Domů
Německo
Německá vláda rozhodla o umístění kontroverzního LNG terminálu v Baltském moři
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Německá vláda rozhodla o umístění kontroverzního LNG terminálu v Baltském moři

Německo
1 komentář
21. květen 2023, 08:46
Jan Budín

Německá vláda rozhodla o lokalitě pro kontroverzní plovoucí LNG terminál na ostrově Rujána v Baltském moři. Podle všeho se tak snižuje nejistota spojená s uvedeným projektem, která byla posílena odložením rozhodnutí o zařazení tohoto zařízení do zákona zaměřeného na zrychlení výstavby LNG terminálů. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Německá veřejnoprávní stanice NDR na základě dopisu od ministra hospodářství Roberta Habecka adresovaného vládě spolkové země Meklenburska-Předního Pomořanska, který má k dispozici, informovala, že nový plovoucí LNG terminál na ostrově Rujána má vzniknout v přístavu Mukran. Součástí projektu má být i potrubní propojení o délce 50 km se severoněmeckým Lubminem.

Habeck potřebu vybudování tohoto nového LNG terminálu opodstatňuje nadále napjatou situací v oblasti zásobování zemním plynem a potřebou dostatečné dovozní kapacity pro LNG v krátkodobém horizontu.

Projekt je často označován za kontroverzní kvůli dlouhodobé kritice ze strany lokálních i regionálních municipalit či tamního obyvatelstva, kterým vadí jeho očekávané negativní dopady na lokální životní prostředí a turismus, jenž je pro ostrov významným zdrojem příjmů.

Podle plánů federální vlády se nicméně ostrov Rujána má stát jednou z lokalit, kde budou vybudované dočasné plovoucí LNG terminály, které mají být postupně nahrazovány klasickými trvalými LNG terminály.

Německo se masivním rozvojem infrastruktury pro dovoz zkapalněného zemního plynu snaží nahradit potrubní dodávky plynu z Ruska. Plánuje proto vybudovat hned několik trvalých LNG terminálů a v mezidobí se plánuje spoléhat na plovoucí LNG terminály. První z plovoucích LNG terminálů byl uveden do provozu již v prosinci loňského roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
21. květen 2023, 15:52

Výhodou daného terminálu je blízkost Ruska, takže by se tak dala nahradit kapacita plynovodu, který nám neznámí teroristé vyhodili do vzduchu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se