Domů
Německo
Německo: V jaderné elektrárně Isar 2 byla odhalena vnitřní netěsnost. Před uvedením do rezervy bude nutná oprava
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Německo: V jaderné elektrárně Isar 2 byla odhalena vnitřní netěsnost. Před uvedením do rezervy bude nutná oprava

Jaderná elektrárna Isar 2, která má být na konci roku uvedena do rezervy, musí před prodloužením provozu projít naléhavou údržbou kvůli vnitřní netěsnosti, uvedlo německé Ministerstvo životního prostředí (BMUV). Podle ministerstva, které je zodpovědné také za jadernou bezpečnost, tato skutečnost nemá vliv na bezpečnost elektrárny.

Energetická společnost Preussen Elektra, dceřiná společnost energetické společnosti E.ON a provozovatel jaderné elektrárny Isar 2, informovala minulý týden spolkové ministerstvo životního prostředí v rámci technických jednání o přípravě zařízení na uvedení do rezervy o netěsnosti ventilu v elektrárně.

Společnost uvedla, že elektrárna by mohla fungovat bez ohrožení bezpečnosti až do původního termínu vyřazení z provozu na konci letošního roku. Pokud však má být elektrárna přesunuta do rezervy, bude muset projít opravami, které jsou nezbytné k zajištění dlouhodobého provozu v souladu s normami jaderné bezpečnosti, uvedla společnost.

Opravy by měly být provedeny v říjnu a vyžádají si týdenní odstávku reaktoru, dodala. Pozdější oprava nebude možná, protože palivové kazety v aktivní zóně reaktoru by již v listopadu měly příliš nízkou reaktivitu na to, aby bylo možné elektrárnu po odstávce znovu spustit. Až dosud provozovatel vždy uváděl, že elektrárna poběží téměř na plný výkon až do konce roku.

Jaderná elektrárna Isar 2 bude jedním z posledních bloků, které se v roce 2022 odstaví. Zdroj: PreussenElektra

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že posoudí nový stav věcí a jeho dopady na koncepci a realizaci rezervy. Podle BMUV společnost PreussenElektra dosud uváděla, že reaktor může běžet až do konce roku s téměř plným výkonem. Také technická certifikační instituce TÜV Süd a několik bavorských politiků opakovaně uvedlo, že elektrárna Isar 2 je v dobrém stavu a může vyrábět energii i po původním termínu odstavení 31. prosince.

Nevládní organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH), která dlouhodobě bojuje proti provozu jaderných elektráren v Německu, uvedla, že únik v bavorském reaktoru jasně ukázal, že Isar 2 "představuje bezpečnostní riziko, které je třeba okamžitě odstavit". Vedoucí DUH Sascha Müller-Kraenner uvedl, že o převedení elektrárny do rezervy "se nesmí uvažovat". Poslední rutinní bezpečnostní kontroly elektrárny Isar 2, které mají probíhat v desetiletých intervalech, proběhly před 13 lety, uvedl Müller-Kraenner. "Další bezpečnostní rizika nelze vyloučit," dodal.

Pokračující provoz jako výsledek zátěžového testu

Ministr hospodářství Robert Habeck na začátku minulého týdne navrhl uvedení dvou jaderných bloků do rezervy na základě tzv. zátěžového testu elektrizační soustavy. V rámci tohoto testu němečtí provozovatelé přenosové soustavy hodnotili v několika scénářích bezpečnost provozu přenosové soustavy při zohlednění aktuálních rizik. Mezi tato rizika pro nadcházející zimu patří málo vody v řekách, současná odstávka přibližně poloviny francouzských jaderných elektráren a celkově napjatá situace na energetických trzích v době ruské agrese na Ukrajině.

Výsledkem testu je, že pro případ dvou nejextrémnějších scénářů přispěje provoz jaderných elektráren Isar 2 a Neckarwestheim ke stabilitě soustavy. Obě jaderné elektrárny tak mají být připraveny k provozu až do poloviny dubna 2023. Poté by měly být definitivně vyřazeny z provozu. Třetí zbývající německá jaderná elektrárna by byla vyřazena z provozu podle plánu na konci letošního roku.

Ministerstvo hospodářství (BMWK) a ministerstvo životního prostředí, které je rovněž zodpovědné za jadernou bezpečnost, jednají s provozovateli jaderných elektráren o přípravě přesunu reaktorů do rezervy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emil
21. září 2022, 11:34

Údajně jde o ventil zajišťující řízené odpouštění nahromaděného vodíku v horní části kompenzátoru objemu. Tento ventil nezajišťuje a nemůže zajistit 100% těsnost, počítá se s tím, že netěsnost tohoto ventilu postupem času narůstá, a proto se v pravidelných intervalech v rámci odstávky mění. Výměna tohoto ventilu připadá na konec roku, za normálních okolností by se tedy vyměnil v rámci výměny paliva. K té už ale nedojde, výměna ventilu spadá do období, kdy elektrárna pojede na výkonový efekt, ve kterém provozovatel nepřipouští odstavení a znovuspuštění elektrárny. Proto vlastně dává vládě ultimátum do konce října, dokdy se musí rozhodnout, jestli elektrárna po Silvestru poběží bez odstávky v režimu výkonového efektu, nebo bude odstavena a v tom případě definitivně, bez možnosti jejího znovuspuštění.

Milan Bačík
21. září 2022, 17:27

Váš komentář obsahuje víc informací a méně zkreslených zelenými brýlemi, než celý článek.

Antonín Mikeš
22. září 2022, 12:28

Tomu právě nerozumím jak chtějí elektrárnu, která běží na výkonový efekt uvést do rezervy. Ve chvíli kdy ji odstaví již nepůjde spustit. Tedy jediné řešení je nechat ji běžet dokud to bude možné. Na druhou stranu opravdu nevidím důvod proč ji odstavit zrovna na konci prosince a nenechat ji dojet třeba do března.

Emil
22. září 2022, 13:24

No chtějí - chce to zelený ministr a ten nějaký výkonový efekt neřeší.

Jiří Syn
21. září 2022, 11:42

Hm, celkem typická odložená údržba... proč spravovat něco dva měsíce před ohlášeným koncem provozu. Ale týdenní oprava je normální rutina. Akorát že se nepočítalo s tím že pokles reaktivity by mohl být problém...

V současné situaci by bylo nejsprávnější odložit úplně vypínání 3 nejnovějších 1400MW bloků Konvoi (z roku 1987-8 připomínám) přinejmenším na jaro. Správně to mělo být o několik let, ale i u (proti)jaderných fanatiků měla být tato zima jasná "sache" zhruba od března tohoto roku...

Peťa
21. září 2022, 14:03

Sype se to. Bez elektřiny se dá také žít.

Jirka94535
22. září 2022, 13:30

Ale je to složité, alespoň z dnešního pohledu. Z útlého mládí pamatuji prázdniny na venkově kde nebyla elektřina (konec padesátých let), Potom byla jen v kuchyni, jedna žárovka. V létě jako děti bez problému, ale v zimě jako dospělák? Nevím, nevim. Nebyl rozvod vody, nemělo co zamrznout, nosila se ze studny, na dvorku kadibudka. Byl by to velký pád. V paměti mám nesmazatelně, že se v peci pekl chleba na týden (možná ještě na delší dobu). Někdy se nepovedl, ale sníst se musel. Koupený ve městě mi chutnal víc a na rohlíky z města jsem se vyloženě těšil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se