Domů
Německo
Německo dva týdny po sobě nedosáhlo cíle snížení spotřeby plynu
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Německo dva týdny po sobě nedosáhlo cíle snížení spotřeby plynu

Německo
6 komentářů
19. prosinec 2022, 06:41
David Vobořil

Evropu zasáhly mrazivé teploty, které se podepsaly na zvýšené spotřebě zemního plynu. Německo ve dvou po sobě jdoucích týdnech nesplnilo svůj cíl snížení spotřeby plynu. Prezident německého síťového regulátora vyzval k tomu, aby němečtí spotřebitelé již nyní přemýšleli o zásobě plynu pro příští zimu.

Německo vstoupilo do letošní zimy i díky nařízení Evropské unie o povinném naplnění zásobníků s vysokými zásobami plynu, když v listopadu mělo své zásobníky plynu naplněné na 100 %. Současné mrazivé teploty však mají za následek vysokou spotřebu plynu, jen v pondělí 12. 12. došlo ke spotřebování jednoho procenta zásob plynu země.

"To by mělo nyní zůstat výjimkou," řekl Klaus Müller, prezident německého síťového regulátora (BnetzA), ve středu pro televizní stanici ZDF.

V pátek 16. 12. byly německé zásobníky naplněny z 90,2 %. Podle Müllera je Německo "velmi, velmi daleko" od nedostatku plynu. Müller přesto vyzývá, aby němečtí spotřebitelé o příští zimě začali přemýšlet již nyní.

Německo ve dvou týdnech nesplnilo cíl snížit spotřebu plynu o pětinu

Podle Müllera by letošní prosinec mohl být jedním z nejchladnějších za posledních deset let. Německý průmysl a domácnosti proto v minulém a předminulém týdnu nedosáhly cíle ve snížení spotřeby plynu.

Německo i nadále doporučuje snížit spotřebu plynu alespoň o 20 % ve srovnání s průměrem posledních čtyř let, aby bylo možné bezpečně přečkat zimu, a to i v případě mrazů. Poprvé tento cíl nesplnilo ve 48. týdnu, kdy poptávka ve srovnání s průměrem předchozích let klesla o 13 %.

Ve 49. týdnu spotřeba v porovnání s předchozím týdnem vzrostla o 12 % na 3,824 TWh za den, důvodem byl pokles teplot, díky čemuž vzrostla spotřeba domácností. Ve srovnání se čtyřletým  průměrem ve výši 4,033 TWh/d byla spotřeba o 5 % nižší. Po zohlednění teplot byla spotřeba ve 48. a 49. týdnu o 12 % nižší než průměr za poslední čtyři roky.

Kritika cenového stropu

Múller se vyjádřil kriticky k nápadu zavést na úrovni Evropské unie cenový strop na zemní plyn. Podle něj by to vedlo k tomu, že si Evropa nebude schopna zajistit dostatek plynu. Namísto toho by evropské země měly sjednotit svojí tržní sílu k získání nižších cen u dodavatelů.

“Dobrým nápadem by bylo, kdyby Evropa nakupovala zemní plyn společně,” řekl Müller.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Lukáš
19. prosinec 2022, 08:00

A co politici cakaju ked vonku mrzne, ze budu ludia mrznut aj doma alebo v praci, jasne ze si prikuria.

Konecne bola normalna zima aka ma byt, skoda ze sa zas otepli.

Mimochodom poznam xy ludi, ktorym je nejake setrenie ukradnute, ale preco? Lebo na to maju alebo sa ceny energii zafixovali a nieje potom zmysel ani potreba setrit. Znie to mozno blbo ale z pohladu cien ma to tiez nezaujima, vonku nam teraz pekne mrzlo posledne dni a doma mame 24 stupnov :D Dodam ale, ze nehovorim o Slovensku.

Medvedzig
19. prosinec 2022, 10:08

Ja som v SRa pred tyzdnom som menil kotol a bojler, bojler tiekol.Vymenene za kondenzacny.Tak uvidim aka cena plynu bude a ako stupnu naklady.Plyn vacsinou budem vyuzivat na varenie a ohrev vody, ustredne primarne pojde na kotol s tuhym palivom. teplota vykurovania tiez takto priblizne ako u Vas. V noci mraz cca -19/20.A k tomu plynu, len tupy stat si necha odstrelit plynovody aby kupoval predrazeny skvapalneny plyn!!!

hellokitty
19. prosinec 2022, 16:21

24 stupnov je prilis aj v lete, my mame termostat na 19,5 a mame vnutri normalnu obyvatelnu teplotu, na poschodi je este o stupen viac, lebo tam vsetko to teplo unika

Medvedzig
20. prosinec 2022, 12:48

Ked budete starsi,alebo budete mat v dome rodicov,ktori maju 82, pochopite,ze ta teplota je pre nich malo ...

Pavel K
20. prosinec 2022, 14:01

Moje ještě starší babička kdysi zatápěla, když bylo 14 `C a přestala přikládat, když bylo 19 °C, to si pak sundala 2 svetry. Neřekl bych, že to je stářím ale tím, jak je člověk zvyklý a zhýčkaný. Dřív za netěsných oken, nezatepleném stropě (pouze prkno a palaší s omítkou) a kotli na uhlí si člověk zatopil v půl čtvrté, do té doby barák vychladl. Mimochodem, u nás v selské rodině se říká "studený odchov - zdravé tele".

Zbyněk Poisl
19. prosinec 2022, 21:13

Jakýkoliv německý cíl je nesplnitelný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se