Domů
Německo
Německá uhelná komise si stanovila harmonogram, závěry by měly být známy před klimatickou konferencí v Katovicích
Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath
Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Německá uhelná komise si stanovila harmonogram, závěry by měly být známy před klimatickou konferencí v Katovicích

Německo
Bez komentáře
16. červenec 2018, 09:38
David Vobořil

Německá uhelná komise si stanovila časový harmonogram. Komise, jejíž oficiální název zní „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od uhlí, proto i její harmonogram je velice těsný a komise bude pracovat i během letní parlamentní přestávky.

V rámci koaliční dohody se Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové, její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) a Sociálně demokratická strana Německa (SPD) shodli na vytvoření tzv. „Komise pro strukturální změny“, která bude pověřena přípravou akčního plánu pro postupné uzavírání uhelných elektráren.

Komise se na své první schůzce na konci června dohodla na své struktuře, mimo pléna bude mít dvě pracovní skupiny – jednu zabývající se energetikou a klimatickými cíli a druhou s cílem zpracování oblasti hospodářského rozvoje a pracovních míst regionů.

Obě pracovní skupiny se budou scházet jednou měsíčně na separátních jednáních, červencové jednání „energetické“ skupiny proběhne v pondělí 16. července, jednání skupiny zabývající se hospodářským rozvojem potom ve čtvrtek 19. července. Dle jednacího řádu, který si komise stanovila, budou jednání probíhat za zavřenými dveřmi.

Závěrečné zasedání, ve kterém má Komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince. Výsledky by tak měly být známy těsně před koncem Klimatické konference COP 23 v polských Katovicích. Zpráva by měla navrhnout okamžitá opatření s cílem snížit odchýlení Německa od klimatického cíle pro rok 2020. Dále by měla navrhnout akční plán postupného snižování výroby elektřiny v uhelných elektrárnách včetně termínu jejího kompletního ukončení, který zajistí splnění německých klimatických cílů pro rok 2030.

V souvislosti s tím bude představen katalog nástrojů pro strukturální změny v postižených oblastech s novými pracovními vyhlídkami. Očekává se, že Komise se ke strukturální změně vyjádří na konci října.

Úvodní fotografie: Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se