Německá energetika opět v nejistotě? Dvě aukce na výstavbu systémových elektráren byly bez uvedení důvodu zrušeny
Plány na výstavbu systémových plynových elektráren, které mají v budoucnu zajistit stabilitu německé přenosové soustavy, se ocitají v nejistotě. Podle serveru Platts dva z německých provozovatelů přenosové soustavy plánované aukce na výstavbu těchto elektráren bez uvedení důvodu zrušili.
V Německu měly v letošním roce proběhnout celkem 4 aukce na výstavbu plynových elektráren, každé o výkonu 300 MW, které měly soužit jako systémové zdroje pro zajištění stability tamní soustavy.
První aukci na výstavbu plynového bloku v elektrárně Irsching, která proběhla na začátku letošního ledna, vyhrála společnost Uniper. Ta ve stejné lokalitě provozuje dva paroplynové bloky Irsching 4 a 5 a blok 3 na lehký topný olej o celkovém výkonu 1,8 GW.
Nyní však není vůbec jisté, kolik plynových bloků nakonec bude v Německu postaveno. Dvě z aukcí v režii německých provozovatelů přenosové soustavy Amprion and Transnet BW, které měly proběhnout v průběhu příštího měsíce, byly dnes bez uvedení důvodu zrušeny.
„Bohužel nemůžeme poskytnout žádné informace o důvodech. Další postup bude upřesněn,“ uvedli podle portálu Platts provozovatelé soustavy.
Čtvrtá aukce by podle mluvčího společnosti Transnet BW měla proběhnout, detaily jsou nicméně důvěrné.
Nové plynové bloky měly suplovat pomalý rozvoj soustavy
Výstavbu nových plynových zdrojů na jihu Německa přitom prosazují právě samotní provozovatelé přenosové soustavy, podle kterých jsou nezbytné pro zajištění jejího bezpečného provozu po uzavření posledních jaderných bloků v zemi v roce 2022.
Německu se totiž dlouhodobě nedaří dostatečně rychle rozvíjet vlastní přenosovou soustavu, která tak při dobrých povětrnostních podmínkách nedokáže přenášet výkon z větrných elektráren na severu země do průmyslových oblastí na jihu.
Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Irsching
Mohlo by vás zajímat:
Zdravím všechny
Ono možná jsou v jistotě, ale bojí se ji řici zatim nahlas, že to s tou odstávkou jádra je blbost.
Konečně mix 50 až 60 % OZE 30 % JE a zbytek plyn je asi nejlepší a nemusi se vymýšlet plno superdrahých a neekonomických uložišť.
Čas ukáže...
Nedivil bych se, kdyby důvodem byla právní nejistota při napadení účelnosti takové investice u soudu po nedávném evropském rozsudku v případě UK. Odněkud vyskočí garážová osoba s tvrzením, že byla diskriminována, neboť umí levněji poskytnout korespondující "demand side smart management" (ať to znamená cokoli). Soud by probíhal po několik let, do té doby by to nešlo promítat do regulovaných poplatků.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se