Domů
Německo
TenneT zahájil pokládku německé části 1,4GW podmořského HVDC vedení NordLink

TenneT zahájil pokládku německé části 1,4GW podmořského HVDC vedení NordLink

Německý operátor přenosové soustavy zahájil pokládku německé části podmořského HVDC vedení NordLink, jehož přenosová kapacita bude 1 400 MW. Vedením by měla mezi Německem a Norskem začít proudit elektřina v roce 2020.

Celková délka HVDC vedení Nordlink propojujícího německou a norskou přenosovou soustavu bude 623 km. Z uvedené délky bude 516 km tvořit podmořské kabelové vedení.

Zatímco norská část podmořského kabelového vedení, která je dlouhá 134 km, je již hotová, TenneT zahájil pokládku německé části začátkem září. V letošním roce by mělo být položeno 99 km, v příštím roce dalších 55 km až k hranici dánských teritoriálních vod. Navazující 228 km dlouhá dánská část vedení by měla být položena do konce příštího roku.

„Zelené vedení“, jak je vedení Nordlink označováno, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2020.

Trasa HVDC vedení NordLink. Zdroj: TenneT

Dopad na cenu elektřiny v Norsku

Budované podmořské kabelové vedení Nordlink je v Norsku terčem kritiky, jelikož má zemi přinést zvýšení relativně nízkých cen elektrické energie.

Mluvčí norského provozovatele přenosové soustavy Statnett Christer Gilje v červnu uvedl, že ačkoliv vedení může zpočátku ceny elektřiny v Norsku snížit, po roce 2025 by mělo způsobit jejich růst.

„Ceny elektrické energie v Norsku mohou být zpočátku někdy nižší. Když máte velký přebytek, který tlačí ceny v Německu k nule a někdy dokonce do záporných hodnot, ovlivní to norské ceny,“ uvedl Christer Gilje.

Jak velký dopad by německé přebytky na ceny elektrické energie v Norsku Gilje podle agentury Reuters nezmínil, v případě růstu po roce 2025 by se však mělo jednat o zhruba 1 EUR/MWh. V současné době se baseload futures pro nadcházející roky obchodují v severských zemích o přibližně 5 až 8 EUR níž než v Německu.

Úvodní obrázek: Plavidla převážející část kabelů pro německou část podmořského HVDC vedení NordLink (Zdroj: TenneT)

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.