
Ikonická spalovna v Kodani bude možná již brzy vykazovat záporné emise CO2
Energetická společnost E.ON a odpadářská společnost ARC plánují výstavbu zařízení na zachycování emisí CO2 na ikonickém zařízení na energetické využití odpadu Amager Bakke v Kodani známém také jako CopenHill. Realizace projektu je podmíněna získáním finanční podpory v tendru na projekty zaměřené na zachycování a ukládání emisí CO2 (Carbon Capture and Storage - CCS) organizovaném Dánskou energetickou agenturou.
Společnost E.ON v tiskové zprávě uvedla, že by v případě realizace projektu mohlo být na spalovně Amager Bakke ročně zachyceno až 400 tisíc tun emisí CO2. Zachycené emise by následně byly ukládány v podzemním úložišti.
Díky podepsané dohodě mezi společnostmi E.ON a ARC bude projekt zařazen do předkvalifikační fáze tendru organizovaného Dánskou energetickou agenturou. Společnosti uvedly, že implementace projektu závisí právě na získání finanční podpory z uvedeného schématu podpory.
"Elektrifikace může snížit velkou část emisí CO2. Nemáme však stále technologie, které by umožnily eliminovat potřebu environmentálně odpovědného nakládání s vytříděným odpadem, který nemůže být znovu použit nebo recyklován. Využití vytříděného odpadu pro výrobu tepla a elektřiny pro komunity a podniky je nejlepším dostupným řešením. Energetické využití odpadu nicméně stále čelí výzvám: emisím CO2 z tohoto procesu," uvedl Marten Bunnemann, výkonný ředitel E.ON Energy Infrastructure Solutions.
Část emisí CO2 ze spalovny Amager Bakke pochází z organických materiálů, například kontaminovaného papíru či kartonů. Takové emise CO2 mohou být podle E.ONu klasifikovány jako biogenní a jejich zachycení tak povede k takzvaným záporným emisím CO2, jelikož dojde k trvalému odstranění emisí CO2 z přírodního uhlíkového cyklu z atmosféry.
"Záporné emise mohou být prodávány jako klimatické kredity - konkrétně se jedná o Carbon Removal Credits (CRCs). Tyto kredity budou obchodovány na dobrovolných trzích, kde je mohou nakupovat společnosti buď pro účely kompenzace nebo příspěvku," dodal E.ON.
Mohlo by vás zajímat:
a vegetace nebude mít co žrát..
Tak to prece v EK chteli ...
no a nemohli by bojovat s nějakým reálnějším problémem?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se