Domů
Německo
Starostové z Bavorska volají po zrychlení rozvoje větrných elektráren
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Starostové z Bavorska volají po zrychlení rozvoje větrných elektráren

Starostové z německé spolkové země Bavorska vyzvali tamní regionální vládu k urychlení rozvoje větrných elektráren. Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire se k výzvě přidala zhruba pětina bavorských primátorů a starostů. Je podle nich nutné, aby elektřina byla vyráběna lokálně a decentrálně.

Přestože je Bavorsko v Německu jedničkou z pohledu rozvoje solární energetiky, největší německá spolková země současně dlouhodobě čelí nátlaku na poli větrné energetiky. Podle ředitele německého Spolkového svazu pro větrnou energii (BWE) přitom více než 4,5 % rozlohy této spolkové země je potenciálně vhodné pro výrobu elektřiny z větru.

O postupné změně postoje Bavorska k rozvoji větrné energetiky může svědčit loňské vyjádření tamního premiéra Markuse Södera, který uvedl, že má v Bavorsku vyrůst přes 1000 větrných turbín. Rozvoj větrných elektráren začínají podporovat i tamní obyvatelé, kteří by podle výsledků květnového průzkumu za určitých podmínek akceptovali výstavbu větrných elektráren v blízkosti svých obydlí.

Podporu rozvoji větrných elektráren v největší německé spolkové zemi nyní vyjádřila i pětina tamních starostů, podle kterých by politici a další autority měli využít veškeré možnosti pro to, aby umožnili rozvoj obnovitelných zdrojů, zařízení pro skladování elektřiny, elektrizační soustavy a aby podpořili lokální investice.

"Energie bude potřeba vždy, v budoucnu ještě více, a to, co je vyráběno lokálně, přináší přidanou hodnotu komunitám," uvedla Iris Harms, jedna ze starostek, která stála za vznikem výzvy a současně členka CSU, ze které pochází i bavorský premiér Markus Söder.

V Bavorsku omezuje rozvoj větrné energetiky především takzvané pravidlo 10H, které stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice v roce 2021 reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vladimír Šťastný
18. srpen 2023, 07:50

Chce to pětina starostů, to má k celému Bavorsku ještě docela daleko. Myslím, že pravidlo 10h je dobrá věc, je mimochodem jediná, která stanovuje jednoznačný odstup VTE od obydlí, žádné jiné legislativní pravidlo neexistuje, všechno je naprosto gumové a závislé na síle investora.

Když si to odsouhlasí obyvatelé, těžko proti tomu něco namítat, ale pravidlo 10h by mělo platit všude a teprve z něj by se mělo na základě souhlasů obyvatel vycházet ke kompromisnějším řešením umisťování VTE.

Martin P
18. srpen 2023, 08:50

Souhlasím. Docela se mi libí myšlenka, že si Němci "zprasí" krajinu (namísto nás) větrníky kvůli elektřině, nasekají je opravdu všude kde to půjde a a my ji budeme v době přebytku od nich brát. Taková malinká revanš za 90léta, kdy k nám občané Spolkové republiky jezdili nechávat v pangejtech v severních Čechách pytle s odpadky . Celkem často obsahem pořadu Nedej se v té době.

Větrná energetika je min. 5x náročnější na energetické vstupy (vztaženo na jednotku instalovaného výkonu - viz. debaty zde na webu před pár jednotkami let) a na materiálové zdroje - perioda obnovy 25let proti 60-80letům štěpného jaderného zdroje.

Často se zde řeší finanční část věci, ale i ta je dlouhodobě ve prospěch jádra. Střední Evropa může být jaderná, pokud se nepodcení investice do vývoje a zjednoduší povolovací procesy, což je jen otázka politické vůle. Stejně tak je otázka tohohle druhu vůle, jestli někdo zavede nebo naopak zruší pravidlo 10 h a jim podobná.

Miloslav Černý
18. srpen 2023, 11:49

Velice zjednodušené a úmyslně zavádějící a opomíjené nebezpečí ve stísněné více zalidněné Evropě ekonomicky nezohleditelné. Co by se mohlo vzít ještě v současné době na milost na přechodnou dobu je využití malých jaderných typu teplátoru vyvýjené v Plzni při umístění jaderné části bezpečně pod zem. Vývojem se zaměřit na tepelné energetické využití jaderného odpadu pro jeho max možnou méně nákladnou likvidaci.

Martin P
18. srpen 2023, 12:57

Zkuste se zde pustit do debat o tom, že budoucí výstavba rychlých množivých reaktorů má smysl i z toho důvodu, že naše generace a ty dvě nazpátek de facto po sobě uklidí odpad, se kterým se maximálně tak počítalo, že bude někde uložen 100 000let bez jasné představy, co se s ním po 100letech bude dít, a budete nařčen, že to je nesmysl a mají se řešit jen momentální ekonomické stránky věci (nebo krátkozraká řešení). ;-)

Ten teplátor je jedna z věcí, které bych přál rozvoj ( ekonomicky výdělečný), asi se nenajde nikdo , kdo by nepokládal za pozitivní šetřit zemním plynem a uhlím všude tam, kde to může zastat tenhle zdroj.

Miloslav Černý
18. srpen 2023, 21:12

z Hlediska bezpečnosti by to dělalo potencionální terč pro nechci uvádět koho. Takže v Evropě nepřijatelné, i když z technického hlediska průchozí.

miro novak
18. srpen 2023, 09:11

20% starostov? No to bude zrejme absolutna vacsina, ze?

Vladimír Šťastný
18. srpen 2023, 10:48

V euromatematice určitě.

Pravoslav Motyčka
18. srpen 2023, 21:31

a 80% je proti....

Jan Veselý
19. srpen 2023, 12:18

Nebo se jich nestihli zeptat, nebo je jim to jedno, nebo se ještě rozmýšlejí.

Svět není binární.

Pravoslav Motyčka
19. srpen 2023, 20:15

Ne toto je typicky propagandistický článek Bavorsko je známé odporem proti věrné energii , tak tam našli nějaké zelené starosty a udělali z toho článek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se