Domů
Německo
Soud EU: Levnější elektřina pro německý průmysl nebyla nezákonná veřejná podpora

Soud EU: Levnější elektřina pro německý průmysl nebyla nezákonná veřejná podpora

Udělení výjimky německému těžkému průmyslu z plateb na obnovitelné zdroje podle Soudního dvora Evropské unie nebylo ze strany Německa nelegální státní podporou. Soudní dvůr se tak postavil proti dřívějšímu rozhodnutí Evropské komise, podle které byla podpora nedovolená a Německo mělo peníze od průmyslových odběratelů elektřiny vybrat dodatečně.

Soudní dvůr Evropské unie podle agentury Reuters ve čtvrtek rozhodl, že Německo jednalo při vyjmutí těžkého průmyslu z poplatků na obnovitelné zdroje zcela v souladu s unijní legislativou. Německo zvláštní příplatek na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů zavedlo jako součást platby za spotřebovanou elektřinu v roce 2012.

Evropská komise nicméně v roce 2014 rozhodla, že se jednalo o nedovolenou státní podporu a Německu nařídila, aby část z několikamiliardové úlevy z let 2013 a 2014 pro zhruba 2000 průmyslových odběratelů dodatečně vybralo. Za rozhodnutí Komise se poté v roce 2016 postavil i Tribunál EU, první instance Soudního dvora.

Podle Soudního dvora Evropské unie se však Evropské komisi nepodařilo dostatečně prokázat, že by výhody plynoucí z německé legislativy pro tamní průmysl byly nezákonnou státní podporou a usnesení prvoinstančního Tribunálu o nezákonnosti podpory bylo podle soudců chybné.

Ve sporu Německo uspělo, zcela vyhráno ale stále nemá

Mluvčí Evropské komise podle agentury Reuters uvedl, že Komise rozhodnutí soudu posoudí, ale nařízení Německu vybrat zpětně poplatky ztratilo právní základ. Aktuální rozhodnutí soudu podle něj nicméně automaticky neznamená, že současné úlevy pro německý průmysl, které byly zavedeny po vypršení úlev z roku 2012, jsou také v souladu s evropskými pravidly pro státní podporu.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Miliardové investice a noví dodavatelé: Jak se Německo snaží vymanit ze závislosti na ruské energii
18. květen 2022, 05:00
Několik divizí německé firmy Gazprom Germania nedostává plyn z Ruska
12. květen 2022, 11:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
2. duben 2019, 14:15

Ale byla. Jenomže kdyby se mělo spravedlnosti učinit zadost, tak by Německo začalo vyhrožovat vystoupením po vzoru Británie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se