Domů
Obnovitelné zdroje
Německo: Obnovitelné zdroje pokryly letos více než polovinu spotřeby elektřiny
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německo: Obnovitelné zdroje pokryly letos více než polovinu spotřeby elektřiny

Obnovitelné zdroje energie v Německu pokryly v prvních třech kvartálech letošního roku více než polovinu spotřeby elektřiny. Vyplývá to z údajů Německého svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centra pro výzkum solární energie a vodíku v Bádensku-Württembersku (ZSW).

Od ledna do září dosáhl v Německu podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé spotřebě elektřiny zhruba 52 %, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o téměř pět procentních bodů. Zvýšit tento podíl pomohl i pokles celkové spotřeby elektřiny v Německu.

"Od března do září se podíl obnovitelných zdrojů energie pohyboval v každém měsíci trvale kolem 50 % nebo více. Zvláště silné byly měsíce květen a červenec, kdy podíl obnovitelných zdrojů činil 57, respektive 59 %," uvedly BDEW a ZSW.

Výroba energie z OZE však vzrostla i v absolutním vyjádření o téměř 4 % a v prvních třech čtvrtletích roku dosáhla 199 TWh. V červnu dosáhla výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren nového měsíčního rekordu ve výši 9,8 TWh, což je o více než 16 % více než ve stejném měsíci loňského roku.

"Tato čísla nás povzbuzují k řešení dalších milníků. Zejména je třeba odstranit překážky bránící rozšířování větrné energie," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová. Dodala, že Německo naléhavě potřebuje instalovat plynové elektrárny na vodík, které by v budoucnu zajistily dodávky elektřiny v době bez větru nebo slunečního svitu.

Stovky GW OZE a tisíce kilometrů vedení

Německo si stanovilo cíl do roku 2030 pokrývat 80 % hrubé spotřeby elektřiny výrobou elektřiny z OZE. Rostoucí elektrifikace odvětví, která jsou dosud závislá na jiných zdrojích energie, zejména vytápění a doprava navíc pravděpodobně v příštích několika letech zvýší celkovou spotřebu elektřiny.

Země tak bude muset zrychlit výstavbu větrných a solárních elektráren, aby do roku 2030 navýšila výkon solárních a větrných elektráren o plánované stovky GW. Zatímco rychlost rozvoje OZE se v letošním roce zvýšila, stále není dostatečná k naplnění potřeb.

Německo navíc bude muset zajistit, aby výstavba přenosových vedení, která doposud stagnovala a nabrala několikaleté zpoždění, udržela s rozvojem OZE krok. Přenos elektřiny z větrného severu země do průmyslových oblastí na západě a jihu země tvoří již dnes velký problém a vyžaduje zásahy provozovatelů přenosové soustavy kvůli úzkým místům v přenosové soustavě. V roce 2021 si opatření na stabilizaci přenosové soustavy vyžádala náklady ve výši 2,3 miliard EUR.

Ministerstvo hospodářství pracuje na strategii elektráren

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že do léta vypracuje "strategii elektráren" pro konvenční elektrárny, které by vyráběly elektřinu v době, kdy německé OZE nevyrábí dostatek elektřiny. Modernizací starších plynových elektráren a náhradou uhelných elektráren by mělo být vybudováno až 25 GW elektráren, z nichž některé by mohly být provozovány na vodík od počátku a některé později.

Podle vyjádření ministra hospodářství Roberta Habecka z března mají být pro podporu plynových elektráren zřízeny aukce. Německo již aukce využívá k rozvoji větrných a solárních elektráren, ve kterých společnosti soutěží o provozní podporu na výrobu elektřiny z těchto zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Petr Turek
3. říjen 2023, 11:23

Výstavba 25 GW nových plynových elektráren bude extrémně zatěžovat cenu elektrické energie v kolonce odpisy a současně spalování vodíku způsobí nehorázné náklady v položce paliva.

Němci splní své pomatené cíle a zbytek států okolo nich bude mít velmi drahou elektrickou energii.

Čert vem tu jejich rudo-zelenou politiku...

hlpb
3. říjen 2023, 11:32

Celý svět přejde ze zemního plynu na H2, Němci rozhodně nejsou žádnými průkopníky, nejvíce elektrolyzéru, které již vyrábí tuny H2 v provozu je v Číně.

Jan Veselý
3. říjen 2023, 12:14

Definujte přesněji výraz "Výstavba 25 GW nových plynových elektráren bude extrémně zatěžovat cenu elektrické energie v kolonce odpisy", nejlépe pomocí čísel, bombastické přívlastky jsou bezcenné.

Miloslav Černý
3. říjen 2023, 12:29

Je třeba si uvědomit, že výroba vodíku elektrolýzou nabízí i využití vedlejšího produktu O2 pro energetickou úsporu při spalování CH4. Vhodný by to bylo tam, kde se bez spalování CH4 neobejdou. Je třeba rozšířit výrobu bio CH4 s následnou metanizací, která odstraňuje obsahující CO2. I takový CH4 snižuje skleníkový efekt, neboť jeho spálením vzniká podstatně paradoxně méně škodlivý CO2. Ten CH4 se stejně bez užitku uvolňuje rozkladem bio materiálu přírodním procesem. Takže tyto cesty se nabízejí pro další zefektivnění procesu dalšího rozvoje OZ, který nahradí nakonec i to jádro. To mělo být postupně nenásilné nahrazeno, ale válka z východu tento plynulý přechod narušila a tím vnesla větší nespokojenost obyvatelstva, který se postupně utlumí, při nepolevujícím rozvoji OZ v celém svém spektru. Pak se dostanou následně hlavně ty jaderné kontraverzní mamuty do slepé neefektivní uličky. Tady se mluví o potřebně dlouhodobém provozu pro návratnost vložených velkých počátečních investic.

Miloslav Černý
3. říjen 2023, 12:56

Je třeba si uvědomit, že výroba vodíku elektrolýzou nabízí i využití vedlejšího produktu O2 pro energetickou úsporu při spalování CH4. Vhodný by to bylo tam, kde se bez spalování CH4 neobejdou. Je třeba rozšířit výrobu bio CH4 s následnou metanizací, která odstraňuje obsahující CO2. I takový CH4 snižuje skleníkový efekt, neboť jeho spálením vzniká podstatně paradoxně méně škodlivý CO2. Ten CH4 se stejně bez užitku uvolňuje rozkladem bio materiálu přírodním procesem. Takže tyto cesty se nabízejí pro další zefektivnění procesu dalšího rozvoje OZ, který nahradí nakonec i to jádro. To mělo být postupně nenásilné, ale válka z východu tento plynulý přechod narušil a tím vnesl větší nespokojenost obyvatelstva, který se postupně utlumí, při nepolevujícím rozvoji OZ v celém svém spektru. Pak se dostanou následně hlavně ty jaderné kontraverzní mamuty do slepé neefektivní uličky. Tady se mluví o potřebně dlouhodobém provozu pro návratnost vložených velkých počátečních investic.

Ivan Novák
3. říjen 2023, 11:42

Metodicky je ta statistika vyhodnocená chybně už teď. Když foukalo a svítilo, vyváželi o 106, a když (čím dál častěji) dokrývají spotřebu dovozem, je na něm podíl OZE menší. Takto počítá jen podvodník.

hlpb
3. říjen 2023, 12:06

Metodika je samozřejmě správně. Německo má letos deficit dovozu EE 13 TWh z celkového množství 400 TWh = pouhá 3%. Jinak od května do července dosáhl podíl 60%.

Jan Veselý
3. říjen 2023, 12:17

Jsem si nevšiml, že byste se stejně ozýval, když mnoho let vyráběly německé fosilní elektrárny na export.

A jak mám chápat ten podvod? To jako tu exportní elektřinu nevyrobili?

richie
3. říjen 2023, 15:31

Evidentne mate problem s porozumenim pisaneho textu.

Tak skusim inak - v ramci aktualne prepojenych prenosoviek, je totiz nieco celkom ine ked hovorime o vyrobenej EE z OZE (aj zodpovedajucom podiely na mixe v danej krajine) a nieco celkom ine je spotreba EE .. a clanok (resp. aj povodna prezentacia vydana nemeckmy zvazom) uz je na urovni prezentacie "smejdov"

len taka chutovka z originalu " ..da EE-Strom in Deutschland über das EEG gefördert wird und bilanziell in Deutschland verbleibt.."

teda tie nahodne prebytky z OZE, ked maju nahodov dobre podmienky a nevedia kam s nimi a tlacia ich vsetkym naokolo kam sa da (resp. kam to dokaze prenosovka pretlacit) realne pretecu mimo nemecko, ale oni sa tu tvaria, ze stale su u nich - pre istotu tam ale nechali termin "bilancne" - ale to im nebrani aby to zapocitali do domacej spotreby, co ale nie je pravda ..

naviac este mimo nizsej spotreby (medzirocne o 14%) umelo znizili aj celkovu vyrobu EE aby vysiel lepsi podiel OZE na vyrobenej EE .. takto je Nemecko v podstate cisty dovozca EE a to bez ohladu ci bola v zahranici vyrobena z uhlia alebo jadra ..

teda iba ak by soudruzi mali na cezhranicnych prepojoch supermoderne filtre, ktore nepustia von "zelenu" EE a naopak zas pri importe odfiltruju tu zlu a pustia len zelenu ..

ako pisem zavadzajuce vyjadrenia na urovni smejdov ..

Petr prochaska
3. říjen 2023, 14:49

Příklad nyní Německo vyváží 14.61 GW - svítí a fouká. Rakušáci tak můžou omezit své vodní elektrárny - výroba nyní 2GW oproti normálním 3,2GW + přečerpávají. Norové výroba z vodních 2.4 GW oproti normálním 6 GW. Němci vyváží do všech okolních států včetně ČR.

richie
3. říjen 2023, 15:35

ano, preto rozumne zmyslajuci susedia (staci sedliacky rozum, ziadna raketova veda) nebudu nezmyselne investovat do FVE ci VTE, ked pri vhodnych podmienkach im lacnejsie doda EE Nemecko z prebytkov, ktore pri ich cieloch o instalovanych vykonoch budu len narastat ..

Petr prochaska
3. říjen 2023, 17:46

ČR je v EU a zavázala se stavět OZE. Peníze, které posíláme do EU za emisní povolenky, můžeme zpět čerpat jen na ekologické věci jako jsou soláry. Takže stejně jiná možnost než stavět OZE není.

richie
3. říjen 2023, 19:35

to nie je pravda, cerpanie nie je obmedzene len na FVE ci VTE

Petr prochaska
3. říjen 2023, 19:39

Ještě můžete čerpat na zateplení, výměnu oken, tepelná čerpadla, atd... Ale ty soláry stejně ČR slíbila postavit.

richie
3. říjen 2023, 21:52

zial takje to so vsetkymi vasimi prispevkami .. v lepsom pripade nejaka polopravda a potom z toho vykonstruujete dalsie nezmysly ..

co sa tyka emisnych povoleniek v ramci ETS tu bud rovno klamete, alebo netusite ako to funguje - mnozstvo kvot prideluje EU - jedna cast je pridelovana bezodplatne, druha sa drazi, pricom drazba prebieha v ramci kazdeho zo zapojenych statov a tie tiez rozhoduju o konkretnom pouziti ziskanych prostriedkov - napr v Cesku sa vacsina rozpustila v statnom rozpocte, cast sa pouzila na kompenzaciu pre domacnosti a ano nieco aj na "zelene" programy ako je " Nová zelená úsporám, z něhož čerpají domácnosti dotace například na zateplování, instalaci fotovoltaiky na střechách, zachytávání dešťové vody nebo výměnu kotlů "

Ivan
3. říjen 2023, 11:42

pokryly v každém okamžiku, nebo jen občas ?

Jan Veselý
3. říjen 2023, 12:15

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Máte problém s chápáním bilančních výpočtů?
.

sabi
3. říjen 2023, 12:57

Jiným ukazatelem může být doba, po kterou Německo dováželo resp. vyváželo EE (po měsících, po kvartálech... ). Případně její množství, atd.

richie
3. říjen 2023, 15:40

:..Podle vyjádření ministra hospodářství Roberta Habecka z března mají být pro podporu plynových elektráren< zřízeny aukce. .."

tak oni chcu podporu pre fosilne zdroje EE, ale zaroven kricia, ze nedovolia podporovat bezemisne zdroje - JE?

tak nech si to ujasnia - chcu znizovat emisie, alebo nie ..

Petr prochaska
3. říjen 2023, 17:56

Nové plynové elektrárny se budou stavět jen s tím, že v budoucnu v nich půjde pálit vodík. Prostě politika v EU je taková, že se zvýhodňují OZE a JE se ekonomicky nevyplatí. JE navíc znevýhodňuje fakt, že se staví minimálně 10 let a musí vydělávat dalších 40-60 let. Za tu dobu konkurenční technologie budou procházet technologickým vývojem. Navíc JE stejně neřeší zimní měsíce, kdy se pálí fosilní paliva tak jako tak.

Emil
3. říjen 2023, 18:36

Tvrdíte vy, na základě svých chybných a opakovaně vyvrácených předpokladů.

Jaroslav Studnička
3. říjen 2023, 19:36

Tušíte alespoň okrajově, co bude nutné zahrnout do vašeho

"Nové plynové elektrárny se budou stavět jen s tím, že v budoucnu v nich půjde pálit vodík."?

Oldřich Vašíček
3. říjen 2023, 23:16

No. Asi hlavně ten vodík. Pravděpodobně jen zelený. (Který v podstatě neexistuje.) :)

Galipoli
4. říjen 2023, 08:26

Ale jo, existuje. Dokonce se (a vypadá to, že dost často) vyskytuje i čistě přírodní vodík (např. v Mali, ale i jinde).

Ale problémy vyplývající z fyzikálních vlastností vodíku (asi) zůstanou pořád. Ledaže by si poslanci EU odhlasovali změny/aktualizace/případně zrušení některých starších zákonů. Beztak popsaných bílými páprdy.

(Disclaimer: Poslední věty jsou ironie, ne návod)

richie
3. říjen 2023, 22:17

Petr prochaska 3. říjen 2023, 17:56

"..Nové plynové elektrárny se budou stavět jen s tím, že v budoucnu v nich půjde pálit vodík..."

dalsia polopravda - ano mozno budu aj take, resp. presnejsie budu deklarovane ako schopne spalovat vodik - co su vlastne uz teraz vsetky - akurat pomer toho vodiku v standardnom plyne nesmie byt vascsi ako 10% a s menej narocnymi upravami do 20%

"Prostě politika v EU je taková, že se zvýhodňují OZE .. ano toto je jedina plne pravdiva cast

".. a JE se ekonomicky nevyplatí." a toto je uz blud

a zvysok je uz len vasa skreslena predstava ..

Oldřich Vašíček
3. říjen 2023, 23:19

Jaké konkurenční technologie nahradí stabilní elektrárnu? Hlavně ten překotný technologický pokrok by mě zajímal.

Ale máte pravdu, proti dotovanému zdroji s přednostním právem výroby a výkupu, se nedá konkurovat. Energetický trh je silně pokřiven. Ekonomika nijak nereflektuje technologické možnosti a omezení zdrojů.

Oldřich Vašíček
3. říjen 2023, 23:24

To je dobře že již není nutné dotovat OZE a jsou soběstačné. A není nutné budovat další fosilní elektrárny a stávající se můžou vypnout. Konečně budeme mít levnou, čistou a stabilní energii bez turbulencí a zmatků na trhu. Lituji novináře. O čem budou psát? Čím budou strašit lidi?

Konečně se využijí ty obrovské výrobní kapacity zeleného vodíku, kterého je všude plno a nikdo ho nechce ani za zápornou cenu. Musí se skladovat kde se dá a přebytky se musí spalovat jen tak, aby někde nenadělal problémy. Naštěstí je skoro zadarmo.

Karásek
4. říjen 2023, 00:13

A teď kde je ten blackout kterým nás v případě trvalého odstavení německých jaderných elektráren strašila jaderná mafie?

richie
4. říjen 2023, 08:23

zachranila ich velmi slaba zima a susedia .. ale co nie je moze byt

Karásek
4. říjen 2023, 22:25

A tak. Tak přece jen bude?

richie
6. říjen 2023, 12:31

nastastie asi skor nie (alebo zial ? )

zalezi to aj od toho ci pripravia/nastartuju dost uholnych zdrojov:

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-uhli-zima-energie-elektrina-vyroba-klima.A231005_152922_eko-zahranicni_jla

richie
4. říjen 2023, 08:29

inak staci si pozriet priebeh spotreby/pretokov a uvidite ako Nemecku permanentne chyba (dovaza) 8~12GW vykonu ... aj ked je vysoko pravdepodobne, ze je to skor obchodno/politicke rozhodnutie - takto sa im totiz nepokazi graf rastu pomeru vyroby z OZE (pretoze limituju vyrobu s fosilu na ukor dovozu) - takto je Nemecko tento rok cisty dovozca EE

hlpb
4. říjen 2023, 09:07

Německo vyváží a dováží dle výroby VTE a FVE, za prvních 9 měsíců tohoto roku je -13 TWh tj. cca 3%. Jinak suverénně nejvíc Německu letos dodalo Dánsko, pak Norsko, Švédsko a Francie = vše nízkoemisní energetiky = Německo díky této strategii nemuselo spouště své fosilní elektrárny. A podíl německých fosilních zdrojů tak i přes vypnutí JE klesl letos o 6% na 38%

richie
4. říjen 2023, 17:00

cherry picking na blahov sposob

ano - Nemecko zamerne znizilo vyrobu, aby tie cisla vysli lepsie (ved to aj je v mojom prispevku) - inak by museli spustat viac fosilnych elektrarni - co sa ale nezmenilo, tak su platby za pohotovst pre tieto fosilne elektrarne (a systemove sluzby), co sa prejavi na koncorocnom zuctovani

a co sa tyka dovozu - ano nemecko parazituje na susedoch kolko sa da (ak to nejde, tak zvysuju domaci fosil) - tu uz im ale nevadi fuj JE (FR, SE, ).. a ked uz spominame Svedsko - preco nespomenieme aj Cesko, alebo Polsko (rovnaky objem) co je ale ciste uhlie .. a taktiez velke dodavky z Holandska ci Belgicka su v case ked nefuka tiez hlavne fosilne .. minimalne 1/4 importu je fosilneho povodu

teda ten znizeny podiel fosilnych zdrojov je tak trochu umely - oproti predchadzajucim obdobiam (ked uz to porovnavame s casom, ked este prevadzkovali JE) - jednak znizili celkovu spotrebu (~14% - lebo drahe energie) a k tomu este umelo znizili vyrobu - potom sa uz lahsie prezentuju zelene vysledky .. akurat ze uz sa to zacina primpominat smejdovske praktiky

a bez parazitovania na susedoch by to vyzeralo celkom inak ..

Emil
4. říjen 2023, 18:16

Z německého deficitu 13 TWh "suverénně nejvíc Německu letos dodalo Dánsko" se svým přebytkem 0,6 TWh. :-D

hlpb
5. říjen 2023, 06:36

Bilance Dánsko - Německo v letošním roce:

Dánsko vyvezlo do Německa 13 TWh a dovezlo z Německa 3 TWh,

Dokonce s Francií má Německo pozitivní bilanci:

Německo letos vyvezlo do Francie 10,5 TWh a z Francie dovezli 9,1 TWh

hlpb
5. říjen 2023, 06:39

Emile, kdyby ti ty počty neseděli, tak Dánsko negativní bilanci s Norskem -3 TWh a hlavně se Švédskem - 7 TWh.

Emil
5. říjen 2023, 07:19

Právě že ty počty nesedí vám, Bláho. Sám ukazujete, že tu elektřinu nedodalo Dánsko ale Švédsko s Norskem, a přes Dánsko jen protekla. A stejné je to s tou bilancí Německo-Francie. Francie je největší exportér elektřiny v EU, Německo druhý největší importér, ve skutečnosti tedy logicky Francie neimportuje z Německa víc než Německo z Francie, tu bilanci zkresluje fakt, že přes Francii teče velké množství elektřiny do severní Itálie a Velké Británie.

Miloslav Černý
4. říjen 2023, 10:37

Je třeba si uvědomit, že výroba vodíku elektrolýzou nabízí i využití vedlejšího produktu O2 pro energetickou úsporu při spalování CH4. Vhodný by to bylo tam, kde se bez spalování CH4 neobejdou. Je třeba rozšířit výrobu bio CH4 s následnou metanizací, která odstraňuje obsahující CO2. I takový CH4 snižuje skleníkový efekt, neboť jeho spálením vzniká podstatně paradoxně méně škodlivý CO2. Ten CH4 se stejně bez užitku uvolňuje rozkladem bio materiálu přírodním procesem. Takže tyto cesty se nabízejí pro další zefektivnění procesu dalšího rozvoje OZ, který nahradí nakonec i to jádro. To mělo být postupně nenásilné, ale válka z východu tento plynulý přechod narušil a tím vnesl větší nespokojenost obyvatelstva, který se postupně utlumí, při nepolevujícím rozvoji OZ v celém svém spektru. Pak se dostanou následně hlavně ty jaderné kontraverzní mamuty do slepé neefektivní uličky. Tady se mluví o potřebně dlouhodobém provozu pro návratnost vložených velkých počátečních investic.

richie
4. říjen 2023, 17:12

:..Je třeba rozšířit výrobu bio CH4 s následnou metanizací..

poprosim o vysvetlenie (velmi rad si rozsirim obzory) ako chcete upravovat metan (CH4) metanizaciou ..

I takový CH4 snižuje skleníkový efekt, neboť jeho spálením vzniká podstatně paradoxně méně škodlivý CO2.

zvlastna konstrukcia ..

Ten CH4 se stejně bez užitku uvolňuje rozkladem bio materiálu přírodním procesem.

chapete aky je to proces? a za to plati len pri splneni istych podmienok?

a ked uz sme pri prirodnom metane, co navrhujete s permafrostom?

a perlicka na zaver .. spominat nejaku efektivitu spolu s odporucanim vyroby vodiku elektrolyzou, to uz chce ine technologicke a ekonomicke (ne)znalosti ..

Miloslav Černý
5. říjen 2023, 16:06

V biostanicích s CH4 vznikají zároveň souběžně kysličníky uhlíku, jejíž hydrogenací je lze přeměnit na CH4 a zvýšit tak jeho celkovou účinnost při spalování. Při tom spalovaní lze navíc místo vzduchu použít jenom nebo přidávat O2 (vedlejší produkt při elektrolýze), což zase zvyšuje efektivitu spalování navíc bez vzniku nebo snížením škodlivin kysličníků dusíku (nové hořáky by neměl být až tak velký technologický problém). Když se bude v max. možné míře využívat v praxi biomasa v bioplynkách, které je kolem nás dosti, přeměňovat místo přirozeného tlení za vzniku ještě škodlivějšího CH4 uvolňujícího do atmosféry, tak se v těch bioplynkách přemění na CH4 z větším užitkem. Jeho spálením vznikne navíc méně škodlivý skleníkový CO2 než je CH4. No a s tím permafrostom bude čím dál větší problém ve spojení s oteplováním. Lidstvo si zadělalo do budoucna na velké problémy, které nemá plně pod kontrolou. Nezbývá než se max. snažit jenom snížit utrpení do budoucna aktivními všemi dostupnými přístupy. Pozitivní je, že si to aspoň začalo uvědomovat, i když dosti pozdě a na víc až když je k tomu vlastně donuceno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se