Domů
Německo
Německo má velké plány s rozvojem offshore větrné energetiky, pomoci má i odstavení jádra
Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE
Zdroj: EWE

Německo má velké plány s rozvojem offshore větrné energetiky, pomoci má i odstavení jádra

Uzavření poslední jaderné elektrárny v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko má vést k rychlému rozvoji větrné energetiky a exportu takto vyrobené elektřiny na jih Německa. Doteď to podle ministra životního prostředí této země nebylo možné právě kvůli jaderné elektrárně. Rychlý rozvoj offshore větrné energetiky plánuje i nový ministr financí a klimatu. Německo chce do roku 2045 dosáhnout 70 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren.

Uzavření poslední jaderné elektrárny v Šlesvicko-Holštýnsku

Uzavření poslední jaderné elektrárny v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko podle ministra životního prostředí Jana Phillipa Albrechta podpoří rozvoj větrné energetiky. Jaderná elektrárna Brokdorf byla uvedena do provozu v roce 1986 a má být uzavřena na konci tohoto roku.

„Jaderná energie ucpává naše sítě, zejména ve směru na jih. Důležitost jaderné elektřiny jako celku je tedy přeceňována,“ uvedl Albrecht.

Podle Albrechta, člena strany Zelených, je sever Německa schopný pokrýt 160 % vlastní spotřeby elektřiny energií z obnovitelných zdrojů, což znamená export elektřiny na jih Německa. Podle něj jsou tedy obavy z blackoutů v důsledku ukončení provozu jaderných elektráren neopodstatněné.

Jsou ovšem tací, kteří optimismus Albrechta nesdílejí a očekávají na konci této zimy problémy s dodávkami elektřiny. Jedním z nich je i energetický analytik Thierry Bros, který to zmínil na svém Twitteru.

Jádro nejdříve nahradí uhlí a plyn

Společně s elektrárnou Brokdorf budou uzavřeny také jaderné elektrárny Grohnde a Gundremmingen C. Zbývající tři německé jaderné elektrárny, které jsou stále v provozu, budou uzavřeny na konci roku 2022.

Ze studie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW Berlin) vyplývá, že by k výpadkům dodávek energie v důsledku plánovaných uzavření jaderných elektráren dojít nemělo. Naopak by mělo dojít k rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Zároveň ale autoři studie z DIW Berlin uznávají, že postupné ukončení provozu jaderných elektráren povede dočasně ke zvýšení emisí skleníkových plynů v Německu. Uhelné a plynové elektrárny totiž budou muset dočasně jaderné elektrárny nahradit. K jejich náhradě obnovitelnými zdroji energie má dojít až později jejich urychleným rozvojem.

Významný rozvoj offshore větrných elektráren

Masívní rozvoj OZE potvrzuje také koaliční dohoda nové německé vlády. Podle této dohody by mělo být v roce 2030 v Německu zhruba 80 % elektřiny vyrobeno z OZE. Instalovaný výkon offshore větrných elektráren by měl ze současných 7,8 GW vzrůst na 30 GW do roku 2030, 35 GW do roku 2035 a 70 GW do roku 2045.

Nový německý ministr financí a klimatu Robert Habeck prohlásil, že se aktuálně zabývá krátkodobými opatřeními, ale zároveň dodal, že ta dlouhodobá a skutečně efektivní řešení budou muset být vytvořena a implementována již příští rok.

Velký rozvoj offshore větrné energetiky byl plánován již předcházející německou vládu. Předchůdce Habecka Peter Altmaier na začátku prosince podepsal politickou deklaraci s komisařkou Kadri Simson a dalšími státy ležícími na pobřeží Severního moře o rozvoji offshore obnovitelné energie.

Jistou komplikaci pro Německo ale představuje omezený prostor, kde lze offshore větrné elektrárny budovat. Výlučná ekonomická zóna Německa má velikost zhruba jako Belgie a kromě větrných elektráren se v zóně rybaří, těží písek a využívá se k vojenským a vědeckým účelům.

Podle velikosti oblasti, která je aktuálně určena pro výstavbu větrných elektráren v německé výlučné ekonomické zóně, by zde bylo možné vybudovat zhruba 40 GW instalovaného výkonu. Maximální možný instalovaný výkon, pokud by bylo využito oblastí pro výzkum a vojenství, je pode výzkumného institutu Fraunhofer 54 GW.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
maly jarda
14. prosinec 2021, 18:30

Report z Německa .. aneb vítejte v blázinci

josef
14. prosinec 2021, 21:17

Největší vtip je , že oni mají technický potenciál ve své zóně jen 54GW, což mně přijde strašně málo je to výroba teoretická výroba jen cca 236TWh ročně a tím se rozhodně nedají nahradit fosilní zdroje. Němci budou muset zjevně svoje plány poněkud upravit a instalovat VTE do severního moře podstatně hustěji a to i za cenu snížení výroby kvůli vzájemnému ovlivnění což se samozřejmě projeví na ceně takto produkované energie. Pokud by instalovali do každého čtverce 1km2 10MW VTE turbínu pak mají výkon 300GW a při 1/4 využití je to cca 660TWh akorát ta cena el. energie by byla jaksi dvojnásobná proti optimální variantě. Takové plány ale znamenají, že Německo může zapomenout na to ,že by za rozumné peníze mohlo nahradit klasické zdroje pomocí OZE, protože nastupuje cestu FV elektráren a umělých paliv a tak je velmi drahá.

Martin Prokš
14. prosinec 2021, 23:12

Dobrý den,

Tfuj, vy se pokoušíte používat rozum tam kde vládne ideologie militatního Zeleného Míru. Vaněčka na Nás!

Hail Gréta!

;-)

Josef
15. prosinec 2021, 01:42

Samozřejmě že máte pravdu, ale když si odmyslím tu zelenou ideologii a podíváme se na to střízlivě pak pokud má růst životní úroveň obyvatel pak to nejde dělat extenzivně tj. nemůžete více těžit suroviny a energie proporcionálně podle růstu životní úrovně ani nemůžeme proporcionálně zvyšovat zastavěné území. Protože jinak bychom vše zdevastovali takže z racionálního hlediska je třeba hledat šetrnější zdroje stavět více do výšky , šetrnější dopravu atd. Samozřejmě že se z toho bohužel stala bezpochyby zrůdnost jak popisujete, ale ta základní myšlenka není špatná protože bez toho bychom všechno zdevastovali a ještě se měli špatně - toto se třeba dělo za komunismu kdy byla mnohem vyšší spotřeba energie, ale životní úroveň to lidem nepřineslo protože ta energie byla špatně využita. Dnes je to bohužel extrém na druhou stranu kdy se pod pláštěnkou ekologie devastuje příroda a snižuje životní úroveň lidí - viz Německý odhod od jaderné energetiky , která se nahradila větrnou energetikou z politických důvodů což vedlo k rozdáhlé devastaci krajiny severního Německa a zdažení el. energie. Navíc si tím Němci praticky zničili celý svůj jaderný průmysl teď si zničí uhlelnou energetiku za kterou nemají reálnou náhradu v zimním období kromě výstavby plynových elektráren na Ruský plyn. Výsledkem budou dlouhodobě drahé energie.

Milan Jakeš
15. prosinec 2021, 22:12

Obávám se, že takto rozlehé a vysoké větrníky na moři by už mohly způsobovat dosud nevídané lijáky v centrech níží. Tak aby Němci své větrníky z tohoto důvodu jednou ještě nevypínali.

Pavel
15. prosinec 2021, 10:46

a poslední zhasne tedy pokud bude mít co

Vinkler
14. prosinec 2021, 18:34

Cituji: „Jaderná energie ucpává naše sítě, zejména ve směru na jih." Tak elektrárny ucpávají síť. To je epochální objev. Navrhuji autora na Nobelovu cenu.

Lukas
14. prosinec 2021, 18:39

Nemci sa chystaju zas skur...celu EU, uz tretikrat :D

hellokitty
15. prosinec 2021, 11:18

zejo? ti nemci! vsetko robia spatne... ale to mi potom hlava nebere preco je skodovka sucast koncernu volkswagen a nie naopak

tolko chytrych hlav mame v tych ceskych diskusiach, ze predsa cesko uz malo byt svetova supervelmoc, lebo tu vsetko vieme najlepsie, co nam teda chyba? nejaka ta motivacia zatnut zuby a preniest sa cez docasnu stratu komfortu?

Milan Smrž
14. prosinec 2021, 19:10

Vynikající zpráva. Místo jádra vítr.

Německo potřebuje opět nastartovat obnovitelnou cestu, která byla zastavena kancléřkou Merkelovou poprvé v roce 2013, kdy velká koalice zbrzdila nárůst instalací ve fotovoltaice, v roce 2016 bioplyn a od roku 2018 i větrnou energetiku. Hlavními příčinami byl přechod z fixní výkupní ceny na výběrová řízení a nárůst byrokracie při schvalování. Mezi lety 2012 a 2014 poklesla expanze fotovoltaiky ze zhruba 7 GW (gigawattů) ročně na 1 GW. Pobřežní větrná energie se v letech 2017 až 2019 zhroutila z roční expanze kolem 5 GW rovněž na 1 GW.

Dušan
14. prosinec 2021, 19:18

A keď nebude fúkať tak čo ?

Bude treba záložný zdroj ... čiže náklady na náhradu budú dvojnásobné ...

Okrem toho sa zabúda, že každých sto rokov vybuchne v Európe nejaký vulkán, ktorý na značne dlhý čas zatieni oblohu .... čiže slnko zatieni a lopatky veterných turbín bude poškodzovať abrazívny sopečný popol ... jadrovej, uhoľnej či plynovej elektrárni to vadiť nebude ....

Zaujímavé, že to nik nerieši ... to budeme čučať keď sa to stane .... a pritom vedci vedia, že sa to stane ...

Jaroslav Studnička
14. prosinec 2021, 22:05

Skvělá zpráva by to byla, kdyby Němci jaderné bloky odstavovali až poté, co mají ty VtE postavené.

Jinak to je spíše smutná zpráva, že produkci odstavených JE bude muset byť dočasně nahradit uhlí a plyn.

jozka
14. prosinec 2021, 21:01

Postavili si jadernou elektrarnu, ale ona jim dodavala do site elektrinu...

Myslim, zte je na case, aby si udelali testy pitne vody, protoze takhle zblbnout je na povazenou.

Milan Vaněček
15. prosinec 2021, 09:29

Brutální síla větrných elektráren v Německu, především okolo zimního období, zcela zlikviduje ekonomicky jaderné elektrárny v blízkém okolí (a v létě je likviduje fotovoltaika),

cituji:

"Instalovaný výkon offshore větrných elektráren by měl ze současných 7,8 GW vzrůst na 30 GW do roku 2030, 35 GW do roku 2035 a 70 GW do roku 2045."

A dodávám: a to zatím výrazně dominují v Německu on shore VtE.

Nebude to mít naše jaderná energetika po roce 2040 lehké (to je velký eufemismus). Takové množství elektřiny Němci nemohou spotřebovat (od větru se očekává zhruba max cca 50% celkové výroby)

jozka
15. prosinec 2021, 09:49

Ano a proto ty elektrarny musi zlikviovat zakon a nikoliv likvidator.

Ze to nebude mit energetiky lehke to vime uz ted. Proste jsme odsouzeni si ten Velky skok odzit.

Vinkler
15. prosinec 2021, 12:14

Ale nezavřou. Pouze uhlí jádro a plyn pojede asi tak 2x čtvrt roku. Ty budou muset být, včetně baterií, nemá-li být blackout a tak se samozřejmě zvýší cena EE na 4 násobek (20-30 Kč/kWh).

No a je to. Němci to asi ustojí.

jozka
15. prosinec 2021, 12:37

Nemci mozna ano. Nemecky prumysl tezko. Tomu jde z tlustejch do tenkejch uz ted.

josef
15. prosinec 2021, 11:16

To co vyrobí vítr v moři nenahradí v Německu ani uhlí a jádro, které chtějí Němci odstavit natož pak nárůst spotřeby el. energie díky elektromobilitě a tepelným čerpadlům. Jaká bude cena el. energie v roce 2040 o tom bych vážně nespekuloval , ale v roce 2000 stála el. energie bez paušálu za jistič asi 1kč/kWh dnes ČEZ prodává za 4,3kč kWh - konečná cena v topné sazbě. Když si položím otázku kde je ta mez v dnešních cenách kam až může cena el. energie ( průměrná ) vyrůst pak podle mě pokud to stát nějak nezdaní poroste to ještě někam k 6 korunám /kWh a více už asi ne (tedy průměrně) odhaduji v budoucnu cenu okolo 2kč v létě a 8 korun v zimě v chladných dnech. Bude určitý vrchol cen a pak začne pokles , pro ČR by mohl být vrchol v roce 2030, kdy skončí podpora FV elektráren ale patrně ke zlevnění nedojde protože stát pak přestane cenu el. energie dotovat.

Vinkler
15. prosinec 2021, 13:04

No voda stála 50 haléřů a stojí víc než 100 korun za kubík. A spotřeba se drží, jak šetřit na hygieně?

No a u elektriky to bude stejné.

hellokitty
15. prosinec 2021, 15:01

pekny priklad selektivnej pamati, ked voda stala 50 halierov, tak sa nou dost plytvalo, stavali sa take veci, ze potom v lete trebars nesla voda, cena 100 korun za kubik iba zobrala do uvahy naklady na osetrovanie pitnej vody, ktore su aj vdaka klimatickym zmenam coraz vyssie

jozka
15. prosinec 2021, 15:15

Jaky vlv ma ta klimaticka zmena na naklady na upravu pitne vody?

Vinkler
15. prosinec 2021, 11:00

Na vojně v PŠM nám říkali, že soudruh Lenin učil, že vývoj jde po spirále. Tedy opakuje se co už tu bylo:

Lidé si budou pěstovat domácí zvířata, jako dříve, pást koně, ovce, kozy, krávy, králíky, slepice. Ekologicky cenná území pastvin a stepí se budou obhospodařovat, každá příkopa, mez a úhor budou vysečené, zavede se opět pařezní a pastevní hospodářství v lesích, nebude na chemické postřiky.

Mojmir Souček
16. prosinec 2021, 20:27

Na první pohled to šílené není, ale na druhý je !!!

Bez jádra se Evropa neobejde, včetně té střední, pokud nechceme být závislí na rozmarech dodavatele Rusku a cara Putina.

Mojmir Souček
16. prosinec 2021, 20:25

Na první pohled to není šílené, ale na druhý je !!! Bez jádra se většina Evropy včetně té střední. neobejde, když nechceme být závislí na rozmarech dodavatele zemního plynu pro Evropu Rusku !!!

Lukáš Grym
18. prosinec 2021, 09:12

Cituji z jiného aktuálního článku ze stejného zdroje:

"Francie neplánovaně odstaví další reaktory, elektřina kvůli tomu podstatně zdražuje i v ČR JADERNÉ ELEKTRÁRNY 17. prosinec 2021, 09:13 Martin Voříšek

Francouzská společnost EDF oznámila, že neplánovaně odstaví další dva své jaderné reaktory ve Francii. U dalších dvou pak odstávku prodloužila až do jarních měsíců. Na oznámení reagovaly prudkým poklesem ceny akcií společnosti, naopak ceny elektřiny na měsíc leden a rok 2022 v Evropě podstatně vzrostly.

...

Dopad na ceny elektřiny pocítíme i v ČR

Z pohledu energetických trhů by se jen stěží hledal méně vhodný okamžik. Oznámení odstávek jen dále povzbudilo ceny elektřiny na velkoobchodních trzích, které jsou již nyní na rekordech díky extrémně drahému zemnímu plynu a negativním vyhlídkám jeho cen do konce zimního období.

Kvůli stále většímu propojení evropských trhů se navíc vlivy francouzských odstávek projevují i ve velkoobchodních cenách jiných členských států, včetně České republiky. Zatímco ve Francii se ceny elektřiny na následující měsíc (kontrakt Jan22) pohybovaly až na rekordních 665 EUR/MWh a na následující rok na 297 EUR/MWh, v ČR se ceny stejných kontraktů zvýšily na 410 EUR/MWh, resp. 247 EUR/MWh u ročního kontraktu."

Co k tomu ještě dodat ?!?

Snad jediné ... těch "665 EUR/MWh" odpovídá ceně výroby přes 15 CZK / kWh už dnes!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se