Domů
Německo
Německý provozovatel přenosové soustavy Amprion znovu otevřel tendry na výstavbu systémových elektráren
Zdroj: Uniper

Německý provozovatel přenosové soustavy Amprion znovu otevřel tendry na výstavbu systémových elektráren

Jeden ze čtyř německých provozovatelů přenosové soustavy Amprion znovu otevřel tendry na výstavbu dvou 300MW systémových elektráren, které mají od října 2022 pomáhat stabilizovat německou přenosovou soustavu. Uvedené elektrárny patří mezi čtyři 300MW zdroje, které mají být vybudovány na jihu Německa kvůli zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v kritickém období po roce 2022.

Minulý rok v létě zahájili tři provozovatelé německé přenosové soustavy – Amprion, TenneT a TransnetBW, tendry na výstavbu čtyř 300MW flexibilních systémových elektráren, které mají od října 2022 pomoci se stabilizací elektrizační soustavy poté, co budou odstaveny poslední německé jaderné elektrárny.

Tendry byly rozděleny do čtyř částí:

 • Část A – 300 MW (Amprion/TenneT)
 • Část B – 300 MW (TransnetBW)
 • Část C – 300 MW (Amprion)
 • Část D – 300 MW (TenneT)
 • První kontrakt (část D) byl udělen v lednu letošního roku společnosti Uniper, která vybuduje nový plynový blok v elektrárně Irsching v jižním Bavorsku. Investiční výdaje by měly dosáhnout 200 mil. eur.

  Další dva tendry (části A a C) byly v březnu letošního roku bez udání důvodu zrušeny. Čtvrtý tendr (část B) pokračuje podle plánu.

  Podle zahraničního serveru Platts nyní Amprion znovu otevřel dříve zrušené tendry pro části A a C.

  „Amprion si v červenci vyžádal nové nabídky pro skupinu C,“ uvedl mluvčí společnosti s tím, že společný tendr s TenneTem v rámci skupiny A byl také znovu otevřen a nabídky jsou očekávány v polovině září.

  Komentáře

  (3)

  Jaroslav Loudil

  16. srpen 2019, 09:36

  Ukazuje se, že je nemožné, aby Německo bylo r.2050 uhlíkově neutrální. Tyto plynové "stabilizační zdroje" musí vykrývat odpojované jádro a později bude nutné stavět další plynovky, aby se vykrývalo odpojované uhlí. Bateriové akumulační systémy sice zažívají určitý rozmach, ovšem doba, po kterou z nich může proudit elektřina do sítě je vždy jen několik hodin. Pokud nebude v Severním moři týden foukat vítr, tak není možné mít v baterkách zásobu jen na 4 hodiny. Navíc se Německo pod čínským vzorem konečně rozhoupalo k masívnímu zavedení elektromobility, což dále zvýší požadavky na nárůst zdrojů elektřiny. Bateriové systémy mají jednu velkou nevýhodu proti klasickým elektrárnám, jsou to jen "úložiště jejich přebytků" a když delší dobu nebudou přebytky, pak jsou baterky prázdné. Pro Německo i USA roku 2050 vidím reálnou kombinaci plyn + OZE. Baterie jsou "zálohou" pro výpadek výkonu OZE, my ale potřebujeme ještě další "zálohu" pro výpadek baterek. Příklad : Na Severu v moři krásně fouká, jsou přebytky a baterky se nabíjejí na 100 %, pak přichází týden počasí bez větru, nastupují baterky , které ovšem vykryjí jen několik hodin a pak jsou "na dně". Co se dá dělat musí se aktivovat "záloha záloh" = plynové elektrárny. Celý systém výroby a dodávek elektřiny tak nutně musí být "třístupňový" : 1.Přestane se točit vrtule = nastupuje 2. baterka , vybije se baterka = nastupuje 3.Plynová centrála.

  Jaroslav Loudil

  16. srpen 2019, 09:58

  Ekologická 16 letá aktivistka Greta Thurnbergová se nyní nalézá v Atlantiku na jachtě jakéhosi miliardáře v rozbouřeném moři a pokouší se během 14 denní plavby připlout do New Yorku na klimatologickou konferenci. Odmítla letět letadlem, je prý neekologické. O pár týdnů později má být na další konferenci v Chile. Počítám, že se tam na jachtě bude "sunout" tak měsíc. Tedy jen pokud se při současné plavbě do New Yorku snad neutopí. I Německo nyní zažívá - " invazi zelených ekologů", kteří by nejraději řídili nejen energetiku, ale i celou společnost a její konání a zvyky. Nařizování, příkazy, pokyny..... jak se mají lidé chovat už někdy připomíná totalitu.

  Pavel K

  28. srpen 2019, 18:04

  A bezohledne chovani k prirode a druhym, ktere zazivame doposud (za poslednich 250 let spalovanim neceho, co vznikalo miliony let, pred tim zase valkami a vypalovanim lesu) Vam pripomina co? Jestli podstatu lidstvi, pak je mi lito mych deti i proto, ze je vychovavam k ohledupnosti a pomahani druhym :-(

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.