Domů
Komoditní trhy
Zásoby plynu v Evropě dosáhly rekordní hodnoty, jeho cena klesá
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Zásoby plynu v Evropě dosáhly rekordní hodnoty, jeho cena klesá

Zásoby zemního plynu v Evropě dosáhly rekordně vysoké úrovně. Se současně nízkou poptávkou v říjnu to vyústilo v pokles ceny zemního plynu, předpovídané ochlazení však předznamenává její opětovný nárůst. Informaci přinesla agentura Montel.

V nizozemském obchodním bodě TTF, nejlikvidnějším v Evropě, cena plynu na následující měsíc v pátek uzavřela na 115,0 EUR/MWh, což je hodnota, která byla naposledy zaznamenána v polovině června. Kontrakt na den dopředu klesl na 62 EUR/MWh.

"Evropa vyhrála bitvu o naplnění svých zásobníků před zimou, když jen během ledna až října přijala více než 50 miliard metrů krychlových LNG navíc," uvedl analytik společnosti ICIS Alex Froley.

Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe byly zásobníky zemního plynu v celé Evropě zaplněny z 95 %, to je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem. Zároveň je to více než cíl Evropské unie stanovující zaplnění zásobníků k 1. listopadu minimálně z 80 %, který byl zaveden s cílem zajistit bezpečnost dodávek zemního plynu v zimním období.

"Plné zásobníky a neobvykle mírné počasí v říjnu způsobily, že spotové ceny plynu pro krátkodobé dodávky prudce klesly. … Trh však zůstává napjatý po celou zimu i v roce 2023," dodal Froley.

Německé zásobníky plynu byly k pátku naplněny z 99,3 %. V porovnání s pětiletým průměrem má tak Německo uskladněno přibližně o 30 TWh, tedy o 14 % více plynu.

Zatímco úroveň zásob v Německu byla rekordní, nižší teploty a nižší výroba větrných elektráren předpovídané ke konci měsíce by znamenaly rostoucí poptávku po plynu.

To naznačují i ceny plynu v delším období. Cena plynu v obchodním bodě TTF na následující čtvrtletí dosáhla 124 EUR/MWh, což představuje prémii 9 EUR oproti ceně plynu na následující měsíc. Cena kontraktu na následující rok byla rovněž vyšší, a to na úrovni 123,5 EUR/MWh.

Bude mít Evropa i v následujícím roce dostatek plynu?

Mezinárodní energetická agentura ve čtvrtek uvedla, že Evropa by mohla v příštím roce čelit výpadku dodávek plynu ve výši 30 miliard metrů krychlových.

V závislosti na tom, jak chladná bude letošní zima, by úroveň zásobníků na konci letošní topné sezóny mohla být mezi 5 až 35 %. V létě by tak bylo potřeba 60 miliard až 90 miliard metrů krychlových plynu, uvedla IEA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Švančara
5. listopad 2022, 16:57

pre tych, co vedia pocitat az do troch, je to sprava vesela, pre nas ostatnych, co vieme ratat aj do pol stvrtej, je otazkou, ci sprava nie je vysmechom do oci.

richie
7. listopad 2022, 15:14

jasne ... a ten co nakupil a natlacil do zasobnika plyn v cene napr. 200EUR/MWh ho urcite bude s radostou a ochotou predavat za 100EUR/MWh..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se