Domů
Německo
Německo loni pokračovalo v rozvoji OZE, za celý rok přibylo 20 GW nového výkonu
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Německo loni pokračovalo v rozvoji OZE, za celý rok přibylo 20 GW nového výkonu

Německo v oblasti rozvoje využívání obnovitelných zdrojů nezahálelo ani v loňském roce, kdy navýšilo jejich instalovaný výkon o 20 GW. Výstavbu nových zdrojů táhly především fotovoltaiky, které měly na celkovém růstu více než 80% podíl. V případě větrných elektráren nebyl nově zprovozněný výkon nijak zásadně silný. To by se však mohlo změnit v následujících letech, jelikož prudce vzrostl počet vydaných povolení na jejich výstavbu.

Obnovitelné zdroje energie zažily loni v Německu relativně silný rok, nicméně některé segmenty rostly rychleji než jiné. Celkově vzrostl instalovaný výkon v OZE podle tamního síťového regulátora Bundesnetzagentur o 20 GW. Ke konci loňského roku tak Německo disponovalo již 190 GW instalovaného výkonu v OZE, což je meziročně o 12 % více. Tento růst opět táhly především fotovoltaické zdroje.

"Rychlá expanze má své účinky. Obnovitelné zdroje energie jsou nyní hlavním zdrojem výroby elektřiny v Německu – na celkové výrobě elektřiny v Německu se OZE podílely 254,9 TWh, tedy téměř 60 %. Zároveň jsme k výrobě elektřiny použili méně uhlí než v předchozích desetiletích. V posledních dvou letech jsme důsledně zjednodušili a zrychlili povolovací řízení. Dynamika expanze a povolování z toho nyní konečně znatelně těží," uvedl podle regulátora německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck.

Jak již bylo zmíněno, největší podíl na růstu výkonu OZE měly v Německu opět fotovoltaické elektrárny. Podle německého regulátora jejich instalovaný výkon loni vzrostl o 16,2 GW na celkových 99,3 GW. V tomto případě se data regulátora mírně rozcházejí s daty tamní asociace solárního průmyslu BSW. Podle ní instalovaný výkon ve fotovoltaikách v Německu vzrostl o 17 GW, čímž ke konci roku překonal hranici 100 GW. Loni byl rovněž zprovozněn největší německý solární park, který disponuje instalovaným výkonem 162 MW. Celkově nové instalace táhlo již tradičně Bavorsko, ve kterém přibyly 4 GW výkonu.

Rozvoj větrné energetiky pokulhává, následující roky však vypadají slibně

Oproti segmentu solárních elektráren je pokrok v rozvoji větrné energetiky v Německu výrazně pomalejší. Za loňský rok stoupl instalovaný výkon onshore větrných elektráren pouze o 2,5 GW. Na menším přírůstku se podepsaly i starší parky, které byly vyřazeny z provozu – jejich instalovaný výkon dosahoval podle regulátora 0,7 GW. Ke konci loňského roku tak stoupl instalovaný výkon onshore větrných parků v Německu na 63,5 GW.

Cíle do konce dekády jsou ve srovnání s hodnotou z konce roku velmi ambiciózní, kdy by měl výkon vzrůst se 115 GW na téměř dvojnásobek. Jistou naději nicméně nabízí rostoucí počet povolení pro nové větrné elektrárny. Těch bylo podle regulátora loni vydáno výrazně více, s 15 GW se jedná o 90% nárůst oproti roku 2023. V následujících letech by tedy mohl zahajovat provoz výrazně vyšší počet větrných parků.

V případě větrné energetiky na moři byl loni růst rovněž relativně slabý, kdy bylo podle regulátora zprovozněno 73 nových turbín. Celkově tak instalovaný výkon offshore parků v německých vodách Baltského a Severního moře vzrostl o 0,7 GW na 9,2 GW.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Radomír
16. leden 2025, 09:21

A proč se nikde nepíše jak velkou akumulaci za stejné období vybudovalo aby alespoň částečně eliminovalo škody které svou dotační politikou svých občasných zdrojů i v naší síti vytváří.

Jiří Švarc
16. leden 2025, 09:59

Porovnávat instalované výkonové peaky zdrojů z diametrálně odlišným kapacitním faktorem může opravdu jen tento "odborný" plátek. Ale co se divím, když se tu běžně nerozlišuje ani Wh od W.

Pavel Svoboda
16. leden 2025, 10:43

Pro porozumění jak obrovské je to množství:

Německo loni nainstalovalo 20 GW FVE + VTE, tyto nové zdroje vyrobí 25 TWh/rok (pro porovnání Dukovany + Temelín vyrobí 28 TWh/rok)

Emil
16. leden 2025, 10:54

Dukovany + Temelín vyrábějí od roku 2019 každoročně přes 30 TWh, s výjimkou loňského roku, kdy to bylo 29,7 TWh.

Ivan
16. leden 2025, 11:12

ale já chci elektřinu v zásuvce 24/7, né jen v součtu za rok..

Pavel Svoboda
16. leden 2025, 11:19

Ivane, nechápu vaši poznámku. V EU má OZE podíl na výrobě již 50%, v Německu dokonce 63%, a stále mají všichni elektřinu 24/7.

Bob
16. leden 2025, 12:31

I v Německu mají. A když nemají z vlastních zdrojů, tak dovezou. Jen nevím, jak se to bude dělat, až při dunkelflaute budou chtít dovážet i všichni okolo.

Pavel Svoboda
16. leden 2025, 14:35

Bobe, o dostatek elektrické energie rozhodně strach mít nemusíte. Naopak vzhledem k povaze FVE + VTE, kdy musíte kvůli jejich nízké účinnosti jejich instalaci několikanásobně překompenzovat, bude v Evropě po drtivou většinu roku obrovský nadbytek elektřiny. A gratuluju, že patříte k bájným strážcům a hledačům dunkelflaute.

Josef Sedlák
16. leden 2025, 13:05

Většině z občanů ČR je znám „ambiciózní plán“ ministra Hladíka s 10 000MW instalovaného výkonu ve fotovoltaice a s 2 000MW instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách, které mají být v roce 2030 instalovány v ČR.

1000MW instalovaného výkonu ve fotovoltaice, která má faktor ročního využití instalovaného výkonu cca 11%, vyprodukuje v české lokalitě ročně asi 8x méně energie, než vyprodukuje jeden 1000MW jaderný blok s faktorem ročního využití přes 80% (15TWh energie vyprodukované výkonem Temelína 2x 1000MW).

10 000MW fotovoltaiky tak vyprodukuje za rok jen o trochu více, než jediný blok Temelína, který vyrobí cca 8TWh ročně.

10GW * 8760h * 0,11 = 9,64TWh jedině za předpokladu plného okamžitého využití. Uložen do přečerpávací elektrárny redukuje výrobu faktorem 0,8

Milan Vaněček
16. leden 2025, 13:05

Pane Svobodo, víte v čem je ten největší rozdíl (mezi těmi 25 TWh/rok z FVE a VtE a 28 či více TWh/rok z Temelína plus Dukovan?

1) v době výstavby těch elektráren, ta byla více než desetinásobná pro JE

2) v ceně investice, ta je více než .... (no mnohonásobně, nechci se zase hádat...) vyšší pro JE

a když máte možnost pružné výroby z fosilních zdrojů na doplnění provozu své sítě (24/7/365) a ještě máte nejstabilnější síť v celé EU,

tak není co řešit.

Jen je nutné nespěchat s dekarbonizací, ta stejně ve světě proběhne,

ale celosvětově mnohem, mnohem pomaleji než si přáli němečtí či naši zelení.

Pro nízké ceny elektřiny je třeba ukončit jakékoliv provozní dotace na jakoukoliv výrobu elektřiny a současně zastropovat cenu povolenek na průměrnou světovou úroveň, to je pod 10 EUR/t uhlíku (místo opět nesmyslného "uhlíkového doclívání" a byrokratické buzerace zase pouze v EU).

Pavel Svoboda
16. leden 2025, 14:44

Mezi FVE, VTE a JE z pohledu CO2 není žádný rozdíl = jsou bezemisní. Německý letošní nárůst 25 TWh je špatná zpráva hlavně pro uhelné elektrárny v Německu, Česku a Polsku, ale zvýšená produkce FVE bude znamenat také stále větší omezování výroby pro jaderné elektrárny ve Francii, ČR a Švédsku.

Jiří Švarc
16. leden 2025, 09:59

Porovnávat instalované výkonové peaky zdrojů z diametrálně odlišným kapacitním faktorem může opravdu jen tento odborný magazín.

Pavel Svoboda
16. leden 2025, 10:24

V roce 2024 byly v Německu nainstalovány 4 GW bateriových úložišť. Jen pro informaci ke konci roku 2024 byly v Německu podány žádosti na připojení baterií o kapacitě 226 GW.

Emil
16. leden 2025, 10:42

Jen pro informaci, v GW se neudává kapacita ale výkon baterií.

Miloslav Černý
16. leden 2025, 12:22

Jenže ta kapacitě se stále bude zvyšovat. Bude s ní navíc přibývat i ta kapacita z OZ, která bude potřebu akumulace snižovat a tím i spotřeba CNG z dovozu. Navíc se začínají objevovat nové způsoby akumulace s postupným stále hlasitějším klepáním na dveře nového způsobů výroby energie, kdy se nakonec budou moci některých OZ začít podle potřeby zbavovat. Nic netrvá věčně jak ukazuje historie. Nakonec se jim podaří tuto současnou nepřizeň, překonat tak jako poválečné období. Bohužel se při současném našem plánovaném trendu v jaderném energetice, nezbaví zcela potencionálního nebezpečí z toho plynoucí.

Bob
16. leden 2025, 12:41

Jenže zatím roste daleko více instalace OZE (především FVE), než kapacita akumulace. Takže situace se místo zlepšování stále více zhoršuje.

Nehledě na to, že jak jsem už dříve psal, i pro ideální podmínky pro FVE (jasné počasí a nejdelší svit v naší oblasti) potřebujete akumulaci nejméně na 14 hodin proměnného příkonu zahrnující nižší odběry v noci, ale také maxima odběrů ráno a večer. A takové množství potřebné akumulace Vám tu "levnou" FV elektřinu pěkně prodraží. A to jsme ještě neuvažovali podmínky neideální.

Josef Sedlák
16. leden 2025, 12:54

Velká spousta "odborníků" totiž neumí přeložit z angličtiny capacity v MW, GW, neboť oni to chápou jako produkci fabriky, popř. výkon. Proto to v US udávají v jednotkách výkonu MW, GW.

Tu ukládací schopnost v GWh obvykle ani neudávají, jelikož zálohovací schopnost bývá většinou jen 1h až 2h, tedy nevýznamná.

Pro srovnání nepatrnosti případných 4GWh nebo 8GWh stačí porovnání s Českem.

Na zálohu ČR pro 12h při 7000MW průměrného odběru Česka by bylo potřeba:

12*7000 = 84GWh

Maďarská gigafactory s roční produkcí 2GWh by takovou "kapičku" pro ČR vyráběla 41 let, neboli trvale, protože by nedokázala ani obnovovat už vyšeptané baterky.

Přitom ale výkonové nároky Německa jsou cca 7x vyšší než je odběr Česka.

Milan Vaněček
16. leden 2025, 13:11

Obě čísla (kapacita GWh i maximální výkon GW) jsou důležité a spolu (s určitou variabilitou) související.

Uvedená data ukazují na neskutečně velký zájem investorů o nové instalace baterií v Německu. Určitě se dočkáte mnohem dřive TWh bateriové akumulace v Německu než elektřiny z nových Dukovan

Josef Sedlák
16. leden 2025, 14:17

Ten "neskutečný zájem" versus realita. Německo má nyní cca 17,5GWh v bateriových úložištích, kde naprostá většina je v domácích instalacích. Průmyslové a velkokapacitní jsou pouze cca 2,5GWh (z těch 17,5GWh)!!!

https://medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-ani-bateriovy-megaboom-nemce-v-roce-2045-pri-tridenni-dunkelflaute-nespasi-111786?utm_campaign=abtest273_no_search_tabs_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1

Na ty TWh může pan Vaněček asi zapomenout. Úložiště Big Battery Lausitz o instalovaném výkonu 50 megawattů a s kapacitou 53 megawatthodin vyšlo na 25 milionů eur, v přepočtu na zhruba 650 milionů korun.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/eph-zprovoznil-nejvetsi-baterku-v-nemecku-stala-kolem-650-milionu-1377093

1MWh...cca 0,5 mil€, 1GWh......cca 500mil €, 1TWh.....500mld €....12bil 500mil Kč

O tom, kdo by to vyrobil ani nemluvě.

Takže neskonale levnější realitou bude to jádro.

Josef Sedlák
16. leden 2025, 13:17

Celá řada "odborníků" totiž nezvládá přeložit termín capacity, který v US angličtině znamená produkci, neboli výkon a je proto udáván v MW, GW. Ta nergetická ukládací schopnost se obvykla ani neudává, protože zálohovací doba bývá obvykle 1h až 2h, tedy dost marginální.

Jen ČR by na zálohování na pouhých 12h své průměrné spotřeby cca 7 000MW potřebovala: 7GW * 12h= 84GWh .

Například maďarská gigafactory s roční produkcí 2GWh by tyto baterie vyráběla 41 let, vlastně navždy, protože by ani nestíhala obnovovat ty vyšeptalé.

A u Německa by to znamenalo ještě cca 7x tolik, protože má 7x větší spotřebu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se