Domů
Německo
Elektrárna Irsching nebude zakonzerována, je nezbytná pro fungování německé soustavy
Zdroj: Mainova

Elektrárna Irsching nebude zakonzerována, je nezbytná pro fungování německé soustavy

Dvě jednotky paroplynové elektrárny Irsching v Bavorsku nemohou být zakonzervovány podle požadavků jejich provozovatelů poté, co provozovatel přenosové soustavy Tennet rozhodl, že tyto elektrárny jsou nezbytné pro stabilitu sítě v jižním Německu.

Bloky Irsching 4 a Irsching 5 „budou podléhat ustanovením německého nařízení o rezervních elektrárnách do 30. dubna 2019,“ uvedl provozovatel elektrárny, společnost Uniper.

Tennet požádal konsorcium o odložení zakonzervování již před dvěma lety, stejně jako nyní z důvodu nezbytnosti obou bloků pro fungování elektrizační soustavy Německa. Elektrárna se nachází na průmyslovém jihu Německa a je využívána pro redispečink, systémovou službu využívanou zejména z důvodu nedostatečně rozvinuté přenosové soustavy Německa, která není schopna přenášet výkony z větrných elektráren na severu do těžiště spotřeby na jihu Německa.

„Nyní provozovatelé opět nevidí ekonomickou efektivnost v provozu elektráren po 1. dubnu 2018, a proto opět oznámují záměr zakonzervovat elektrárnu,“ ​​uvedli provozovatelé ve svém březnovém prohlášení.

Obě jednotky, které byly zprovozněny v roce 2010 a 2011, se s účinností 60 % řadí k nejvíce účinným paroplynovým jednotkám na světě. Jejich využití ovšem nebylo vzhledem k nízkým cenám elektřiny dostatečné.

„Nejnovější technologie vyrobená v Německu stárne na lavici náhradníků, protože politické rámcové podmínky nadále zabraňují nákladově efektivnímu provozu vysoce účinných plynových elektráren,“ uvedli provozovatelé.

Platby za poskytování redispečinku jsou nedostatečné

Bloky byly poslední dva roky provozovány pro poskytování redispečinku pro provozovatele přenosové soustavy a byly regulovány novými mechanismy pro rezervní elektrárny, které pokrývají palivové a provozní náklady, ale nikoliv investiční náklady, uvedl mluvčí společnosti Uniper.

„Zákonné požadavky nutí provozovatele poskytovat tyto služby za podnákladové ceny, což považujeme za neudržitelné a také protiústavní,“ uvedli provozovatelé, kteří podali žalobu proti rozhodnutí Tennetu před dvěma lety.

Podle provozovatelů byla příležitost k vytvoření udržitelného tržního mechanismu, který by podporoval flexibilní plynové elektrárny, zmařena, když Německo v loňském roce reformovalo zákon o energetickém trhu.

Během příštího legislativního období po zářijových volbách je proto důležité, aby se flexibilní elektrárny konečně dostaly na své místo vedle obnovitelných zdrojů, uvádí březnové prohlášení.

Začátkem tohoto roku němečtí provozovatelé přenosových soustav v analýze pro německého regulátora BNetzA potvrdili, že do roku 2021 bude v jižním Německu zapotřebí 2 GW nového instalovaného výkonu plynových elektráren. BNetzA následně snížil tuto hodnotu na 1,2 GW. Toto rozhodnutí je nyní předmětem přezkoumání ze strany Evropské komise.

Celkově bylo asi 3,7 GW instalovaného výkonu elektráren, u kterého usilují provozovatelé o trvalé uzavření, označeno německými provozovateli přenosových soustav za kritické z hlediska fungování systému. Dalším 2,5 GW, které provozovatelé měli v plánu zakonzervovat, bylo nařízeno, aby zůstalo k dispozici.

Úvodní fotorafie: Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Miliardové investice a noví dodavatelé: Jak se Německo snaží vymanit ze závislosti na ruské energii
18. květen 2022, 05:00
Několik divizí německé firmy Gazprom Germania nedostává plyn z Ruska
12. květen 2022, 11:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vinkler
11. září 2017, 07:50

No samo, variabilní a to jen z úzkého pohledu u paty elektrárny, je jen palivo. Ostatní (a vlastně z pohledu Německa i mzdy) je fixní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se