Domů
Německo
Rozvoj distribučních sítí v Německu si vyžádá stovky miliard eur
Vedení distribuční síť soustava
Zdroj: E.ON

Rozvoj distribučních sítí v Německu si vyžádá stovky miliard eur

Hlavní provozovatelé distribučních soustav v Německu očekávají, že v příštích deseti letech si rozvoj distribučních sítí vyžádá přibližně 110 miliard eur. Část nákladů na instalaci nových vedení zaplatí spotřebitelé elektřiny prostřednictvím tzv. síťových poplatků. Minulý týden to oznámil německý síťový regulátor na žádost německé tiskové agentury dpa.

Němečtí provozovatelé distribučních soustav předpokládají, že do roku 2033 vynaloží 110 miliard eur na rozvoj distribučních sítí, dalších 10 miliard eur si vyžádá výměna stávajících elektrických vedení. V letech 2034-2045 mají očekávané náklady na rozvoj sítí dosáhnout 90 miliard eur a obnova stávajících vedení potom dalších 20 miliard eur.

Na základě novely zákona o energetice byli provozovatelé distribučních sítí povinni předložit regulačnímu úřadu své plány do konce dubna. Dotazováno bylo 82 největších provozovatelů distribuční soustavy v Německu, kteří pokrývají 100 % vysokonapěťových vedení (35 - 110 kV) a přibližně 80 % středněnapěťových (10 - 35 kV) a nízkonapěťových (230 - 400 V) vedení. Podle BNetzA je v Německu celkem 866 provozovatelů distribučních soustav.

"Náklady na rozšíření sítí jsou zahrnuty do síťových poplatků pouze poměrně a jsou rozloženy do desítek let," uvedl mluvčí německého síťového regulátora (BNetzA).

Rozvoj distribučních sítí v Německu zaostává za rozvojem obnovitelných zdrojů energie a elektromobility. Provozovatelé distribučních soustav proto v mnoha místech musí omezovat připojení některých zařízení. Nová legislativa jim dává od letošního roku možnost omezovat dodávky elektřiny pro tepelná čerpadla a nabíjecí místa pro elektromobily s cílem eliminovat omezení v připojování nových zařízení.

Přibližně dva miliony kilometrů distribuční sítě v Německu

Distribuční soustava, která slouží k distribuci elektřiny ke koncovým zákazníkům, zahrnuje sítě vysokého až nízkého napětí. Délka vedení distribučních soustav v Německu činí přibližně dva miliony kilometrů.

Naproti tomu přenosová soustava, zahrnující vedení velmi vysokého napětí, slouží k přenosu elektřiny na větší vzdálenosti. V Německu je hruba 36 tisíc kilometrů vedení přenosové soustavy.

Pro srovnání, BNetzA odhaduje, že rozvoj přenosové sítě bude do roku 2045 stát přibližně 320 miliard eur. Svaz BDEW a poradenská společnost EY odhadují, že transformace německé energetiky směrem k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů energie bude celkově stát přibližně 700 miliard eur.

Uživatelé mají možnost se k plánům vyjádřit

BNetzA upozornila, že uživatelé sítí mají nyní možnost se k plánům rozvoje distribučních sítí vyjádřit na internetové platformě provozovatelů distribučních soustav. Úřad chce nyní informace od provozovatelů sítí podrobněji analyzovat a poté podat zprávu o požadavcích na výstavbu v celém Německu. Příště musí společnosti předložit své plány v roce 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Hariprasad Hajič
23. květen 2024, 16:45

V Indii taky. Tam začali s instalací OZE a jejich distribuční síť je spíše fragmentární. U vědomí toho jejich vládní program začal důrazem na vybudování nové páteřní sítě VVN a ZVN.

Baton David
24. květen 2024, 13:54

to je dobré vědět že musíte posílit síť v Německu prakticky podobnou mírou jako v Indii, a v případě Německa jen kvůli centralizaci výroby a spotřeby, decentralizovaná síť se stabilní výrobou by žádný zásah nepotřebovala, ale jinak jsou ty občasné zdroje skvělé vždyť nepotřebují žádné ošklivé palivo (ale potřebují pro svůj provoz, jen to podporovači nezohledňují)

Petr Hariprasad Hajič
27. květen 2024, 03:12

Síť musíte modernizovat průběžně. Představa, že Německo nepotřebuje modernizovat svojí síť, je dost naivní. Potřebuje to i naše soustava. Potřebujeme chytré sítě a potřebujeme jít dál. Obnovitelné zdroje a ani jejich podmnožina občasné zdroje a proiori nepotřebují žádné fosilní zdroje. Postupně je vytlačí baterie a vodík.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se