Domů
Německo
Rozpad vlády v Německu: Plánované plynové elektrárny v ohrožení
Plynová elektrárna Ahrensfelde společnosti LEAG. Zdroj: LEAG
Zdroj: LEAG

Rozpad vlády v Německu: Plánované plynové elektrárny v ohrožení

Německé ministerstvo hospodářství prosazuje zákon na podporu výstavby nových elektráren, aby v roce 2025 mohla být zahájena výběrová řízení na nové plynové elektrárny. Návrh zákona, který byl upraven na základě kritiky energetických sdružení, je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Opoziční strana CDU však již oznámila, že se proti němu postaví při projednání ve Spolkovém sněmu.

Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) v září představilo návrh zákona na podporu výstavby nových elektráren. Zákonem chce zajistit, aby byly v příštích letech postaveny elektrárny, které by v budoucnu zaručily bezpečnost dodávek v době nízké výroby z obnovitelných zdrojů energie.

Energetická sdružení poukázala na to, že podmínky plánovaných aukcí pro investory skýtají příliš mnoho rizik. BMWK z toho důvodu předložilo aktualizovaný návrh zákona a doufá v jeho schválení tak, aby první výběrová řízení mohla být vypsána v první polovině roku 2025.

Návrh nyní čeká na schválení dalšími ministerstvy před plným rozhodnutím vlády, které je stanoveno na 4. prosince. Cílem je pak prosadit jej v parlamentu před únorovými předčasnými volbami, uvedl Tagesspiegel Background. Zákonodárci z opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž podporu menšinová vláda ke schválení zákona potřebuje, však uvedli, že budou proti.

Součástí zákona jsou aukce na podporu výstavby 12,5 GW nových elektráren, část mají představovat elektrárny na zemní plyn, které mají být později konvertovány na spalování vodíku. Ministerstvo hospodářství počítá v případě přijetí zákona s náklady ve výši 17 miliard eur, uvedl Tagesspiegel Background.

Opozice preferuje standardní plynové elektrárny s CCS

Energetický průmysl vyzval k podpoře zákona napříč stranami. Výstavba elektráren připravených na vodík by trvala několik let, proto je nezbytné, aby výběrová řízení začala již příští rok, uvedla Kerstin Andreaeová, šéfka sdružení energetického průmyslu BDEW.

Také šéfka Německé energetické agentury (dena) Corinna Endersová označila výstavbu elektráren za mimořádně důležitou a apelovala na opoziční CDU, aby zákon schválila ještě před novými volbami.

„Je třeba urychleně zahájit výběrová řízení na tyto elektrárny,“ řekla Endersová pro online zpravodajský deník Table Media.

Jens Spahn, zástupce šéfa parlamentní frakce opoziční CDU/CSU, však pro Zeit Online uvedl, že o zákonu jednat nechce, protože prý „nejde dostatečně daleko“. Spahn také obvinil současnou vládu z průtahů při realizaci nových plynových elektráren. Cílem CDU/CSU je rychlá výstavba nových standardních plynových elektráren, dovybavených CCS, oznámil Spahn. Technologie CCS spočívá v zachytávání produkovaného oxidu uhličitého a jeho ukládání.

Dalších 200 GW OZE do roku 2030

Německo si stanovilo cíl do roku 2030 pokrývat 80 % hrubé spotřeby elektřiny výrobou elektřiny z OZE a do roku 2030 dosáhnout 360 GW instalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách. To oproti dnešku znamená dalších 200 GW. Rostoucí elektrifikace odvětví, která jsou dosud závislá na jiných zdrojích energie, zejména vytápění a doprava, navíc pravděpodobně v příštích několika letech zvýší celkovou spotřebu elektřiny.

Jako doplněk k rostoucímu počtu obnovitelných zdrojů energie a náhradu odstavovaných uhelných elektráren potřebuje Německo elektrárny, které pomohou překlenout období nízké výroby obnovitelných zdrojů energie. Energetické společnosti se investicím do takových zdrojů vyhýbají, protože nové elektrárny nejsou díky předpokládanému nízkému využití bez podpory návratné.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Vítězslav Novák
28. listopad 2024, 14:42

Stavět dotované OZE, a protože dotované občasné zdroje dodávají (kupodivu) jen občas, stavět řiditelné zdroje, které bez dotací nejsou ekonomicky únosné.

Genitální důsledky činnosti Zelených Khmérů a jejich Dlouhého pochodu institucemi!

ps. to není překlep...

Baton David
28. listopad 2024, 14:58

bohužel se toto hašteření německé garnitury se zeleným genitálem místo mozku podepíše i do cen energií u nás a v okolních státech

Milan Vaněček
28. listopad 2024, 15:34

Tady jsou ceny PPA v EU z poslední doby, z agentury která monitoruje tyto ceny v Evropě

"Tracked PPA prices reached €49.24 ($51.78)/MWh, a 1.7% month-on-month decrease"

Vidíte, už zase začaly klesat pod 50 EUR/MWh, inflace v EU klesla.

pv-magazine.com/2024/11/27/pexapark-records-29-european-ppas-for-1227-mw-in-october

To jsou SOUČASNÉ ceny elektřiny z FVE stavěných v Evropě BEZ DOTACÍ, které prodávají svoji elektřinu přes "power purchase agreement" na 10 či 15 let

S tím se ani cena na Lipské burze ani sliby přátel jádra měřit nemohou.

Němci se zbavili jaderné energetiky, jak chtěli, a když si uvědomí, že Evropě žádný klimatický rozvrat nehrozí, že je to hoax, a ponechají si tak dlouho jak bude potřeba uhelné a konvenční plynové elektrárny a zcela zastaví nové dotace, tak budou zase mít levnou elektřinu (až se ukončí většina starých dotací). Na Lipské burze stávala před kovidem okolo 30EUR/MWh.

Další FVE a VtE lze stavět v Německu bez dotací, existuje spousta příkladů v Německu.

Jan Grmela
28. listopad 2024, 17:11

Milane, elektřina stávala 30 EUR/MWh, protože byly v Evropě v provozu stovky jaderných zdrojů z minulého století, podobně spousta uhelných elektráren a k tomu začaly přibývat dotované OZE. Ta cena ale vůbec neodrážela reálné náklady na reprodukci zdrojů (s elektrifikací jich nutně musí výrazně přibývat).

Z nových zdrojů by v našem regionu dávaly tak levnou elektřinu jen uhelné elektrárny, pokud by neexistovaly emisní povolenky. Všechny ostatní zdroje jsou výrazně dražší.

Milan Vaněček
28. listopad 2024, 18:44

Jsem rád, že vidíte hlavní příčinu-uhlíkové povolenky. Kdyby EU tak nepospíchala s vyhnáním cen povolenek tak vysoko, tak jsme mohli mít víc ziskového průmyslu v EU, menší inflaci a ty technicky pokročilé OZE zdroje by se prosadily o trochu později, tak o 10 let by to vše déle trvalo.

Za hloupost a spěch se platí vysoká cena (tu ovšem neplatí ti, co rozhodují, ale obyčejní občané) v EU, ne jinde ve světě.

Bob
28. listopad 2024, 17:15

A umějí přes ty PPA smlouvy dodávat 24*365 hodin v roce? Protože i o tom je ta cena.

Nebo je to zase kapitalizace zisků a socializace nákladů?

Jako, že když nedodá OZE, odebereme za standardní cenu ze sítě a ty vzniklé vícenáklady se pak rozpočtou mezi všechny odběratele.

Milan Vaněček
28. listopad 2024, 18:37

Bobe, Vy máte rád příklady z obchodu, jak jsem četl dnes.. Tak si představte, že zboží ve slevě taky není pořád. Ale když je, tak ho koupíte. No nekup to, když je to za polovic.

Ale samozřejmě, všechno tak nenakupujete.

Bob
28. listopad 2024, 19:18

Jenže zásadní rozdíl je ten, že si elektřinu do zásoby nenakoupíte.

Respektive můžete, pokud máte akumulaci.

jenže:

a) jako odběratel nemáte možnost dlouhodobé.

b) Tou akumulací i na kráko cena stoupne tak, že ta elektřina už není levná.

Joko příklad byste mohl uvažovat jablka, nebo brambory.

Koupíte je v létě levně (elektřinu vyrobí FVE), ale moc jich nepotřebujete.

Když nemáte dobrý sklep a chcete je na štědrovečerní salát a krájení jablíček, máte smůlu. Případně je musíte koupit draho.

Ty brambory a jablíčka se na rozdíl od elektřiny dají uskladnit v jiném, než Vašem sklepě, případně je dovezou z druhé polokoule. U elektřiny to v potřebném rozsahu nejde. Taky se v zimě málo kdy stává, že by elektřiny byl nadbytek (ekvivalent toho, že se jablíčka začínají kazit a je nutno je prodat pod cenou).

Bob
28. listopad 2024, 19:20

P.s. V létě jich moc nepotřebujete, máte doma na zahrádce svoje jablíčka a brambory a na střeše svoji FVE.

Milan Vaněček
28. listopad 2024, 19:43

Německo očekává že do konce tohoto roku bude mít nainstalováno 100 GW výkonu fotovoltaických elektráren. Z toho přibližně polovinu výkonu tvoří malé a střední FVE s výkonem pod 100 kW, které většinu své výroby spotřebují v místě výroby.

pv-magazine.com/2024/11/28/germany-set-to-cross-100-gw-milestone/

Slavomil Vinkler
29. listopad 2024, 07:21

Pokud vím, tak Siemens omezil výrobu stacionárních plynových turbín. Bude to ještě v Evropě někdo umet vyrobit?

Bob
29. listopad 2024, 09:23

Korejci slíbili, že do svého závodu u nás převedou v rámci tendru na JE i výrobu plynových turbín. Parní už vyrábíme dávno. Mělo by se vyrábět pro celou Evropu.

Jarda
29. listopad 2024, 09:53

@Bob 29. listopad 2024, 09:23

Tak teď ještě aby všechny ty sliby, kterými chtěli získat "body" v tendru na JEDU, splnili.

Emil
29. listopad 2024, 09:57

Za tento slib se žádné "body" v tendru získat nedaly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se