Náklady na redispečink v Německu loni i přes vyšší omezování OZE klesly
Objem omezené výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) z důvodu nedostatečné kapacity v přenosové soustavě vzrostl loni v Německu o 5 TWh na 19 TWh. Díky poklesu velkoobchodních cen elektřiny však náklady na tzv. redispečink, který spočívá na jedné straně v omezení výroby z OZE v jedné části sítě a na straně druhé k nasazení řiditelných zdrojů v jiné části sítě, klesly z 4,2 mld. eur v roce 2022 na 3,1 mld. eur.
Náklady Německa na opatření na stabilizaci přenosové soustavy klesly v loňském roce o více než čtvrtinu na 3,1 mld. eur. A to i přesto, že objem omezené výroby elektřiny z OZE vzrostl o dalších 5 TWh. Výsledný objem omezené výroby elektřiny z OZE v loňském roce ve výši 19 TWh odpovídá přibližně 4 % celkové roční výroby elektřiny v Německu.
Jak uvedl zahraniční server Clean Energy Wire, pokles nákladů na stabilizaci přenosové soustavy způsobil zejména pokles velkoobchodních cen elektřiny, jelikož řiditelné zdroje, které jsou v rámci tzv. redispečinku využívány, dodávají potřebnou elektřinu v jiné části sítě zpravidla za cenu vyšší, než je tržní cena.Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Omezování výroby podporovaných zdrojů (OZE a KVET) za stejným účelem označuje Německo jako tzv. Einspeisemanagement, jehož objemy a náklady jsou uvedeny výše. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů.
Omezování výroby elektřiny z OZE v Německu je důsledkem pomalého rozvoje přenosové soustavy ve srovnání s rozvojem instalovaného výkonu solárních a větrných elektráren. Problém se týká zejména větrných elektráren na severu země či mořských větrných elektráren, jejichž výrobu nejsou provozovatelé německé přenosové soustavy v období vysoké výroby schopni přenášet do těžiště spotřeby na jihu země.
Obzvláště problematické bylo první čtvrtletí loňského roku, během kterého muselo dojít k omezení čtvrtiny výroby z německých mořských větrných elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
este by bolo dobre tu napisat, kolko ich stal dovoz tych cca 20TWh naviac oproti minulym obdobiam, kedze (aj z dovodu znizenia redispecingu) znizili celkovu vyrobu a (za rok2023) dovoz im stupol o cca 50% .. teda ci skutocne usetrili, alebo len tie naklady presunuli do inej kolonky vo vykazoch ..
Teď jste trefil tu správnou otázku - kolik stál Němce dovoz zelené elektřiny z Nizozemska a severských států? Méně než kdyby si tu elektřinu vyrobili sami. A proto Němci importují elektřinu - oni takto šetří.
Petr 19. duben 2024, 22:02
Teď jste trefil tu správnou otázku - kolik stál Němce dovoz zelené elektřiny z Nizozemska a severských států? Méně než kdyby si tu elektřinu vyrobili sami. A proto Němci importují elektřinu - oni takto šetří.
Co tak to si zistit aspon par zakladnych informacii ? Co sa tyka Holandska- tak tam je podiel zelenych zdrojov na vyrobe EE len ~20% a just prave ked Nemecku elektrina chyba, tak vacsinou nevyrabaju ani Holandske veterniky a dodavaju do Nemecka fosilnu elektrinu (ktora je v tom case dominantna) - a ked si k tomu pripocitame kolko "zelenej" EE co si cucnu z Polska a Ciech - tak sme prave prekrocili 23% dovozu a je to stale fosil .. potom este nieco z Belgicka (tam to bude v tom case tiez vacsinou fosil, kedze JE im zabezpecuje baseload a nie aktivne zalohy pre zahranicnych parazitov) a to sme uz prekrocili 30% a este stale nie sme zeleny .. az teraz prichadzaju bezemisne a zelene zdroje - Francuzske JE, jedna linka z Norska a najviac tahaju cez Dansko - ked im chyba, znamena ze malo fuka a vtedy ide z Danska nieco z ich spalovania biomasy, mozno trochu VTE z offshore a hlavne potom prenos zo Svedska a Norska .. ale vzhladom na trasy (cena prenosu) to uz tiez nie je lacna elektrina.
A ked si pozriete priebeh ceny, tak pri nedostatku (ked musi Nemecko importovat) tak cena velmi rychlo prelezie hodnotu 100~120EUR/MWh a casto atakuje hodnoty blizke 200EUR/MWh - naviac ak susedia museli aktivovat rezevy ci zdroje na stabilizaciu siete, tak to bude este drahsie.
Teda tu by ma zaujimalo kolko ich to stoji skutocne - toto parazitovanie na susedoch (a to este neriesime, ze takto umelo dvihaju ceny aj susedom, napriek tomu, ze maju doma dostatocne zdroje)
@richie 19. duben 2024, 23:53
Co máte stále s tím parazitováním na sousedech?
Pokud Německo nakupuje EE v okolních státech, tak na druhé straně je obchodník, který jim to rád prodá.
Pokud "jen proteče" EE přes cizí stát, tak rovozovatelé přenosových soustav obdrží vyrovnávací platby za náklady vzniklé přenosem přeshraničních toků elektřiny po jejich sítích.
A ještě si představte, že když podle vás "umelo dvihaju ceny aj susedom", tak na tom více vydělávají výrobci EE, např. ČEZ a tedy přeneseně i ČR:-)
Jirka Líska 20. duben 2024, 11:12
@richie 19. duben 2024, 23:53
Co máte stále s tím parazitováním na sousedech?
pretoze je to fakt
Pokud Německo nakupuje EE v okolních státech, tak na druhé straně je obchodník, který jim to rád prodá.
laicka naivna predstava .. nie je to tak.. toto nie je o vopred dohodnutych obchodoch, ale o tom ze v case ked im vypadnu nahodne zdroje (alebo dodavaju malo) musia nastupit aktivne zalohy a vzhladom na vysoku volatility musia aj tie zalohy byt v ovela vacsom rozsahu - teda sice ten dany vyrobca to rad v danom okamihu preda, ale my (okolite staty na ktorych nemecko parazituje) musia takeho vyrobcu zazmluvnit ma dlhe obdobie a platit aj ked nevyraba - a to v ovela vacsom rozsahu, nez by bolo potrebne bez nemeckeho parazitovania
Pokud "jen proteče" EE přes cizí stát, tak rovozovatelé přenosových soustav obdrží vyrovnávací platby za náklady vzniklé přenosem přeshraničních toků elektřiny po jejich sítích.
ale to je len velmi mala kompenzacia - v malom objeme transferu je to este akceptovatelne (aj preto boli tie siete poprepajane, aby si vedeli vypomoct), ale nemecko uz to zneuziva - aby to bolo pre vas zrozumitelnejsie, predstavte si ze zreazu pride do vasej oblasti vela aut (turistov/ativistov/hocikto) a zrazu mate zapchy na cestach a napriek tomu, ze doteraz tie cesty postacovali, teraz aj domaci stoja v zapche, nema ako prejst mestska doprava (ludia sa nedostanu vcas do prace), ma problem prejst sanitka ci hasici - to vsetko su vedlajsie nasledky a skody a pritom vsetci ty co prisli necakane sa mozu obhajovat, ze ved si zaplatili dialnicnu znamku - to su tie vase vyrovnavacie naklady
A ještě si představte, že když podle vás "umelo dvihaju ceny aj susedom", tak na tom více vydělávají výrobci EE, např. ČEZ a tedy přeneseně i ČR:-)samotny vyrobcovia mozno, ale platime vyssie ucty za elektrinu a vlastne za vsetko (kedze cena elektriny je jednym zo vstupnych nakladov na vacsinu produktov) .. tak kde vidite vyhodu?
tu nestaci jednoduchy pohlad aktivistu, tu na to musite pozerat v celkovom kontexte
a nemecko to v poslednych rokoch este stupnuje - este znizuje vyrobu aby (okrem ineho) usetrilo na nakladoch na redispecing (jedna zo sluzieb siete)- presuva to na susedov a popri tom este bude bombasticky vyhlasovat, ako sa im zlepsuje podiel vyroby nahodnych zdrojov (ale ze to vobec nezodpoveda podielu na domacej spotrebe, uz neriesi)
@richie 20. duben 2024, 12:34
Takže podle vás, Německo "nutí" okolní státy podporovat své výrobce, aby
posílali EE do Německa, když jí mají málo, rozumým tomu správně?
---
Můžeme toky s Německem regulovat, tedy žádnou zácpu nedovolit.
---
Výrobci EE se chovají tržně a prodají rádi vyšší nabídce, tak to je opravdu překvapivé.
---
Takže okolní státy s toky EE s Německem nesouhlasí, dotují je, ale nemohou s tím nic dělat, je to tak?
ad Jirka Líska 20. duben 2024, 16:55
@richie 20. duben 2024, 12:34
Takže podle vás, Německo "nutí" okolní státy podporovat své výrobce, aby posílali EE do Německa, když jí mají málo, rozumým tomu správně?
nie nerozumiete tomu spravne, alebo to dokonca zamerne prekrucate .. vzhladom na to ze su siete poprepajene tak ako su, tak problem v jednom state sa prelieva aj do okolitych statov a vlastne do celej sustavy .. a vsetci su (v podstate) povinny zabezpecit stabilitu siete - teda to nie je o podpore nejakeho vyrobcu ako sa tu snazite klamlivo navodit, je to o cene za regulaciu siete, ktoru zaplatime vsetci - nemecko ma tiez dost svojich domacich vyrobcov, ale nechce tolko platit za internu regulaciu a taktiez by im to kazilo "domace cisla" vyroby z nahodnych zdrojov, tak radsej zaplatia za dovoz .. a ano, Nemecko tym nuti okolite staty aby zvysovali naklady za regulaciu a teda aj celkovu domacu cenu
---
Můžeme toky s Německem regulovat, tedy žádnou zácpu nedovolit.
ano do istej miery sa to da, ved Cesko muselo za vlastne zainvestovat do obmedzovania prestupov cca 1.5mld CZK, ale to zabezpeci len to ze ta siet neskolabuje, nezabezpeci to uz to, ze zahlti prenosovku v takej miere, ze moze byt problem preniest inu kapacitu (planovanu, vopred dohodnutu a zobchodovanu)
---
Výrobci EE se chovají tržně a prodají rádi vyšší nabídce, tak to je opravdu překvapivé.
krasne ukazujete ze ste mimo .. ano vyrobcovia radi predaju, ak ich naklady su nizsie ako aktualna cena (resp. cena dohodnutej sluzby) .. ale to znamena tlak na cenu tejto sluzby a je problem poslednych par rokov zabezpecit tieto sluzby, pretoze pretoze cena stupa a prenosovkam tak stupaju naklady - pozrite si spravy za posledne roky ake problemy ma aj CEPS toto zabezpecit a ako potom nasledne stupaju ceny za sluzby a vlastne (princip padajuceho hov*a) cena nam vsetkym ako kocnovym zakaznikom .. a sekundarne aj v zdrazovani dalsich produktov, kde je cena EE dolezita
---
Takže okolní státy s toky EE s Německem nesouhlasí, dotují je, ale nemohou s tím nic dělat, je to tak?
ano aj nie .. maju s tym problem a snazia sa s tym nieco robit, ale politicky to nie je "koser" .. no ked si pozriete spravy od spravcov prenosoviek okolitych statov, tak vsade najdete zakomponovanu informaciu, ako kvoli nemecku upozornuju na potrebu posilnovania cezhranicnych prestupov ci regulacie a ako zdovodnuju zvysujuce sa naklady za spravu a regulaciu siete .. a to ze popri tom si pocas prebytkov Rakusko a Svajciarsko (a vlastne trochu aj Norsko) nabija PVE (casto za zaporne ceny) a potom tom za draho posielaju naspat do Nemecka, je uz len taka mala kompenzacia/naplast .. ale ked chce Cesko viac EE z nahodnych zdrojov, tak staci investovat do prenosovky (ale dost intenzivne), no stale to bude zmysluplnejsie ako investovat do domacich VTE ..
@richie 20. duben 2024, 23:03
V rámci ENTSO se samozřejmě řeší společná stabilita exropské sítě.
Ale ČEPS neplatí SVR pro Německo.
Nastudujte si Nařízení evropského parlamentu a rady EU o vnitřním trhu s elektřinou.
---
PST transformátory samozřejmě slouží nejen proti totálnímu kolapsu sítě, ale i proti přetížení.
---
Zvýšené náklady ČEPSu souvisí s odklonem od fosilních paliv, s nástupem OZE, modernizací sítě a celkovu změnou koncepce energetiky v EU.
Zvýšená cena distribuce se samozřejmě přeneseně promítne i do těch cen EE, která se následně prodá do Německa.
ad Jirka Líska 21. duben 2024, 10:45
V rámci ENTSO se samozřejmě řeší společná stabilita exropské sítě.
Ale ČEPS neplatí SVR pro Německo.
Nastudujte si Nařízení evropského parlamentu a rady EU o vnitřním trhu s elektřinou.
tak si to prosim nastudujte v prvom rade vy - a nie len jeden odstavec ci mozno kapitolu toho spominaneho nariadenia, ale aj pravidla ENTSO-E ako aj podprojektov (MARI, PICASSO,IGCC,..), tato problematika vobec nie je jednoducha - a nie je to o tom ze CEPS zabezpecuje plne SVR pre Nemecko, ale podiela sa na tom v ramci roznych sluzieb (kde napriklad len aFRR+- nastupuje automaticky a az nasledne sa preuctuje) .. a pozrite si ako rapidne stupli naklady CEPS po roku 2020 po tom co Nemecko zacalo vyraznejsie dovazat
PST transformátory samozřejmě slouží nejen proti totálnímu kolapsu sítě, ale i proti přetížení.
ano a CEPS ich bol nuteny instalovat prave z dovodu masivneho pretazovania siete zo strany Nemecka a stalo to malickost ~1.6mld CZK .. ale to ze zabrania kolapsu z dovodu pretazenia, este neznamena, ze Nemecko nedokaze vyrazne saturovat prenosovku a obmedzovat tym iny planovany prenos
Zvýšené náklady ČEPSu souvisí s odklonem od fosilních paliv, s nástupem OZE, modernizací sítě a celkovu změnou koncepce energetiky v EU.
ale ved ja som nikde netvrdil, ze tie zysene naklady CEPS su sposobene jedine vplyvom spravania sa Nemecka, tam je tych vplyvov vela, Nemecko tam len pridava dalsie naviac
Zvýšená cena distribuce se samozřejmě přeneseně promítne i do těch cen EE, která se následně prodá do Německa.
ano, formalny alibizmus .. ale je to len cast tych nakladov - teda v prepocte na preneseny objem .. ale ze vdaka tomu sa dvihaju/predrazuju sluzby aj pre domaci trh to uz ako preuctujete Nemecku?
ako uz som spomenul, toto nie je jednoducha problematika, na pochopenie ktorej vam staci precitat si len jeden odstavec z nejakeho dokumentu .. alebo vyjadrenia nejakeho aktivistu ci populistu
@richie 21. duben 2024, 14:36
No jo, od roku 2020 je to úplně katastrofa:
Až z toho byl v roce 2021 cca 2x vyšší zisk než plán:-)
---
Společnost ČEPS dosáhla za rok 2021 výsledku hospodaření před zdaněním ve výši 4 330,4 mil. Kč, což je o 1 874,2 mil. Kč více oproti plánu. „K mimořádnému výsledku hospodaření nejvíce přispěly operace na zahraničních trzích související zejména s přeshraniční aukcí kapacity,“ uvedl Martin Durčák, předseda představenstva ČEPS, a.s.
---
Evidentně ČEPS s přehraničními toky EE dokáže dobře profitovat a s rostoucími náklady rostou i výnosy.
---
A v roce 2022 6,6 miliard zisk před zdaněním.
---
Na jedné straně uznáte, že do vyšších nákladů vstupuje spousta věcí a vzápětí klidně tvrdíte, že díky Německu se zdražují služby a chtěl byste jim to přeúčtovat.
JIstě máte přesnou rozvahu, kolik z toho přesně dělají externality bez kompenzací od Německa:-)
---
No nic, věřte si čemu chcete, já udělám to samé:-)
Jirka Líska 21. duben 2024, 15:39
Evidentně ČEPS s přehraničními toky EE dokáže dobře profitovat a s rostoucími náklady rostou i výnosy.
tak uz celkom utekate od temy .. a este vas prekvapuje ziskovost CEPS?
a o kolko sa vdaka tomu znizila celkova cena elektriny pre koncoveho spotrebitela v Cechach?
ulohou CEPS nie je lacna elektrina v Cechach, ale stabilita prenosovej sustavy a to ako lokalnej, tak aj celoeuropskej (v zmysle dohod na ktorych participuje) a pokial bude co prenasat je jej u prdele kolko elektrina stoji a vsetky naklady naviac premietne do ceny svojich sluzieb
evidentne celej problematike a to nie len energetike ale aj ekonomike rozumiete ..
pozrite sa na dalsi clanok tu na fore, Francuzsko obmedzilo parazitovanie na ich lacnej elektrine a uz sa im to nepaci, pretoze zrazu nemaju od koho tahat v case nedostatku lacnu elektrinu (a to hlavne pre juznejsie regiony, kedze vnutorne severo-juzne prenosove trasy nemaju dostatocnu kapacitu aby vsetko tahali z Norska ci Svedska) - pretoze toto nie su havarijne stavy (co sa tyka Nemecka), kedy je samozrejme vypomoc potrebna, ale oni len neaktivuju vsetky svoje domace zdroje, lebo to mozu lacnejsie doviezt od susedov - co ale zvysuje tu cenu - a teraz placu ze maju aj o 80euro vyssiu cenu nez Francuzsko
No nic, věřte si čemu chcete, já udělám to samé:-)
vy si mozete verit comu chcete, fakticky stav to ale nezmeni
Když se dívám na výrobu v Nizozemsku za posledních 365 dní, tak vidím 54% podíl OZE. Dnes je to 91 %. Dánsko má 91% podíl OZE za poslední rok, Norsko 97 %. Dovozy z
Nedívejte se, jaký je podíl OZE v Nizozemsku dnes, nebo průměrně za rok. Pokud Vás zajímá redispečink v Německu, podívejte se, jaký podíl OZE má Nizozemsko ve dny, kdy z něho dováží Německo.
a este poznamka - v ramci redispecingu je dolezite pozerat vyrobu/podiel minimalne na hodinovej baze (kedze aktualne uz sa pouziva 15min slot)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se