Domů
Německo
Německý ministr představil opatření pro dosažení 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny do roku 2030
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Německý ministr představil opatření pro dosažení 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny do roku 2030

Nový německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zveřejnil přehled opatření, která mají vést k potřebnému zrychlení rozvoje výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Mezi představená opatření patří mimo jiné vymezení 2 % plochy Německa pro výstavbu větrných elektráren nebo povinná instalace solárních elektráren na veřejné budovy. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Robert Habeck na své první tiskové konferenci v roli ministra hospodářství a ochrany klimatu, která proběhla v úterý, uvedl, že první sada opatření by měla být schválena kabinetem do konce dubna tak, aby byla účinná od roku 2023.

Konkrétně má dojít například k navýšení objemu aukcí na elektřinu z větrných a solárních elektráren, kdy navýšené objemy mají zajistit dosažení výroby elektřiny z OZE ve výši 572 TWh v roce 2030. Uvedená hodnota odpovídá cíli 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny, která má do roku 2030 vzrůst na 680 až 750 TWh. Pro srovnání, v loňském roce dosáhla výroba elektřiny z OZE v Německu zhruba 230 TWh a předloni schválená novela zákona o obnovitelných zdrojích (EEG 2021) cílila pro rok 2030 na hodnotu 377 TWh.

„Začínáme s obrovským deficitem daným nedostatečnými opatřeními v oblasti ochrany klimatu napříč všemi sektory,“ uvedl ministr.
Habeck již koncem prosince uvedl, že Německo v letošním a příštím roce zřejmě nesplní své klimatické cíle.Podle nedávno zveřejněné analýzy výzkumníků z Agora Energiewende se v roce 2021 Německo od dosažení svých klimatických cílů v roce 2030 dokonce vzdálilo, když emise CO2 vzrostly meziročně o 4,5 % a podíl OZE na spotřebě elektřiny klesl z 45,6 % na 42,3 %.

I proto označil Habeck dosažení cílů pro rok 2030 za "mamutí úkol" a uvedl, že potrvá několik let, než budou vidět výsledky nyní nastavovaných opatření.

Mezi tato opatření, která by měla být schválena ještě v letošním roce, patří kromě vymezení 2 % plochy Německa pro rozvoj větrných elektráren či plánu na zavedení povinnosti instalace solárních elektráren na veřejné budovy například také revize vodíkové strategie či zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie účtovaného k ceně elektřiny od roku 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(96)
jozka
14. leden 2022, 13:16

Ja jen doufam, ze dokazeme ten chaos, ktery vyvolaji udrzet tak nejak na uzde.

Mart
14. leden 2022, 13:56

Záleží na tom co je podle vás ještě na uzdě. Tohle povede jenom ke zbídačení lidí, kolapsu ekonomiky a zimním výpadkům až na 1-2 týdny.

Horší ale bude kolaps zemědělství po zákazu fosilních paliv. Doufám že nám z afriky pošlou potravinovou pomoc :-))

jozka
14. leden 2022, 14:03

Co se africke pomoci tyce, tak v duchu toho vtipu, ja bych si jednoho vzal, ale kapr je kapr".

Na uzde? Nikdy neni tak spatne aby nemohlo byt hur...

Tomáš Formánek
14. leden 2022, 21:14

Doufat je málo....., spíše si budeme zoufat !!!!!

Vladimír Hracký
15. leden 2022, 08:25

No - on ten ,,velký" německý strejda neví , že jim to stejně bude houby platné - tudy cesta nevede - kdyby se i eko rozkrájeli / a to nepopírám , že je určitě třeba Zemi chránit !! / - tím celé planetě nepomůžou - to chce úplně jiný level . Krásný den všem.

maly jarda
14. leden 2022, 13:19

jinými slovy zastavět si Německo větrniky které budou buď produkovat gigantický přeytek elektřiny když bude foukat anebo jedno velké nic když foukat nebude a fotovoltaikou která bude produkovat přrebytek elektriny v létě když je jí potřeba nejméně a v zimě kdy je jí potřeba nejvíce nebude produkovat téměř nic

.. tohle může opravdu vymyslet jenom Němec

maly jarda
14. leden 2022, 13:27

tohle je skutečně perlička : "I proto označil Habeck dosažení cílů pro rok 2030 za "mamutí úkol" a uvedl, že potrvá několik let, než budou vidět výsledky nyní nastavovaných opatření."

.. dost mi to připomíná situaci když Němci za ww2 vyvíjeli jejich 100 tunový tank a při zkouškách zjistili že se pod ním hroutí most s nosností 50 tun ..to co je v jiných zemích pokleslý kasárenský humor je v Německu realita .. prostě geniové kteří prohráli 2 svétové války čistě náhodou (jak každy Němec věří)

Miloslav Černý
14. leden 2022, 14:09

Rozhodně si žádnou kritiku nezaslouží, ale spíš opačně. Je třeba si uvědomit, že svým cílevědomým asertivním přístupem v této činnosti do budoucna pomůžou i nám tím, že sníží spotřebu přechodného plynu, což může ovlivnit jeho tržní cenu. A co se týká období přebytků, tak to bude příležitost pro jeho využití, které jim umožní svých cílů dosáhnout.

maly jarda
14. leden 2022, 17:41

opravdu nechápu jak sníží spotřebu plynu( a závislost na něm) když doslova celá německá ekonomika bude závislá na plynu pokud nezasvítí a nezafouká jelikož si zrušili uhelné a jaderné elektrárny(a s nimi i tepelný výkon pro vytápění jako bonus)

.. výsledek bude dokonalý opak

Martin Svoboda
15. leden 2022, 20:13

Je to naprosto jednoduchá matematická operace. Víme kolik máme instalováno teď. Víme, kolik to vyrábí když nefouká (ona to čistá nula není). Musíme postavit tolik, aby nám to stačilo, i když nefouká.

Jen to bude muset být komplet státní, protože to nikdo nebude dobrovolně vypínat, když zrovna foukat bude.

De Carbon
15. leden 2022, 20:29

Cil stanovi pouhych 20% konvencnich zdroju. Domnivam se, ze dnes se spali mnohem vic. Pokud se podari postavit planovanou kapacitu OZE, tak to bude fajn. Jen se nesmi stat, ze dojdou na trhu nejake strategicke dily jako cipy u aut.

minduton
15. leden 2022, 11:19

U tanku Maus se nikdy nepočítalo s tím, že by toky překonával po mostech. Měl je přebroďovat.

Tomas K
14. leden 2022, 14:33

Syntetická paliva + akumulace. Syntetická paliva + akumulace. A ještě jednou, pro méně chápavé osoby (slušně řečeno): syntetická paliva + akumulace. To že větrník nevyrábí když nefouká a panel taky nevyrábí když nesvítí, tu nemusíte pořád opakovat, to ví každé malé dítě. Za 20 let po uhlí a jádru neštěkne ani pes.

jozka
14. leden 2022, 14:49

Akorat ta synteticka paliva a akumulace jsou zatim jitrnicka jakou svet nevidel. Opakuji pro mene chapave osoby: jitrnicka jakou svet nevidel.

Funkcni beh sveta je ten, ze prijdete na nejaky zpusob jak delat stejnou vec lepe a zavedete ho do praxe a tim vytlacite stavajici, nyni jiz nekonkurenceschopny zpusob. Tohle je presny opak. Zakazeme zakonem stavajici funkcni zpusob a pak se horecne snazime vymyslet jak ho nahradit.

hlpb
14. leden 2022, 15:12

Přebytky budou elektrolyzéry přes den měnit na H2 a v nocí se H2 bude spalovat místo zemního plynu a vyrábět z něho elektřina, to je plán. Jinak elektrolyzéry už se dávno komerčně vyrábějí a dodávají.

Omega
14. leden 2022, 16:37

až na to, že vodík má jen 30% energetické hustoty na m3 proti metanu. Takže pro náhradu potřebujete 3.3x více prostoru. Navíc ho potřebujete i pro výrobu tepla v zimě (tedy pokud to s tou co2 neutralitou myslíte vážně) - takže jen v ČR se bavíme o zásobnících na H2 v objemu 30mld m3 (možná o něco méně) a FVE s výkonem 30GWe, aby byla energie na jeho výrobu.

Schválně si zkuste nastřelit cenu takového řešení (a potom to snižte na 50% jako 6e learning curve)

De Carbon
14. leden 2022, 16:46

Tepelnou izolaci snizite energetickou narocnost budov. Stresni FVE budou pomahat pri vytapeni a celkova spotreba plynu by mela byt nizsi nez dnes. Do obrich podzemnich zasobniku se vejde znacne mnozstvi. Akorat je nutne se vyporadat s faktem, ze velkou cast zasobniku ovlada gazprom. Tam by rusko mohlo opet predstavovat velky problem.

fanda77
15. leden 2022, 13:32

Problém je, že proces elektrolýzou přeměnit vodu na H2, uskladnit ho (stlačit) a pak zpět přeměnit H2 na elektřinu má účinnost kolem 5%. Z 95% to bude elektrické topení, které bude topit i v létě - to je v podstatě ekologická pohroma.

Jediné, zatím použitelné, úložiště jsou přečerpávací elektrárny s účinností kolem 75%. Ani akumulátor nemá takovou účinnost (účinnost cyklu nabít/vybít je kolem 85 %, ale po započtení omezené životnosti akumulátoru a spotřeby energie na jeho likvidaci a výrobu vychází účinnost kolem 30 %).

Petr Hariprasad Hajič
15. leden 2022, 12:21

Bateriové celky jako krátkodobá úložiště. A vodík PGP jako dlouhodobá ůložiště. Ještě jsou další možné kobinace, ale německý ministr evidentně cílí, dle článku, na vodík. Neviděl bych to tak negativně. Už do toho šlapou dost dlouho, aby měli představu, co to obnáší. Kromě toho Německo je teď tahounem nových technologií v oblasti energetiky. pokud to vyjde, byde profitovat celá Evropa. Pokud ne, dostane se Evropa do recese, ale tímhle směrem myslet nechci. Mě vždycky zajímaly nové technologie, které jsou šetrné k životnímu prostředí i s tím rizikem, že to nebude úplně snadné.

Honza
14. leden 2022, 15:01

opravuji: ......a za 20 let po EU neštěkne ani pes.

Křesina
14. leden 2022, 18:15

to co píšeš je nesmysl,nemá cenu diskutovat

minduton
15. leden 2022, 11:28

Tak to je jasné, že neštěkne, ale z naprosto jiných pohnutek než předpokládáte.

Přijde 3. světová válka, světová populace se zdecimuje na 40% a ten, co bude mít to štěstí přežít, tak bude přes holozimu vytápět 1 cimru, ne celý barák, a v té cimře nebude sám, ale dalších půltucet podobných nešťastníků.

Hlavním palivem bude pak opět dřevo, tj. všude vůkol holé pláně jak ve středověku. A dřevo, protože odborníci na jadernou energetiku nebudou a ani to blbý uhlí nebude, protože uhelné sloje, kde stačilo odhrnout drn a krumpáčem 2x kopnout do země, už budou dobrých 200 let vytěžené.

Lubos
17. leden 2022, 07:42

Pane v prípade 3. svetovej po jej skončení v horizonte 100 rokov - neprežije ani to 0.01% terajšej svetovej populácie. Potlčieme sa kyjakmi o vodu a potravu. Celkom mi to pripadá že sa zabudlo na 80' roky a stiahnuté zadky z jadrovej hrozby.

hlpb
14. leden 2022, 14:56

První část s tvorbou obrovských přebytků jsi jardo pochopil správně, v roce 2030 budou přebytky FVE a VTE pravdu obrovské, každý den to v létě budou stovky GWh. Od března do října, budou přebytky díky FVE každý den. V zimních měsících pak v obdobích když bude hodně foukat. Ale už jsi nepochopil a nebereš v potaz druhou polovinu německého plánu. Tyto přebytky budou elektrolyzéry každý den měnit na H2 a v noci se z nich bude v plynových elektrárnách vyrábět opět elektřina. Už v roce 2026 má být nahrazeno min. 30% zemního plynu H2. Jen pro tvojí informaci firmy zabývající se výrobou elektrolyzérů plní objednávky západních firem zcela běžně, a jejich obraty rychle rostou, to jen tady si myslíme, že ta technologie, ještě není na světě.

Omega
14. leden 2022, 16:46

Aktuálně máme roční spotřebu plynu kolem 9mld m3 - to odpovídá energii 95TWh. FVE u nás pracuje cca 1000 hodin ročně (dobře 1200), konverze na H2 má účinnost 60% (dobře dá se i 70%). Takže 95TWh/0.7/1200= 113GWe výkone v fotofoltaice jen na náhradu plynu.

Připočtěte dopravu a elektřinu.

Ano jde to, ale jakmile to člověk začne počítat, tak zjistí, že JE vychází ze srovnání o řád levněji. Ale to pochopitelně víte, neboť takovéto elementární počty umíte také.

De Carbon
14. leden 2022, 16:53

A kde mate VtE? 50% FVE a 50%VtE a mate rozumna cisla. A ty kapacity muzete pouzit operativne jako primou spotrebu EE, nebo ukladat do H2. Cely system musi byt smart a da se to zvladnout, pokud nebude nekdo sabotovat.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 16:53

ad Omega: to jste opravdu tak nevzdělaný, že můžete napsat, cituji: "FVE u nás pracuje cca 1000 hodin ročně (dobře 1200)"?

Vraťte se do školy, aby Vás naučili, jak u nás v ČR svítí slunce během roku a kolik má rok hodin. Pak mohou mít diskuse s Vámi nějaký smysl, zatím ne.

Emil
14. leden 2022, 17:00

Jde o běžné udávaný parametr s názvem full-load hours, jde o jiný způsob vyjádření ročního koeficientu využití, který z něj získáme vydělením 8760.

De Carbon
14. leden 2022, 17:04

Je to ekvivalent. 1kW instalovaneho vykonu vyrobi v CR 1000-1200kWh/rok. Teda se da rict, ze panel vyrabi 1000-1200h s plnym vykonem.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 18:03

ad Omega a Emil: tak už jste se dovzdělali a Omega už nebude tvrdit: "FVE u nás pracuje cca 1000 hodin ročně (dobře 1200)"?

Tak to jsem moc rád.

Galipoli
14. leden 2022, 21:45

Dle webu isofenenergy.cz: Celková doba slunečního svitu (bez oblačnosti) je od 1 400 do 1 700 hodin za rok. To je od 16 - 19 % celkového ročního času (8760 hod). Dle mého úsudku nic moc. Na rozdíl od JE, která má roční využití od 85 % (Dukovany) - 87 % (Temelín).

Milan Vaněček
15. leden 2022, 10:38

ad Galipoli: no a k tomu přidejte hodiny, kdy je polojasno či oblačno. Snad se nedomníváte, že v té době FVE nepracují?

A na ten koeficient využití u našeho jádra se podívejte na každoroční statistiku obou elektráren za dobu jejich provozu a budete překvapen jak se mýlíte.

ll
15. leden 2022, 17:57

Naše FVE vyrobí za rok 9% z instalovaného výkonu, jedou pořád tj. nedáváme eletřinu do tepla a pod. Teď bylo v ČR spoustu dnů, kdy FVE jely mezi 11 -13 hodinou na krásných 6% instalovaného výkonu. Zbytek dne s bídou na 2%. To jsem zvědav na tu vaší výrobu za použití jen FVE

De Carbon
15. leden 2022, 18:18

No nerikejte ze mate nejakou FVE. Ale i kdyby, tak musite rict jak to pocitate. Predpokladam, ze vyrobu za cely rok vydelite 365 a jeste 24. Tudiz je ta vyroba zprumerovana i na noc. A kdyz udavate ted mezi 11-13h 6%, tak by me zajimalo jak jste se k tomu udaji propocital.

Muj zaver je, ze zadnou FVE nemate a ze pocitate s fiktivnimi cisly se zamerem udelat z FVE naprostou tragedii. Ale kdo ma doma FVE, ten ma jine postrehy.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 16:49

poznámka k hlpb: především budou ty stále rostoucí, budoucí obrovské německé přebytky ve výrobě elektřiny (přechod výroby z OZE od 230TWh ročné na 570 TWh) ničit ekonomiku okolních nepružných, investičně nejdražších výrobců elektřiny.

Teď jsou to jen dny či týdny v roce,

budou to měsíce

a po roce 2030 to již bude platit po většinu roku, v zimě i v létě....

Nové jádro čeká na zázrak, ty v současnosti plánované nové (koncepčně staré) více než jedno-gigawattové jaderné reaktory 3+ generace budou produkovat jen ekonomické ztráty a jediné řešení bude předčasné ukončení provozu.

maly jarda
14. leden 2022, 17:31

ale to nebyla pointa mého příspěvku, nikdo dosud nevysvětlil co se bude dělat když v zimě nesvítí a nebude foukat (což je velmi často, protože fouká hlavně na podzim a na jaře) .. to budou muset mít Němci 90 procent instalovaného výkonu plynových elektráren ..který jim 90 procent času bude sedět a žrát peníze za údržbu , obsluhu a investice .. a nic nedělat ?

a to má být model zelené ekonomiy aplikovatelný na celý (i chudý rozvojový) svět? někdo tady trpí schizofrenií a já to nejsem

De Carbon
14. leden 2022, 17:40

Vzdy rozhoduje celkovy soucet vsech polozek. 80% EE nebude zatizen zadnymi naklady na palivo. Zasadte tuto polozku do vasi rovnice a zjistite vyhodnost nemecke strategie.

maly jarda
14. leden 2022, 17:48

pokud zezasvítí a nezafouká tak bude celkový součet nula a němci budou muset vyrábět přesně tolik kolik bude potřeba aby jim nespadla síť , neboli budou muset mít instalovaný výkon plynových elektráren alespoň 90 procent maximální spotřeby tj. 90 procent zimních cca 150 procent standartní spotřeby .. nepočítaje teplo pro vytápění

.. samozřejmě pokud nezvolí rakouskou metodu lhaní a podvádění , neboli dovážení elektřiny z jaderných a uhelných elektráren (co už nyní dělají jelikož po uzavření německých jaderných elektráren dováží elektřinu z francouzských jaderných elektráren)

milanmid
14. leden 2022, 19:03

TO PADNOU TISÍCE STROMU V JIŽNI AMERICE TUŠÍM V EXADORU !! PLÍCE SVĚTA SE JEN TAK LIKVIDUJI !! LISTY SE TOTIŽ VYRABĚJI ZE STROMU STARÝCH MINIMÁLNĚ 300 LET VYŠKA JEDNOHO LISTU JE 60AŽ 80 METRŮ !!! A stromy s kterých se to vyrábí rostou jen tam !!!!!

K69
15. leden 2022, 15:14

Od kdy FVE vyrabeji nejvic v lete? Pokud mate nejaky recept jak na to, rad se poucim :).

De Carbon
14. leden 2022, 13:54

Poplach v Moskve. Parada.

josef
14. leden 2022, 14:10

Poplach v Moskvě. No a proč by měli plašit nebo si snad myslíte že ta el. bude cenově vhodná pro vytápění budov , kde se upatňuje plyn a nebo to povede k tomu že spotřebitelé budou preferovat místo elektřiny právě zemní plyn ?

De Carbon
14. leden 2022, 14:33

Neni to jen o elektrine, je to hlubsi strategie. Velky vyznam hraje tepelna izolace budov.

maly jarda
14. leden 2022, 17:36

oni Němci byli vždy velcí stratégové , nikdo ty německé strategie nechápal na straně spojenců dokud se těmi strategiemi nezačali zabývat psychiatři , pak už bylo jasno

Miloslav Černý
14. leden 2022, 18:00

K té izolaci se nesmí zapomínat na využívání stále sofistikovanějších tepelných čerpadel, tepelnou akumulací, kogenerační jednotky. Efektivním využíváním těchto stále zdokonalujících nových technologií dojde na násobně nižší energetickou spotřebu pro vytápění.

De Carbon
14. leden 2022, 18:18

Ze zatepleni RD, tepelneho cerpadla a FVE tezim jiz dnes. Vsechny vyhody spojene s nemeckou strategii muzu potvrdit ze takova kombinace usetri znacne mnozstvi energie i penez.

Mala poznamka ke slovu tepelna izolace. Izolace by nemela byt pouzivana pro zatepleni, protoze izolovat znamena v technickem kontextu zamezit pruniku jedne latky do druhe nepropustnou barierou. Bohuzel v cestine neexistuje dosud odpovidajici slovo, tak se to pouziva. Doufejme ze se to nekdy zmeni.

maly jarda
14. leden 2022, 18:20

to je všechno pěkné, až na to že to není pravda

.. sice existují velmi moderní a cenově dostupná tepelná čerpadla , která v létě fungují jako klimatizace a v zimě jako topení .. až na to že nefungují když je to nejvíc potřeba ,neboli když je mráz

.. a všechna tato další řešení jsou opravdu velmi drahá legrace, vpodstatě je tento zelený fanatismus takový zelený feudalismus .. jen bohatí budou jezdit auty a bydlet ve svém .. ostatní mají smůlu a to jak chudší lidé tak národy , asi je úplná náhoda že to všechno propagují právě němci

.. a levná stabilní zelená elektřina a teplo z JE je ten největší nepřítel ,a nikdo neví proč .. jako Emanuel Goldstein v 1984 .. hlavní je moc nemyslet a hodně křičet při pětiminutovkách nenávisti

.. a na nějakou celosvětovou aplikaci takového sytému je možno rovnou zapomenout

De Carbon
14. leden 2022, 18:50

Pletete si tepelne cerpadlo vzduch/voda se zemi/voda. Zeme/voda funguje nezavisle na venkovni teplote. Zemni kolektor ma behem zimy skoro stalou teplotu a je u dobre navrzenych instalaci vzdy nad nulou stupnu. Treba ja ma zakopanych necelych 2000m PE trubek ve kterych koluje voda s fridexem. Voda priteka do deskoveho vymeniku kde se chladivem ochladi o 2-2,5 stupnu a vraci se zpet do kolektoru kde se opet ohreje diky energii obsazene v pude. Tento maly rozdil teplot staci na ziskani energie k vytapeni diky vyparu a kondenzaci chladiva a praci kompresoru. V podlahovem topeni staci aby kolovala voda ohrata na 25-30 stupnu. Diky velke plose mate tepelnou pohodu i pri tak nizke teplote topne vody. Cim mensi rozdil teploty v pude a v podlaze, tim vyssi topny koeficient. TČ vzduch voda proto v mrazech nema zadnou sanci na dosazeni podobnych parametru. Ale investice je nizsi.

michal
14. leden 2022, 14:26

Mám FVE 10kw na streše v létě vyrobí za den 40-60kw v zimě listopad -unor cca 200 kw za měsíc.Je to politické chlácholení lidí za zavření jaderných el. v Německu. Bez jádra utopie.

De Carbon
14. leden 2022, 14:53

A vetrnou elektrarnu mate take? Neco vam chybi. Doma i v argumentaci.

PETR
14. leden 2022, 20:05

A to jeste nevite,kolik % 100letych domu je v republice,kde to nejak nejde moc zateplovat a izolovat i na vlhkost u potoku,nebo z duvodu starsich lidi,kteri dozivaji 25 let...a na novinky jich neuziji...

Martin Prokš
14. leden 2022, 14:46

Dobrý den,

To je regulérní blázen na svobodě.

Přesně jak tu někdo psal, to povede pouze k absolutně nevyužitelným přebytkům v momentě kdy svítí (a nedej bože současně) zafouká. V ten moment budou 2/3 výkonu odstavovat, nebo bezúčelně pálit pánu bohu do oken.

A za studené inverzní bezvětrné zimní noci třetina německa umrzne hned první zimu.

A do toho chce absolutně zruinovat státní rozpočet. Když zruší OZE doplatek lidí, tak ty chybějící finance někde vzít musí. Spolu s deindustrializací Německa půjde ruku v ruce katastrofální propad příjmů státu i občanů.

Tohle je akt šílence srovnatelného s tím malířem pokojů. No nakonec oba vzývají společnou utopii. Sociálně spravedlivou společnost pro poctivě manuálně pracující Němce žijící ve zdravém sepětí s přírodou. Kdokoli kdo jim do tohoto obrazu nezapadá je škodná, kterou je potřeba odstranit. Jen dnes už se to holt řeší kapku jinými metodami a už se (oficiálně) nekouká na čistotu rasy. Výsledek ale bude podobný. To těžce překračuje hranice Německa.

De Carbon
14. leden 2022, 14:51

Prihlaste se prosim jako energeticky expert. Zde je vas skoda.

Jaroslav Bartoš
14. leden 2022, 17:02

Jděte už s těma Němcema někam, je to největší škodná Evropy, pracují pilně ,ale když se do toho dají vždy to dopadlo špatně. Skoro 20 let se podporují v EU ekologické zdroje, co z toho máme, dotace jenom na FV 40 miliard ročně, v přepočtu na platy nejdražší elektřinu v EU, takže mi vysvětlete ty výhody tzv. ekologické výroby energie,elektromobility apod, mimo těch zlodějů, kteří na náš úkor na tom vydělávají!

Alexandr Janulík
14. leden 2022, 14:55

Týýýýýýý joooooo?! To budou baterkárny velké jak město, aby uložili el.energii ze solárů......................a co když přijde den kdy nebude svítit slunko a nebude foukat vítr (... no co, v dnešní době je už vše možné). ?

De Carbon
14. leden 2022, 16:40

Do 100% zbyva 20%. Tak v te dobe pobezi nahradni zdroje aby pokryly spotrebu. Ale v rocnim souhrnu to bude jen 20%. Ty nahradni zdroje budou dimenzovany az na 100% spickove spotreby. Je mozne ze to budou uz vodikove zdroje, ktere jsou sice drahe na provoz, ale vyhodne na investice, pohotovost a udrzbu.

miro novak
14. leden 2022, 15:12

aj nemecky minister vidi, ze ciel je nesplnitelny, ale uznajte, tolko slubov nikto iny neda.

Pavel
14. leden 2022, 15:51

Ne nadarmo se říká "slibem nezarmoutíš ".

Jiří
14. leden 2022, 15:59

K mamutímu úkolu budou mít i mamutí spotřebu plynu, protože zatím nepředstavili žádnou jinou možnost jak celou kapacitu oze zálohovat, to mizivé procento přečerpávaček je nezachrání. Takže daňoví poplatnící eu budou platit i mamutí poplatky za údržbu a provoz 2x, 1x za oze a 1x za zálohu. Hlupáci vládnou světu, dočasně.

josef
14. leden 2022, 16:23

Ale představili oni postaví ohromné elektrolyzéry a budou z těch přebytků vyrábět vodík ten pak vtlačovat do plynové soustavy časem vodík nahradí zemní plyn, tím bude dokončená dekarbonizace - takový mají plán.

maly jarda
14. leden 2022, 18:01

to by bylo všechno pěkné kdyby se ten zeleným vodíkem obohacený plyn používal jako CNG palivo v autech(CNG snese až 17 procent podílu vodíku) popř pro vaření , nikoli pro výrobu elektřiny , v takovém případě je celkem evidentní že nejvíce takového zeleným vodíkem obohaceného plynu pro výrobu elektřiny bude potřeba zrovna když nebude foukat ..což je celkem hlava 22

.. pokud by se někdo rozhodl vodík kryogenizovat pro dlouhodobější uchovávání tak to je takové ekonomické a energetické zvěrstvo že to nedokážou zaplatit ani němci , i když kdo ví, ti jsou shopni pro "konečné vítězství" čehokoliv .. aneb ať žije udržitelný rozvoj za každou cenu

Kamil Kubů
14. leden 2022, 16:10

A ty dvě procenta se počítají jako plocha zabraná základnou fofrníku, nebo celou farmou mezi okraji posledních vrtulí? Případně včetně ochranného pásma?

De Carbon
14. leden 2022, 16:30

Jedna se o uzemi ktere je vykazane pro vystavbu VtE. Takze plocha se pocita i kdyz tam jeste zadna VtE nestoji. Proto se nejedna o zastavenou plochu, ale o cely areal.

K dnesnimu dni je pro VtE v DE vykazovano pouhych 0,5%.

energetik
14. leden 2022, 16:47

"zrušení příspěvku na obnovitelné zdroje energie účtovaného k ceně elektřiny od roku 2023"?

Oni účtuji něco v budoucnosti a to budou rušit? Nemá tam být 2003?

De Carbon
14. leden 2022, 16:59

Ten poplatek se bude rusit od 2023. Aspon tak to ctu ja.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 17:04

ad energetik: já to chápu tak, že již od roku 2023 němečtí spotřebitelé nebudou mít na svém vyúčtování za elektřinu " příplatek za podporu OZE". Bude to za ně platit stát z přebytků jejich každoročního hospodaření.

Na rozdíl od nás asi předpokádají již v roce 2023 (to už budou bez jaderných elektráren) takový ekonomický růst, že si to stát bude moci dovolit.

To ovšem u nás nepřichází v úvahu, s naším obrovským každoročním deficitem, my si jenom k placení (spotřebiteli, na složenkách za elektřinu) tunelu solárního (do roku 2030) přidáme nový tunel jaderný (a kdy ten skončí? Asi až ???)

Emil
14. leden 2022, 18:04

Spotřebitelé nebudou mít tento příplatek na OZE (EEG) na svém vyúčtování za elektřinu, budou to "za ně" platit daňoví poplatníci (tj. opět spotřebitelé) ze svých daní. Ale bude to líp vypadat, protože to na účtu za elektřinu nebude vidět...

De Carbon
14. leden 2022, 18:25

Stejne jako u JE.

Emil
14. leden 2022, 19:59

U JE žádný příplatek daňoví poplatníci neplatí, tak nelžete.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 18:32

Když ta položka Němcům zmizí z účtů za elektřinu a současně se daně v Německu nezvednou, jak slibuje jejich ministr financí (FPD), tak na tom Němci hodně vydělají.

Měli bychom to udělat též, ale když naše vláda (taky slibuje že nezvedne daně) neví jak ušetřit 80 miliard nového rozpočtu (ani jak ušetřit celý deficit 380 miliard nového rozpočtu) tak ani nemůže něco takového udělat.

Místo toho nám vláda slibuje další zadlužení potřebné na státní výstavbu nových Dukovan. Soukromé investory neseženou (ani se nepokouší).

De Carbon
14. leden 2022, 18:57

Kazdy soukromy investor pred investici do JE zabouchne dvere. Je to dira na penize. A zaroven oslicek s dukaty pro politiky. Kde se protoci 150 miliard, vzdy se najde nejake vsimne pro vsechny ucinkujici. Vsak si to zaslouzi kdyz makaji pro sve volice do roztrhani tela. Nikde jinde se neda jednim podpisem vydelat tolik penez.

Emil
14. leden 2022, 20:05

Daně se nezvednou bude asi nové "nebude to stát každého víc než kopeček zmrzliny měsíčně"...

Obvyklý úkrok od tématu stranou a stále ty samé nesmysly o jádru bez komentáře.

Jenda Stehlik
14. leden 2022, 17:36

Ano . Někde jsem četl, že ho zruší a přesune se do kolonky stabilita sítě. Už teď platí 9kc/ kWh.

De Carbon
14. leden 2022, 18:58

Sputnik, aeronet a RT.

Jenda Stehlik
14. leden 2022, 19:49

Bylo to na ekolist.cz

energetik
14. leden 2022, 16:52

Jinak super, na rozdíl od ČEZka s nesmyslnými jadernými sny to Němci dokážou a odstraní jadernofosilní energetickou chudobu a zatočí s vyděračskými okupanty z Ruska.

Zbyněk Poisl
14. leden 2022, 17:14

Podobně fantasmagorické představy měli soudruzi. Nevyšlo jim to. A Germánům to nevýjde taky. Jen to bude mnohem dražší a bude to víc bolet.

Robo
14. leden 2022, 19:12

Vidím tady hodně komentářů o vodíku. To je docela hezké. Jenže současný stav technologie výroby, skladování a přepravy vodíku je totálně v plenkách. Ano, v kosmických programech se vodík již léta využívá - ale jsou to technologie velmi - velmi opakuji velmi drahé. Obávám se, že náš státní rozpočet jaksi na to nemá.

Od roku 2026 se má v nových plynových elektrárnách/teplárnách přimíchávat 30% vodíku. V současnosti na to neexistuje komerční technologie - nikdo ji nemá připravenou. Vemu-li v potaz, že vývoj takových technologií trvá v průměru 10let (pracuji jako vývojář v oboru ventilů a hořáků, takže neodhaduji, ale vím), tak se to ani nevyplatí vyvíjet, protože od 2030 se má přimíchávat více. Ano nabízí se možnost mít univerzální systém, umožňující míchat v jakém koliv poměru - ten ale čeká na svého vynálezce - a to bude na Nobelovku. Dlouhodobé skladovat vodík také neumíme - ok, dva tři měsíce není až takový problém, ale půl roku to je opět na Nobelovku.

Takže moje rada je - kupte si záložní generátory, za pár let je budete potřebovat - hlavně v zimě.

Karel Š
15. leden 2022, 10:24

to robo 14.1. v 19:12

tak pod ten Váš příspěvek se podepíšu jako technik (praktické zkušenosti s vodíkovým hospodářstvím), protože souhlas se vším do puntíku. Ono to zní strašně jednoduše "nahradíme zemní plyn vodíkem" ale praxe je naprosto jinde - laicky minimálně v tom, že vodík prostě díky velikosti molekuly projde sebemenší "skulinou" - dlouhodobé akumulace jsou tedy obrovský problém. Hrozně mě "baví" číst názory typu - plynové turbíně je přeci jedno jestli pojede na zemní plyn nebo vodík....to jsou výroky nezkalené znalostmi. Zoufalství....

A s těmi záložními generátory - ano, dobrá rada, doporučil bych ještě zbraň a zásobu munice - v případě blackoutu budou rabovačky do 24-36 hodin jistotou...Nicméně rovnou říkám, že toto není výzva k nedovolenému ozbrojování ani k trestnému činu vraždy, ani to není šíření poplašné zprávy... :-) :-)

Michal Konečný
14. leden 2022, 19:14

V roce 1989 jsme zrušili centrální plánování jako brzdu rozvoje a ono už je to tady zas. Zase věříme, že jsme chytřejší než trh. Že všechno zvládneme dotacemi. Místo toho si pokřivíme ceny a po čase nebudeme vědět co je efektivní.

Pavel
15. leden 2022, 08:34

Do kamene tesat. Tak to přesně je.

Socialismus přichází ze západu ….. bohužel to lidi nevidí i když to zažili na vlastní kůži … zvláštní ….

De Carbon
14. leden 2022, 22:18

Kdo si mysli, ze OZE chteji jen politici, ten se plete. V DE jsou hybnou silou velke energeticke koncerny. Uniper, Eon, EnBW, Inogy. A ze by tam nevedeli jak to funguje muze myslet jen trouba.

ll
15. leden 2022, 18:26

By po OZE ani nevzdychly, kdyby jim nedělaly problémy banky a těm by bylo jedno, komu půjčují peníze, kdyby jim nedělal problémy stát. Je to násilné.

De Carbon
15. leden 2022, 18:38

A kdo dela problemy CEZu? Podle CEZu je FVE aktualne nejlevnejsi zdroj EE. A jak vite, CEZ se do stavby Dukovan nehrne. Proto stavbu musi financovat stat a take stat ponese podnikatelske riziko. To rika vse. JE je neekonomicka. Nicmene kdyz stat vse zaplati, tak CEZ se rad prizivy a penize budou. Pro CEZ i pro politiky.

Michal
15. leden 2022, 08:16

Nějak v článku není, jak němci budou řešit problémy ve výrobě elektřiny, zatím jenom navrhuje situaci zhoršovat a lidem to ještě vnucovat.

Vojtěch Mališ
15. leden 2022, 10:59

Dovážet z okolních zemí které zároveň budou šikanovat kvůli výrobě ze "špinavých" zdrojů :)

Vojtěch Mališ
15. leden 2022, 09:19

stanovování nerealných cílů může vést jen k jedinému - krachu celé myšlenky greendealu. pokud budou energie stále zdražovat a výsledky nikde (v něměcku emise rostou) tak myslím že vše pohřbí nesouhlas voličů, počítám že ani německý ekologický uvědomělý občan nebude ochoten zbytečně chudnout a mrznout. Čím dříve k tomu dojde, tím lépe, protože jak je to nyní nastaveno je to celé špatně, byť rozumné (!) cestě za ekologičtější společností se rozhodně nebráním (i když mě to bude něco stát, ale nesmí to být likvidační, což současné plány jsou).

fanda77
15. leden 2022, 13:20

Zelenost energie se dá měřit v kilometrech :-) Němci mezi čisté energie řadí i energii dovezenou ze zahraničí i kdyby to byla energie vyrobená spalováním dehtu na otevřeném ohništi. Za čistý zdroj považují i solární panely, které za svou životnost sotva vyrobí tolik energie, kolik do nich při výrobě vloží v Číně spálením uhlí. Za čistý je považován i elektromobil, který své emise produkuje v nedalekých uhelných elektrárnách. Proč to tedy řeší tak složitě? Stačí v každé zemi vyhradit kout, který bude "ekologicky" vzdálen od místa spotřeby a tam se může energie vyrábět dál jakýmkoliv způsobem - výsledek bude stejný.

Milan Trojan
15. leden 2022, 14:20

To je horší šílenec, než byl Goebbels.

ll
15. leden 2022, 18:14

Jeho projev mně připomíná vtip z dob socializmu. Na x-tém sjezdu KSSS má projev generální tajemník a vykládá, jak předeženou USA. Soudruzi, my poletíme na Měsíc ... klaka Černěnko, Černěnko ... soudruzi, my poletíme na Mars ... klaka Černěnko, Černěnko. A nejen to, soudruzi, my poletíme na Slunce ... ticho a nikdo se neodváže argumentovat ... pak jeden dostane odvahu a pošeptá soudruhovi Černěnkovi, ale tam se raketa roztaví. Černěnko zapřemýšlí a vítězoslavně pokračuje, soudruzi, my tam poletíme v noci. A celý sjez .... Černěnko, Černěnko, Černěnko

ll
15. leden 2022, 18:46

Na x-tém sjezdu KSSS má projev soudruh generální tajemník Černěnko. Soudruzi, my předeženem Ameriku. My poletíme na Měsíc...klaka Černěnko, Černěnko ... soudruzi, my poletí na Mars ... klaka Černěnko, Černěnko ... A nejen to, my poletíme na Slunce ... ticho a nikdo se neodváže argumentovat. Pak se jeden soudruh odváží a řekne, ale tak se raketa roztaví. Černěnko se zamyslí a hlásá, my tam poletíme v noci. Sjezd .... Černěnko, Černěnko, Černěnko.

Tolik asi k projevu pomýlených.

feliz navidad
15. leden 2022, 19:55

Trochu OT:

Dnes pro 17:00 uvádí agorameter emisní faktor 678g CO2/kWh, zatímco electricitymap pro Německo pouze 520g CO2/kWh.

Tušíte někdo, který z údajů je správný, resp. proč je mezi nimi tak velký rozdíl?

De Carbon
15. leden 2022, 20:00

Electricitymap ma moznost prepnout mezi vyrobou a spotrebo. Treba porovnavate ruzne udaje

feliz navidad
15. leden 2022, 20:34

Ne tím to není.

De Carbon
15. leden 2022, 20:48

Muze to byt vypadek automatizovaneho prenosu/nacitani dat. Takovy pripad neni zase tak vzacny.

Oldřich Vašíček
16. leden 2022, 19:47

Přečetl jsem článek a pročetl většinu diskuse.

Fandím jeho výrokům a myslím, že to mají dobře naplánováno. Mají na to prostředí a jsou s tím svolni.

Taky si myslím, že pokud to tady úplně nezazdíme, tak toho budeme schopni využít. Postavíme takové zařízení, které umíme a které je pro naše podmínky nejvhodnější. Zatím mi vychází JE. Pak se budou v rámci EU tyto technologie vhodně doplňovat. V létě budou u sousedů ve velkém přebytku a v zimě budou brát energii od nás. A tak by to mělo být. Každý by měl využívat prostředky, které jsou pro něj nejvhodnější. Taky tu nebudu pěstovat pomeranče i když se tím zemědělci v Itálii a Španělsku celkem dobře živí :).

K poznámkám o výrobě H2 z přebytků je trochu problém s velkými zásobníky. V podstatě neexistují. Jako krátkodobá akumulace to asi ještě umíme, ale na půl roku si zatím neumím představit. Jak by se choval klasický podzemní zásobník zemního plynu plněného plynem s vysokým obsahem H2? I celá technologie na transport, regulaci a spalování H2 se musí upravit. Asi není možné použít stávající hybridní (polymer i klasické železné trubky) a spalovat v neupraveném plynovém kotli.

Není spalování H2 mrháním energie? Nebylo by vhodnější přímá přeměna H2 na elektriku v palivovém článku? Když může být velký elektrolizér, velký kotel, může být i velký palivový článek?

Jen mě mrzí, že JE postavíme s příspěvkem z našich daní, ale zisky z burzy bude inkasovat soukromý sektor. Je nějaký plán, jak to u nás sníží cenu za energie?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se