Domů
Německo
Německá plynárenská aliance volá po vyšší podpoře v rámci plánovaného odklonu od uhlí
Zdroj: Uniper

Německá plynárenská aliance volá po vyšší podpoře v rámci plánovaného odklonu od uhlí

Německá plynárenská aliance, zahrnující mimo jiné společnosti Wintershall Dea, Uniper, Shell či Equinor, zveřejnila v pondělí stanovisko volající po větší podpoře pro zemní plyn, přičemž zdůraznila jeho potenciální přínos v rámci zotavení ekonomiky, aniž by došlo k narušení klimatických cílů. Kromě toho aliance volá také po podpoře dekarbonizovaného vodíku vyrobeného ze zemního plynu.

Neformální aliance 15 společností zahrnuje kromě výše uvedených společností například společnosti BP, ExxonMobil, Thuega či provozovatele plynárenských sítí.

„Zemní plyn může učinit zásadní přínos v rámci zotavení ekonomiky v Německu a v Evropě, aniž by narušil cíle v oblasti ochrany klimatu,“ řekl Thilo Wieland, člen představenstva ve společnosti Wintershall Dea.

Podle zahraničního serveru Platts přinesl loni tzv. coal-to-gas switch v sektoru výroby elektřiny úsporu emisí CO2 ve výši 6 milionů tun a letos tento trend dále roste.

„Zákonodárci musí zlepšit investiční podmínky pro flexibilní elektrárny spalující zemní plyn, aby byl využit plný potenciál zemního plynu,“ uvádí stanovisko zveřejněné na webu společnosti Wintershall Dea.

Německý Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW) začátkem června uvedl, že je třeba navýšit cíle v oblasti kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Právě černouhelné zdroje KVET by přitom podle zákona o odklonu od uhlí měly mít nárok na investiční podporu ve výši 390 eur/kWe v případě konverze na zemní plyn.

Podpora modrého vodíku

Kromě vyšší podpory zemního plynu koalice zdůraznila potřebu podpory tzv. modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného ze zemního plynu s využitím technologie na zachycování a ukládání CO2.

„Díky svým významným cenovým a objemovým výhodám může dekarbonizovaný vodík ze zemního plynu doplnit nedostatek výkonu v obnovitelných zdrojích a urychlit tak tolik potřebný rozvoj a růst trhu s vodíkem,“ uvedla společnost Wintershall Dea.

Podpora modrého vodíku vedle podpory tzv. zeleného vodíku vyrobeného pomocí elektrické energie z obnovitelných zdrojů není přitom podle uniklého draftu vodíkové strategie EU do budoucna vyloučena.

„Plynová lobby má obrovský vliv na vodíkovou strategii EU,“ pronesl v reakci německý poslanec Michael Bloss. „Přestože Komise dává jasně najevo, že čistý vodík musí pocházet z obnovitelných zdrojů energie, tak stále chce investovat do vodíku z fosilních zdrojů.“

Komentáře

(2)

Vojtěch Barták

6. červenec 2020, 10:03

Ano ano podporujme plyn... Uhlí vypouští 0,8Kg/kwh to je hrůza! Nahradíme to "Ekologickým plynem" kde je produkce jen 0,4Kg/kwh co naplat že z těžby toho plynu je dalších 0,4K/kwh to už je problém Rusů (nebo Norů) Nám se tabulky sníží a můžeme si alibisticky mnout ruce jak moc "EKO" jsme.

St

6. červenec 2020, 18:25

Modrý vodík, tak to zní pomalu hůře než zelený tunel. Ale jak vidno eko umělci jsou opravdu kreativní a našli si nový způsob jak správně odklonit mld. € do těch správných kapes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.