Domů
Obnovitelné zdroje
IEA očekává rekordní výstavbu kapacit pro obnovitelnou energii
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

IEA očekává rekordní výstavbu kapacit pro obnovitelnou energii

Celosvětové kapacity na výrobu obnovitelné energie by se letos měly rekordně zvýšit a narůst o třetinu. Obzvlášť silně by měla růst výroba solární energie, a to především v Číně. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Očekává se, že celosvětový přírůstek obnovitelných kapacit letos raketově vzroste o třetinu kvůli rostoucí politické podpoře, zvyšujícím se cenám fosilních paliv a obavám o energetickou bezpečnost,“ uvedla EIA.

Agentura navíc předpokládá, že se růst kapacit bude pokračovat i v příštím roce. Celková produkce obnovitelných energií by měla příští rok vystoupat na 4500 gigawattů, což odpovídá celkové energetické produkci Číny a Spojených států.

Podle zprávy stojí za většinou nárůstu Čína. Už v roce 2022 tvořilo rozšíření obnovitelných zdrojů v zemi téměř polovinu celosvětových nárůstů kapacity. Do roku 2024 se očekává nárůst čínského podílu na 55 procent.

Dvě třetiny očekávaného rozšíření výrobních zařízení pro takzvanou zelenou elektřinu v roce 2023 tvoří fotovoltaika. Tento trend bude podle IEA pokračovat i v roce 2024. „Vývoj velkých fotovoltaických systémů jde ruku v ruce s růstem menších systémů,“ míní odborníci. Spotřebitelé se totiž s ohledem na zvýšené ceny elektřiny snaží snížit své účty výstavbou malých fotovoltaických systémů na střechách.

I v případě větrné energie počítá agentura znovu se silným nárůstem. Ten by měl přijít poté, co se odvětví dva roky celosvětově potýkalo s výrobními problémy kvůli pandemickým omezením v Číně a problémům dodavatelských řetězců v Evropě a USA. Očekává se, že se řada projektů, které byly dříve odloženy kvůli problémům s dodávkami, zrealizuje v roce 2023. Dodavatelské řetězce pro výstavbu nových větrných turbín se – na rozdíl od fotovoltaiky – nevyvíjely dostatečně rychle, aby ve střednědobém horizontu uspokojily poptávku.

vjn nob

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
1. červen 2023, 22:35

70% VTE na moři 50% na souši a polovina všech FVE co se jich postaví se staví v Číně. Přesto to té zemi nestačí na to, aby snižovala emise CO2 a dovoz energie do země.

Milan Vaněček
2. červen 2023, 11:56

Před 40 lety Čína zaostávala za USA o sto let. Ještě 10 let jí porostou uhelné elektrárny, vývoj nepřeskočíš, a pak už FVE+VtE+Hydroelektrárny budou víc a víc dominovat,

v 2060 to bude hlavní zdroj výroby elektřiny.

I exponenciální růst chce svůj čas ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se