já se především divím tomu, co také lze považovat za "ne špatný" nápad - nejdřív lidem uměle zvýšit ceny energie a potom jim z výnosu tohoto zvýšení vyplácet podporu.

A mimochodem, říkat, že Rus "minulý rok nenačepoval evropské nádrže" mi přijde trochu dětinské. Rusko nemá povinnost zajišťovat nám prosperitu ani energetickou bezpečnost. To by měla být naše priorita. Pokud se ovšem při zajišťování energetických potřeb zříkáme toho mála zdrojů, které máme a ještě se spoléháme na nálady spotového trhu, není že to nedopadá dobře.

Vít Jakub
7. únor 2022, 16:30

Jak bych Vám to jenom vysvětlil.... Za situace, kdy drtivá většina evropské populace věří, že všechny inovace lze hnát stejně rychlým cyklem jako u IT a spotřební elektroniky (pokud jsou teda k dispozici čipy), udržení frekvence či výkonové rovnováhy jsou vnímána jako slova doomsayerů a marketing je víc než realita (či chcete-li forma je více než obsah), tak na to musíte jinak. Třeba tím, že se začnete tázat zda z regulatorního hlediska funkčnosti stále platí některé předpoklady, nebo je ten skvělý pokrok prostě narušil natolik, že se vyplatí je definovat znovu a jinak. A klidně tak, aby to jako celek bylo k reálnému prospěchu skutečným potřebám společnosti a ne jenom podporovalo marketingové proklamace o lepším světě....

K. Dvořák
8. únor 2022, 02:33

Myslím, že uvažujete příliš složitě. Možná, že drtivá většina evropské populace přeceňuje možnosti technologického vývoje v energetice a já ještě dodám, že si při tom nejspíš myslí, že nám svět dluží naši prosperitu. Pak ale není nejlepší nápad oddalovat srážku s realitou rozdáváním podpor, bonusů a dotací, v konečném důsledku na dluh. Ale co čekat od politiků, kteří buď mají máslo na hlavě nebo by ho tam měli, nebýt donedávna v opozici.

Jo, a snáz by se diskutovalo, kdybyste aspoň naznačil, v čem má podle vás spočívat to předefinování předpokladů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se