Německá energetika opět v nejistotě? Dvě aukce na výstavbu systémových elektráren byly bez uvedení důvodu zrušeny

DomůNěmeckoNěmecká energetika opět v nejistotě? Dvě aukce na výstavbu systémových elektráren byly bez uvedení důvodu zrušeny

Plány na výstavbu systémových plynových elektráren, které mají v budoucnu zajistit stabilitu německé přenosové soustavy, se ocitají v nejistotě. Podle serveru Platts dva z německých provozovatelů přenosové soustavy plánované aukce na výstavbu těchto elektráren bez uvedení důvodu zrušili.

V Německu měly v letošním roce proběhnout celkem 4 aukce na výstavbu plynových elektráren, každé o výkonu 300 MW, které měly soužit jako systémové zdroje pro zajištění stability tamní soustavy.

První aukci na výstavbu plynového bloku v elektrárně Irsching, která proběhla na začátku letošního ledna, vyhrála společnost Uniper. Ta ve stejné lokalitě provozuje dva paroplynové bloky Irsching 4 a 5 a blok 3 na lehký topný olej o celkovém výkonu 1,8 GW.

Nyní však není vůbec jisté, kolik plynových bloků nakonec bude v Německu postaveno. Dvě z aukcí v režii německých provozovatelů přenosové soustavy Amprion and Transnet BW, které měly proběhnout v průběhu příštího měsíce, byly dnes bez uvedení důvodu zrušeny.

„Bohužel nemůžeme poskytnout žádné informace o důvodech. Další postup bude upřesněn,“ uvedli podle portálu Platts provozovatelé soustavy.

Čtvrtá aukce by podle mluvčího společnosti Transnet BW měla proběhnout, detaily jsou nicméně důvěrné.

Nové plynové bloky měly suplovat pomalý rozvoj soustavy

Výstavbu nových plynových zdrojů na jihu Německa přitom prosazují právě samotní provozovatelé přenosové soustavy, podle kterých jsou nezbytné pro zajištění jejího bezpečného provozu po uzavření posledních jaderných bloků v zemi v roce 2022.

Německu se totiž dlouhodobě nedaří dostatečně rychle rozvíjet vlastní přenosovou soustavu, která tak při dobrých povětrnostních podmínkách nedokáže přenášet výkon z větrných elektráren na severu země do průmyslových oblastí na jihu.

Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Irsching