Domů
Německo
Německá policie začala vyklízet osadu, kterou obsadili klimatičtí aktivisté
Hnědouhelný lom Garzweiler (Germany) lignite. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německá policie začala vyklízet osadu, kterou obsadili klimatičtí aktivisté

Německo
2 komentáře
11. leden 2023, 15:01
ČTK

Berlín 11. ledna (zpravodaj ČTK) – Několik stovek policistů dnes ráno vstoupilo do západoněmecké osady Lützerath, kterou obsadili klimatičtí aktivisté na protest proti jejímu chystanému zboření kvůli rozšíření uhelného dolu. Situace na místě byla zpočátku napjatá, demonstranti házeli po policistech kamení a dělobuchy, během dopoledne se ale uklidnila. Policie předem varovala, že ode dneška může kdykoli přikročit k vyklizení obce. Policejní zásah v Lützerathu by podle úřadů mohl trvat i několik týdnů.

„Vyklízení Lützerathu začalo,“ informovala policie v Cáchách, která má operaci na starosti.

Policejní mluvčí Andreas Müller, který je v Lützerathu, prohlásil, že policie postupuje podle zákona a že bude jednat důsledně. Technici mezitím začali kolem osady a přilehlého dolu budovat ochranný plot.

Policisté ráno překročili barikády a obklíčili domy, ve kterých se aktivisté opevnili. Krátce poté několik desítek policistů vpadlo do jednoho ze statků. Na zasahující jednotky ihned poté demonstranti zaútočili. Spolu s dlažebními kostkami a dělobuchy házeli aktivisté na policisty i několik zápalných lahví, které se po dopadu na zem vznítily. Na místě byly odpáleny také dýmovnice.

„Okamžitě zanechte vrhání molotovových koktejlů. Chovejte se pokojně a nenásilně!“ vyzvala policie demonstranty poté, co aktivisté hodili několik zápalných lahví.

V okolí domů začaly zasahující jednotky odstraňovat přístřešky a barikády, které aktivisté postavili. Na místě je i policejní bagr. Policisté také opakovaně vyzývají demonstranty, aby osadu opustili, neboť vstup do ní je nelegální. „Lidé v uzavřené oblasti mají možnost odejít bez dalších policejních opatření,“ uvedla policie. Těm, kteří neuposlechnou, hrozí trestním stíháním. Sdružení Lützerath lebt (Lützerath žije) ale uvedlo, že aktivisté jsou rozhodnuti zůstat. Demonstranti se také na poslední chvíli neúspěšně snažili u soudu policejnímu zásahu předejít.

Zatím není jasné, jak dlouho bude vyklízení Lützerathu trvat. Policie uvedla, že celý zásah včetně vyklizení a následné ostrahy by mohl trvat i týdny. V Lützerathu jsou stovky demonstrantů, aktivisté jsou v domech, ve sklepeních, na ulicích, na střechách a také na stromech. Zásah navíc komplikuje to, že demonstranti s sebou mají i malé děti.

„V Lützerathu jsou malé děti. Vzhledem k velkému nebezpečí v zóně zásahu vyzývá policie zákonné zástupce dětí, aby s nimi okamžitě odešli,“ uvedla policie v Cáchách.

Doplnila, že tato výzva se vztahuje na všechny děti a mladistvé.

Osadu Lützerath tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Počet obyvatel poté rychle klesal a v roce 2021 zde byli podle virtuálního muzea města Erkelenz, pod které osada spadá, hlášeni již jen tři lidé.

To, že Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku bude muset ustoupit uhelnému dolu Garzweiler, je dlouhodobě známo, s přesídlováním obyvatel se začalo již před více než 15 lety. Osud osady byl definitivně zpečetěn loni v říjnu, kdy se spolková vláda, vláda Severního Porýní-Vestfálska a energetická společnost RWE dohodly na prodloužení chodu uhelných elektráren výměnou za urychlení odklonu od uhlí.

Německo kvůli snížení spotřeby plynu spustilo uhelné elektrárny, které dosud drželo v rezervě. Habeck takový postup označil za nezbytný, zdůraznil ale, že Berlín nadále počítá se svými klimatickými cíli. Prohlásil také, že Německo po roce 2024 musí výrazně urychlit odchod od uhlí. K Lützerathu Habeck řekl, že uhlí pod obcí je potřeba vytěžit. Dodal také, že likvidace dalších obcí se už neplánuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
11. leden 2023, 22:56

No jo to je ta likvidace jaderné energetiky 174TWh energie ročně se v Německu z jádra nevyrobí tak se bourají obce kvůli těžbě uhlí.

Baton David
12. leden 2023, 06:56

je to opravdu vtipný jaké mají události smysl pro ironii - zavřou bezemisní zdroje a nahrazují je spalováním hnědého uhlí, zavřou jaderné elektrárny z důvodů ideologické jádrofóbie a teží uhlí jenž obsahuje stopové množství radioaktivních izotopů sebelepším spalováním se radiace uvolňuje do ovzduší, oproti jaderným elektrárnám kde probíhá štěpení v odstíněném reaktoru je to lahůdka převyšující přirozené radioaktivní pozadí, energetická revoluce stojí a bude ještě stát miliardy euro a kdyby vlastně nedělali vůbec nic tak mají výsledky po ekonomické i ekologické stránce lepší

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se