Plynovod Síla Sibiře a jeho dopad na světový trh se zemním plynem

DomůKomoditní trhyPlynovod Síla Sibiře a jeho dopad na světový trh se zemním plynem

Rusko, druhý největší producent zemního plynu a největší exportér této komodity na světě, má své nejdůležitější zákazníky v Evropě. Dokončení plynovodu Power of Siberia, česky Síla Sibiře, by však mohlo být pro Rusko klíčovým okamžikem, kdy sníží svou závislost na Evropě a diverzifikuje své odběratele, což může hrát roli například také v nadcházejícím vyjednávání o tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Plynovod Síla Sibiře, který má mít na ruském území přibližně 3000 kilometrů a od roku 2025 dopravovat do Číny 38 miliard m³ zemního plynu ročně, nutně ovlivní světový trh se zemním plynem.

Čína, jakožto druhý největší importér zemního plynu na světě hned po Japonsku, v roce 2018 importovala 124,8 miliard m³ zemního plynu, z toho 74,3 miliard m³ připadlo na LNG. Domácí produkce zemního plynu dosáhla 160,2 miliard m³. Celkem tedy poptávka dosáhla 285 miliard m³. V letošním roce je celková poptávka, vzhledem k přechodu z uhlí na plyn, odhadována na 307 miliard m³. Odhadovaná spotřeba v roce 2030 je pak 510 miliard m³.

Spojené státy, které jsou největším producentem zemního plynu na světě (v roce 2017 dosáhla produkce 734,5 miliard m³), jsou plynovodem dotčeny z důvodu exportu LNG do Asie, kde poptávka po LNG vlivem nového plynovodu klesne.

Probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou jenom umocnila sbližování mezi Pekingem a Ruskem. Prezident Trump navíc před nedávnem podepsal dekret, kterým podpořil protestující v Hongkongu a i z tohoto důvodu nelze očekávat, že dojde v dohledné době k ukončení obchodní války. A přitom právě LNG, jehož produkční kapacity v USA znatelně rostou, mělo podle mnohých být krátkodobým nástrojem, který bude redukovat obchodní deficit, který byl obchodní válkou USA vytvořen.

V severovýchodní Číně také již několik společností naznačilo, že uvažuje o nákupu levnějšího potrubního zemního plynu, namísto LNG.

Zprovoznění plynovodu je tak pro Čínu i Rusku nesporným úspěchem, který bude představovat v obchodním jednání s ostatními státy výhodu.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují