Domů
Německo
Německý regulátor opět sníží podporu pro nové větrné elektrárny

Německý regulátor opět sníží podporu pro nové větrné elektrárny

Německý síťový regulátor oznámil snížení podpory pro onshore větrné elektrárny, které budou uvedeny do provozu po letošním 1. červenci. Podporu pro nové větrné elektrárny, které se nemusí účastnit aukcí, německý regulátor vyhodnocuje každé čtvrtletí na základě nárůstu výkonu v onshore větrných elektrárnách za posledních 12 měsíců.

Přestože se developeři onshore větrných parků musí v Německu o podporu od začátku loňského roku ucházet v aukcích, pro elektrárny do výkonu 750 kW a pilotní projekty, které byly schváleny do konce roku 2016 a mají být uvedeny do provozu do konce letošního roku, bude podpora i nadále vyplácena v podobě tržní prémie stanovené na základě zákona.

Garantovaná cena pro tyto zdroje v Německu letos klesne o další 2,4 %. Snížení podpory se týká zdrojů, jejichž výstavba byla schválena v roce 2016 a do provozu budou uvedeny po 1. červenci letošního roku. Podporu provozovatelé zdrojů obdrží v podobě tržní prémie, která je stanovována každý měsíc z rozdílu garantované ceny a průměrné spotové ceny elektřiny z větrných elektráren v daném měsíci.

Podpora pro nové elektrárny klesá s růstem výkonu

Pro stanovení velikosti snížení výkupní ceny je rozhodující objem výstavby větrných elektráren v referenčním období, tedy 12 měsících předcházejících posuzování. V období od února 2017 do ledna 2018 byly v Německu postaveny onshore větrné elektrárny o hrubém výkonu 5377 MW, čímž byla o více než 1 GW překročena referenční hodnota 2,5 GW. V tomto případě regulátor sníží garantovanou cenu pro nové elektrárny o 2,4 %.

Větrné elektrárny zprovozněné od letošního 1. července tak na prvních 5 let provozu obdrží garantovanou výkupní cenu 71,4 EUR/MWh, která poté klesne až na 39,7 EUR/MWh. Maximální snížení garantované ceny o 2,4 % regulátor uplatnil i v minulých třech periodách posuzování, které probíhá každé tři měsíce.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lubos
7. březen 2018, 16:35

GE predstavila 12 MW Haliade-X Veternu Turbinu, tak rychlo soom to teda necakal. Bolo by pekne najst aj tu nejaky clanok. ;)

https://www.theengineer.co.uk/ge-haliade-x-wind-turbine/

Lubos
7. březen 2018, 17:00

Dakujem, to som si vazne nevsimol! Dobra praca!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se