Domů
Německo
RWE považuje skloňovaný termín pro německý odklon od uhlí v roce 2035 za příliš brzký
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

RWE považuje skloňovaný termín pro německý odklon od uhlí v roce 2035 za příliš brzký

Německo
5 komentářů
23. září 2018, 12:35
Jan Budín

Německá energetická společnost RWE společně se svou radou zaměstnanců a odbory nesouhlasí s možným ukončením výroby elektřiny v uhelných elektrárnách v Německu kolem roku 2035. Stanovisko RWE naznačuje, že dosažení shody mezi vládní „uhelnou komisí“ a organizacemi bojujícími za ochranu klimatu nebude jednoduché.

RWE uvedla, že skloňovaný rok 2035 je neakceptovatený a že by bylo třeba více investic do rozvoje přenosových sítí a výstavby elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie. Podle RWE by boj za ochranu životního prostředí neměl omezovat zájmy zákazníků a zaměstnanců.

Německý deník Spiegel přinesl nedávno informaci, že Ronald Pofalla, jeden ze čtyř hlavních představitelů tzv. uhelné komise, navrhnul odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny mezi lety 2035 a 2038.

Německo cílí na zvýšení podílu větrných a solárních elektráren na výrobě elektřiny z dnešních zhruba 30 % na 65 % do roku 2030. Černouhelné a hnědouhelné elektrárny, o jejichž osudu bude uhelná komise rozhodovat, nyní stojí za zhruba 40 % výroby elektřiny v Německu.

Bezpečnost dodávek elektřiny v Německu nezvýší ani plánované odstavení všech jaderných elektráren do konce roku 2022. Jejich podíl na výrobě elektřiny v letošním roce se prozatím pohybuje kolem 13 %.

Tzv. uhelná komise (oficiálně „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“) má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. Závěrečné zasedání, při kterém má tato komise v úmyslu představit výsledky a svou závěrečnou zprávu, je naplánováno na 11. prosince letošního roku.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Miliardové investice a noví dodavatelé: Jak se Německo snaží vymanit ze závislosti na ruské energii
18. květen 2022, 05:00
Několik divizí německé firmy Gazprom Germania nedostává plyn z Ruska
12. květen 2022, 11:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin Hájek
23. září 2018, 21:19

Výstup Německa z uhlí v roce 2035 je naprosté sci-fi a rok 2038 není o moc lepší. V těchto termínech může Německo uhlí výrazně omezit (respektive bude i kvůli evropské legislativě muset), ale ještě ho zdaleka nebude moci úplně zavřít. A v případě moderních superkritických bloků je to i ekologický nesmysl, protože plynové elektrárny nejsou o moc lepší, když se započtou celé emise od těžby přes dopravu plynu do Německa.

Petr
24. září 2018, 11:19

No tak, že bude určen rok 2039 je třeba mně úplně jasné, ale pokud v Německu pak nakonec zbude větší množství levně dostupného uhlí, tak to můžou později prodloužit už v jiné době a společnosti i přez 2050.

Žádné velké problémy by to dělat nemělo, i pro výstavbu nejmodernějších kogeneračních tepláren na odpad, biomasu a uhlí je 15-20 let zaručeného provozu dostatečných, když by to na další půlku životnosti v generálce měnili z přidávání uhlí na vstřikování plynu.

Martin Hájek
24. září 2018, 23:00

To je omyl. Jakmile si uhlí zakáže Německo, tak si ho zakáže celá Evropa. Německé datum bude víceméně konečné i pro ostatní. Jako to? Inu proto, že bez Německa nejde udělat v EU blokační minoritu (východní Evropa na to nestačí). Německo, pokud si skutečně dá např. finální rok 2038, tak nebude moci nijak zpochybňovat evropskou legislativu, která například dá tak přísné emisní limity, že fakticky zakáže uhlí od roku 2040. Jenomže ta evropská legislativa pak bude samozřejmě platit i pro Německo. Tak se Němci mohou snadno chytit do sítě svých slibů. Ostatně už se do ní chytili v úsporách energie, OZE, i skleníkových plynů do roku 2020. Z toho samozřejmě vykličkují, i když s ostudou. Ale z prohibitivních emisních limitů vykličkovat nepůjde.

Vinkler
24. září 2018, 08:05

Ale emise metanu a Co2 jsou zejména v Rusku a ty můžeme započítat k Putinovu hříchu.

Petr
24. září 2018, 11:24

Tak největší úniky nespáleného metanu do ovzduší v posledním desetiletí měli zcela jasně USA, a ve skutečnosti nejpíš to zapříčinilo dnešní reálné oteplování, kdežto hlavní "vědecké" výzkumy hokejky v minulosti byli prokazatelně falešné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se