Domů
Německo
Příští týden by měly proběhnout první dodávky LNG do německé plynárenské soustavy
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Příští týden by měly proběhnout první dodávky LNG do německé plynárenské soustavy

Německo
1 komentář
16. prosinec 2022, 06:34
Jan Budín

První dodávky zemního plynu do německé plynárenské soustavy z nového plovoucího LNG terminálu v severomořském přístavu Wilhelmshaven by měly být realizovány již v příštím týdnu. Během spuštění terminálu, které má trvat do poloviny ledna, bude do německé plynárenské sítě denně vtláčeno mezi 15 a 155 GWh zemního plynu. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire s odvoláním na německý deník Tagesspiegel. 

Podle německé energetické společnosti Uniper, která je provozovatelem nového plovoucího LNG terminálu, bude mít v době svého příjezdu do přístavu Wilhelmshaven plavidlo Hoegh Esperanza, které kromě zplyňování LNG může samo přepravovat velké množství této suroviny, na palubě 170 tisíc metrů krychlových LNG. Díky tomu budou ihned zahájeny první dodávky zemního plynu do německé plynárenské soustavy.

Nový plovoucí terminál v přístavu Wilhelmshaven  je jedním ze tří, které mají být dokončeny ještě v letošním roce. Další tři pak mají být uvedeny do provozu do konce roku 2033. Po dokončení všech šesti připravovaných plovoucích LNG terminálů by Německo mělo získat novou dovozní kapacitu ve výši 40 mld. m3. To odpovídá zhruba 85 % dovozu ruského zemního plynu do Německa v roce 2021.

Dokončení terminálu v rekordním čase

Zajímavostí spojenou s novým plovoucím terminálem ve Wilhelmshavenu je, že byl dokončen v rekordním čase - během pouhých 200 dní. Samotné povolení ke stavbě projekt získal až v průběhu srpna. Obvykle je přitom Německo za pomalou realizaci investic kritizováno, a to hlavně s odkazem na výstavbu páteřní přenosové soustavy elektřiny.

To, že v případě potřeby může být výstavba nové plynárenské infrastruktury významně urychlena, ukazuje i nizozemský plovoucí LNG terminál v Eemshavenu. Tento terminál s roční dovozní kapacitou 8 mld. m3 byl do komerčního provozu uveden letos v září, přičemž příprava projektu započala teprve po ruské invazi na Ukrajinu letos v březnu. Třetinu kapacity terminálu si prostřednictvím společnosti ČEZ pronajala také Česká republika.

Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) fungovalo k polovině října v Evropě 30 LNG terminálů. Největšími dovozci LNG v Evropské unii jsou Španělsko, Francie a Itálie. Největšími dodavateli LNG do Evropy jsou pak Spojené státy a Katar.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
16. prosinec 2022, 11:12

Jen pro úplnost, protože před pár týdny tu proběhla zpráva, že terminál už je hotový, a jeho klíčová součást Hoegh Esperanza přitom ještě rejdila mezi Brestem, Ferrolem a Cádizem. Teď snad tedy vskutku, HE je od včerejška uvázaná ve Wilhelmshaven.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se