Domů
Německo
Německo připravuje krizový legislativní balíček v reakci na energetickou krizi
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Německo připravuje krizový legislativní balíček v reakci na energetickou krizi

Němečtí úředníci se potichu připravují na náhlé přerušení toků ruského plynu krizovým balíčkem, který by mohl umožnit, aby stát převzal kontrolu nad kritickými firmami, například rafinériemi. Německo se snaží vyhnout eskalaci situace kolem dodávek plynu z Ruska. Podle vyjádření některých úředníků nepodporuje embargo na zemní plyn. Zároveň ale podporuje embargo na import ruského uhlí a ropy. Informoval o tom zpravodajský server Reuters.

Na německém Ministerstvu financí je v současnosti připravován krizový balíček. Ten vzniká v kontextu energetické krize a obav z náhlého přerušení dodávek zemního plynu z Ruska. V loňském roce ruský zemní plyn tvořil 55 % veškerých importů plynu do Německa. Za současné situace, v důsledku války na Ukrajině, je Německo stejně jako mnohé evropské země terčem kritiky, že pomáhá Rusku válku financovat. Německo se sice nechalo slyšet, že postupně dodávky z Ruska ukončí, nicméně očekává se, že bude do velké míry na dodávkách z Ruska závislé do poloviny roku 2024.

Zůstává stále nejisté, zda by k náhlému přerušení dodávek plynu z Ruska došlo. Německo se zároveň podle vyjádření některých úředníků snaží vyhnout eskalaci celé situace, například prostřednictvím zavedením embarga na dodávky plynu. Zároveň ovšem země podpořila embargo na import uhlí a ropy.

Německá vláda uvažuje o převzetí kontroly nad některými firmami v případě nutnosti

Záměrem legislativního balíčku ovšem je být na případné náhlé ukončení dodávek z Ruska připraven. Podle zdrojů zpravodajského serveru Reuters německá vláda přikročí k poskytování dalších půjček a garancí k podpoře firem dotčených vysokými cenami energie. Zároveň by v případě krajní nouze bylo možné převzít kontrolu nad kritickými společnostmi jako například rafinériemi. Pod tyto rafinérie spadá například PCK rafinérie, kterou provozuje ruská společnost Rosněfť.

Možnost přímého znárodnění těchto firem je zvažována, nicméně Německo je v tomto podle zdrojů Reuters opatrné. Samotný legislativní balíček doposud nebyl finalizován

Podle vyjádření ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka Německo vyvinulo významné úsilí ve snižování poptávky po ruských zdrojích energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se