Domů
Německo
Německu chybí pro výstavbu OZE 300 tisíc pracovníků
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Německu chybí pro výstavbu OZE 300 tisíc pracovníků

Německo
12 komentářů
1. prosinec 2023, 08:25
Jan Budín

Německo bude muset do roku 2030 zajistit dodatečných 300 tisíc kvalifikovaných pracovníků, aby bylo schopné naplnit své cíle v oblasti rozvoje solárních a větrných elektráren. Vyplývá to ze studie německého hospodářského institutu (Institut der deutschen Wirtschaft Köln), která byla zveřejněna v minulém týdnu.

Německý hospodářský institut navýšil svůj odhadovaný deficit kvalifikovaných pracovníků pro naplnění cílů v oblasti rozvoje větrných a solárních elektráren v Německu do roku 2030. Zatímco loni v listopadu odhadoval nedostatek pracovníků na zhruba 216 tisíc, letošní studie hovoří o nejméně 300 tisících.

Poptávka po zaměstnancích v sektoru větrných a solárních elektráren v Německu vzrostla mezi lety 2019 a 2022 podle institutu o 91 %.

"Prudký nárůst poptávky po zaměstnancích v sektoru větrných a solárních elektráren ukazuje na jednu zásadní věc: abychom zvládli rozvoj obnovitelných zdrojů, musíme významně více investovat do výcviku a dalšího vzdělávání pracovníků," uvedla autorka studie Jana Fingerhutová.
Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že byl nedostatek kvalifikovaných pracovníků identifikován jako jedna z největších výzev na cestě ke splnění ambiciózních cílů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů v Německu. To aktuálně cílí na dosažení 80% podílu OZE na hrubé spotřebě elektřiny do roku 2030. Pro srovnání, od ledna do září letošního roku činil tento podíl zhruba 52 %, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o téměř pět procentních bodů.

Aby země dosáhla vytyčeného cíle pro rok 2030, bude podle zveřejněných plánů nutné rozšířit instalovaný výkon solárních elektráren na 215 GW, pevninských větrných elektráren na 115 GW a mořských větrných elektráren na 30 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Michal K.
1. prosinec 2023, 13:26

clovek by povedal, ze zrovna v tom Nemecku kvalifikovanych pracovnikov maju az az.

Takze to vyzera, ze asi budu volne miesta pre ludi, ktorych prepustaju z automotive.

Ten nedostak mi pride enormny. Asi bude nieco pravdy na tom, ze pri OZE produkcia ee na jedneho zamestnanca, bude jedna z nizsich.

No a 80% do roku 2030. Nieco mi hovori, ze to nebude take jednoduche

Josef
1. prosinec 2023, 16:21

Článek je o pracovnících chybějících pro výstavbu a vy sem motáte produkci.

Jan Veselý
1. prosinec 2023, 17:49

To tady jen pan Michal opět vystavuje na odiv svoje neznalosti.

V reálu má německá ekonomika už leta velké problémy s tím, že nemají pro svoje hospodářství dost lidí, proto tam pracují miliony gastarbeiterů, proto německé firmy expandovaly všude možně do okolních zemí.

Michal K.
1. prosinec 2023, 17:57

Citujem z clanku:

"To aktuálně cílí na dosažení 80% podílu OZE na hrubé spotřebě elektřiny do roku 2030."

Richard Vacek
2. prosinec 2023, 06:46

Ale OZE jsou náročnější na pracovní sílu po celou dobu provozu. Zatím je obtížně hodnotit kolikrát více pracovníků na jednotku vyrobené energie bude potřeba oproti tradičním zdrojům, ale dle USA energetické ročenky připadá ve fotovoltaice na pracovníka 20x méně vyrobené elektřiny než v jaderné energetice.

V Německu, kde je slunce podstatně méně než v Texasu, to nebude lepší. Obecně není dobré upřednostňovat obory s nízkou produktivitou, protože pak chybějí pracovníci jinde - třeba ve školství, zdravotnictví.

Jan Veselý
2. prosinec 2023, 16:49

Ona jaderná energetika se v USA jen udržuje v chodu. Na to moc lidí není třeba.

hlpb
1. prosinec 2023, 16:29

Neviděl bych to tak černě. V letošním roce v Německu bude nainstalováno rekordních 14 GW nových FVE + 4 GW VTE. To znamená, že tyto nové OZE příští rok vyrobí 22 TWh = 3 nové jaderné bloky

Martin Prokš
2. prosinec 2023, 08:21

Dobrý den

Ano kupředu Zelená, zpátky ni krok.

Co na tom, že to je lidsky, materiálově, prostorově a ve výsledném součtu i finančně náročnější, než jiné zdroje elektrické energie. Co na tom že to je nespolehlivé a třeba dnes by bez najetí všeho uhlí a plynu co Německu zbývá, plus masivní přeshraniční výpomoci, Německo už třetí den klepalo kosu a svítilo svíčkama.

Nic, ideologie je jasná o té se nediskutuje, vždyť bez klanění a obětování se zeleným modlám shoříme v klimatické výhni člověkem zaviněné.

Heil Gréta!

Ať žije Gaia!

K Zemi Hleď!

Vladimír Šťastný
3. prosinec 2023, 06:46

Bláho, buď od té lásky a sděl nám, kolikpakže nám ty GW FVE aktuálně dávají?

hlpb
3. prosinec 2023, 15:47

Vláďo, není problém, i když každý si to může najít na těchto stránkách v sekci Energostat kdykoliv sám. Ale co bych pro tebe neudělal. Jestli myslíš aktuální čas 12:00 tak Německé FVE právě vyrábějí výkonem 5 GW (naše obě JE vyrábí 3,5 GW). Ale jestli jsi myslel 6:46 ráno, tak to přirozeně byla čistá nula, protože ještě nevyšlo Slunce. I malé dítě ví, že když nesvití FVE nevyrábí. Ale poradím ti jak na to, existuje jednoduchý pokus, vezmeš si solární kalkulačku a můžeš si to celý rok testovat. Když ti svití kalkulačka tak vyrábí i FVE. Překvapujeme, že stále existují jedinci, kteří nechápou tyto základní zákonitosti. Naštěstí energetici, investoři i politici to vědí. Proto v těchto dnech jedou na 3/4 svého výkonu uhelné a plynové elektrárny v Německu, protože zároveň i méně fouká. Až začne foukat, opět se výroba z fosilu utlumí. Jen pro tvoji informaci FVE v Německu i u nás vyrábí nejvíc na jaře a v létě, je to dáno tím, že Slunce svítí i 16 hodin/den, v zimě to je teď je to jen 8 hodin. Při pohledu do statistiky například vidím, že od 1.4. do 30.9. (to je 1/2 roku) vyrobily letos v Německu soláry nejvíce energie ze všech zdrojů a jejich podíl dosáhl 25%.

Baton David
4. prosinec 2023, 08:29

a ty nově instalované oze dokáží vyrábět disponabilně po celý rok že je tu pane Bláha srovnáváte s jadernými reaktory? pokud byte ten samý výkon instaloval v jádru tak máte 135TWh ročně a energii dostupnou i v noci a v zimě a v inverzním charakteru počasí

hlpb
4. prosinec 2023, 08:47

Energie jen z JE je možná, ale jsou tady tři zásadní problémy proč to nejde.

1. Němci jádro odmítají

2. stejné množství vyrobené energie z JE by bylo cca 3x dražší, po roce 2040 pak cena z FVE bude cca 8-10 x levnější než z JE

3. A hlavní problém JE v budoucnu, v budoucnu bude většina spotřeby od března do září pokrývat samovýrobou, jak RD, bytové domy, firmy atd. tzn. většina JE by se musela na toto období vypínat, protože jejich energie nebude potřeba a navíc bude proti FVE neskutečně drahá. Navíc velké firmy uzavírají PPA smlouvy na OZE energii a nechtějí JE energii. To se děje i v ČR, jestli ČEZ nevybuduje dostatek FVE + VTE přijde o tyto velké zákazníky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se