Domů
Větrné elektrárny
Průzkum: Většina obyvatel Bavorska by za určitých podmínek akceptovala větrné elektrárny v blízkosti obydlí
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Většina obyvatel Bavorska by za určitých podmínek akceptovala větrné elektrárny v blízkosti obydlí

Většina obyvatel německé spolkové země Bavorsko by akceptovala výstavbu větrných elektráren v blízkosti svých obydlí, pokud by byly splněny určité podmínky. Mezi tyto podmínky patří snížení cen elektřiny, zajištění prosperity Bavorska, ochrana pracovních míst v regionu nebo podílení se na zisku z provozu těchto zdrojů. Vyplývá to z průzkumu provedeného Iniciativou klimaticky neutrální Německo.

Přestože je Bavorsko mezi německými spolkovými zeměmi jedničkou z pohledu rozvoje solárních elektráren, v oblasti větrné energetiky je na něj kvůli odmítavému postoji vyvíjen dlouhodobý nátlak. O určité změně tohoto postoje svědčí prohlášení bavorského premiéra ze srpna loňského roku, kdy uvedl, že má v zemi vyrůst přes 1 000 větrných turbín.

Zahraniční server Clean Energy Wire zároveň na podzim loňského roku informoval, že se začal měnit i postoj tamního obyvatelstva k tzv. pravidlu 10H, které výrazně omezuje rozvoj větrných elektráren v Bavorsku.

Uvedené pravidlo 10H stanovuje minimální vzdálenost pro větrné elektrárny od obydlí na desetinásobek výšky elektrárny. Země sice loni na podzim reformovala svůj zákon o ochraně klimatu, pravidlo 10H však zůstalo v platnosti.

Ano, ale...

Aktuálně zveřejněné výsledky průzkumu provedeného Iniciativou klimaticky neutrální Německo potvrdily nastavený trend ve zlepšování veřejného mínění o větrné energetice v Bavorsku. Z průzkumu vyplývá, že při splnění určitých podmínek by většina obyvatel nebránila výstavbě větrných elektráren v blízkosti jejich obydlí.

V případě garance snížení cen elektřiny by s výstavbou souhlasilo 65 % dotázaných obyvatel. Pokud by díky novým větrným zdrojů došlo k zajištění prosperity Bavorska, bylo by pro výstavbu 60 % dotazovaných. Shodně 58 % dotazovaných by akceptovalo větrné elektrárny v blízkosti svých obydlí, pokud by přispěly k zachování pracovních míst v regionu nebo pokud by z jejich provozu mohla daná komunita přímo profitovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
26. květen 2023, 08:46

Konečně rozumný přístup. Myslím, že to někdy půjde i u nás. Cituji:

"Mezi tyto podmínky patří snížení cen elektřiny, zajištění prosperity Bavorska, ochrana pracovních míst v regionu nebo podílení se na zisku z provozu těchto zdrojů".

Tedy bez hysterie proti větru, uhlí, plynu i jádru.

BEZ HYSTERIE.

Racionálně využívat technický pokrok, podobně jako celosvětové vítězí technický pokrok ve fotovoltaice

a přijetí fotovoltaiky.

Michal K.
26. květen 2023, 09:33

njn znizenie ceny. ale zeby OZE v nemecku ceny snizovali ?

Martin P
26. květen 2023, 09:37

Vidíte a já bych raději měl za humny tu jaderku, ne větrníky. Co vyhovuje vám nebo části Němců, nemusí vyhovovat ostatním.

Ivan Švančara
26. květen 2023, 10:19

Lenze my, siritelia univerzalneho dobra, vam zakrutime krkom.

Petr prochaska
26. květen 2023, 09:39

Vzhledem k celeevropskému trhu s elektřinou nemá přidání dalších větrníků do Bavorska na ceny elektřiny prakticky žádný vliv. Podobně prakticky žádný vliv na zaměstnanost.

Beztak je nejhorší situace v zimě, kdy je inverze, neboli čas kdy soláry vyrobí nula a je bezvětří, takže stejně musí existovat záloha na tuto dobu pravděpodobně ve formě plynové elektrárny, protože inverze může být klidně tři týdny v kuse.

Ivan Švančara
26. květen 2023, 10:21

za komunistov som zazil uholne prazdniny. Teraz si ich budeme robit aj 4 rocne. Preco nechcete obetovat nieco zo svojho luxusu? hi, hi.

hellokitty
26. květen 2023, 16:47

a ta inverze bude klidne na uzemi rozlohy Ceskej republiky, takze slnko 3 tyzdne nebude svietit zarucene nikde

energetik
27. květen 2023, 06:32

Kdyby jen na území České republiky, ale i nad celou Evropou nebo dokonce na celé Zemi. Číňané a Indové by o tom mohli hodně vyprávět. Smog je prevít, ten vám vleze všude, hranice ho nezajímají.

Karásek
26. květen 2023, 12:03

Tam kde mají větrné elektrárny takzvaně blízko obydlí si nestěžují. Stěžují si jen dezinformátoři a lháři. Podívejte se např. do Rakouska směrem na Vídeň. Mimochodem při stejných větrných podmínkách jako v ČR vyrábí v Rakousku přes 10 % spotřeby EE z větru a mají v plánu vyrábět 30%. V ČR to není ani 1%.

Milan Horak
26. květen 2023, 12:12

Ten pohled směrem na Vídeň je otřesný. Na takový les větrníků bych se nechtěl dívat. Největší dezinformator a lhář jse asi vy Karásek, protože si neustále stěžujete na ty s jiným názorem než máte vy.

Karásek
27. květen 2023, 23:09

Lhář je ten kdo lže, ne já. A toho lesa větrných elektráren v Rakousku žijí lidé. A kyby jim ty větrné elektrárny dělaly jakýkoliv problém, tak by tam nebyly. Tak dost hysterie.

intfor
26. květen 2023, 13:23

A pan Karásek nám pořád povídá pohádku o stejném větru v Rakousku jako v Česku.

Antonín Mikeš
26. květen 2023, 13:44

Tam kde mají jaderné elektrárny takzvaně blízko obydlí si nestěžují. Stěžují si jen dezinformátoři a lháři. Podívejte se např. do Týna směrem na České Budějovice.

Mimochodem při stejných větrných podmínkách jako v Rakousku vyrábí v ČR přes 35 % spotřeby EE z JE a mají v plánu vyrábět 50%. V Rakousku to není ani 1%.

Ivan Švančara
26. květen 2023, 14:27

nerobte si z Karaska srandu.

Jan Veselý
26. květen 2023, 15:28

Křtěnov, Temelínec, Knín, Březí, Podhájí a Jaroslavice. Tady těch šest obcí zcela zaniklo kvůli JE Temelín.

Zkuste si něco najít o tom čóro móro, které začnou místní dělat, jen co se začne mluvit o JE Blahutovice.

Ivan Novák
26. květen 2023, 18:55

Bezpečnost Gen III JE (resp. její design basis) umožnila snížit zónu bez trvalého osídlení na okruh 800m kolem osy reaktoru. Žádné obce tedy již takto dotčeny nově nebudou.

Blahutovice jsou, jak už jsme si tu dopisovali, objektivně málo šikovná lokalita, tam nebude nic i kdyby se jinde snad něco stavělo.

Jan Veselý
28. květen 2023, 01:29

O tom není sporu, velkou JE v Česku mimo areály JE Temelín a Dukovany už všichni odpískali.

O tom jestli bude budoucí ostuda či ostudy tady v těch areálech se už rozhoduje 15 let.

Karásek
27. květen 2023, 23:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Mikeš, asi se na vlastní text nezmůžete. Proto musíte parafrázovat.
.

richie
29. květen 2023, 22:48

ad Karásek 26. květen 2023, 12:03

..Stěžují si jen dezinformátoři a lháři. ... Mimochodem při stejných větrných podmínkách jako v ČR vyrábí v Rakousku přes 10 % spotřeby EE z větru a mají v plánu vyrábět 30%. V ČR to není ani 1%.

teraz je len otazka, ci ste dezinformator alebo klamar .. alebo dement .. pretoze uz tu bolo niekokolko krat vysvetlene, ze tie podmienky nie su rovnake ani nahodov .. ale vy si stale idete svoju .. a tak je potrebna sa postavit asi ku vsetkym vasim komentarom ..

teda iba ak tu zauradoval ten nemec .. ako je mu meno .. Alzheimer .. to potom ano, potom sa ospravedlnujem za osocovanie ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se