Domů
Obnovitelné zdroje
Německý kancléř Scholz by chtěl globální cíle na rozvoj obnovitelné energie
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Německý kancléř Scholz by chtěl globální cíle na rozvoj obnovitelné energie

Berlín 3. května (zpravodaj ČTK) – Nadcházející klimatická konference OSN v Dubaji ve Spojených arabských emirátech by mohla stanovit celosvětové cíle na rozvoj obnovitelné energie. Dnes to na závěr klimatického dialogu v Berlíně, který slouží jako příprava na zmíněnou konferenci, navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Prohlásil, že závislost na fosilních palivech je nebezpečná, jak ukázala ruská invaze na Ukrajinu, zatímco obnovitelné zdroje energie jsou zárukou jistoty.

„Rád bych navrhnul, na čem bychom se mohli v Dubaji společně dohodnout, a to je jasný cíl na globální rozvoj obnovitelné energie, například na ztrojnásobení výstavby do roku 2030,“ řekl Scholz.

Uvedl, že rozvoj obnovitelných zdrojů znamená vedle ochrany klimatu také posílení energetické bezpečnosti, která je u fosilních paliv nejistá, jak ukázala válka na Ukrajině. „Není jistější a bezpečnější energie, než je ta obnovitelná,“ zdůraznil.

Scholz rovněž ujistil představitele zhruba čtyř desítek zemí účastnících se klimatického dialogu v Berlíně o tom, že Německo splní závazek stát se do roku 2045 uhlíkově neutrálním státem a získávat do roku 2030 nejméně 80 procent potřebné elektřiny z obnovitelných zdrojů. „To vše je správné a platí to,“ řekl. V loňském roce Německo podle aktualizovaných údajů spolkového ministerstva hospodářství vyrábělo 46 procent elektřiny pro svou spotřebu z obnovitelných zdrojů. Pro srovnání, v roce 2000 to bylo šest procent.

Ke stanovení globálních cílů pro obnovitelné zdroje energie již v úterý na úvod dvoudenního dialogu vyzvala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Rychlou výstavbu obnovitelných zdrojů energie podpořil také předseda letošního zasedání klimatické konference OSN Sultán Džábir. „Urychlíme výstavbu v oblastech, jako jsou obnovitelné zdroje. Jejich kapacitu do roku 2030 musíme ztrojnásobit a do roku 2040 opět zdvojnásobit,“ řekl Džábir.

Offshore větrná elektrárna
Ilustrační foto

Na takzvaný petersberský klimatický dialog zve Německo každoročně zástupce několika států, aby pomohli připravit následnou klimatickou konferenci OSN. Dialog nese název podle Petersbergu u Bonnu, jednání se ale mezitím přesunula do Berlína.

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím zasaženým změnami klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů. Podle odborníků proto planetě dál hrozí potenciálně katastrofické důsledky vyplývající z globálního oteplování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Novák
3. květen 2023, 20:56

Pokud nechá pro ČR zdarma vykolíkovat odpovídající claim v německém sektoru Severního moře a připojit ho do rozvodny Hradec...

Emil
3. květen 2023, 22:05

Když si může třeba takové Lucembursko plnit svoje cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů instalací fotovoltaických elektráren ve Finsku, nejsou nějaké rozvodny vůbec potřeba...

montelnews. com/news/1488032/eu-launches-first-cross-border-renewables-support-scheme

Michal K.
4. květen 2023, 08:00

teda priznam sa, zaujmave.

"Finland and Luxembourg will share the benefits of the supported projects for the next 15 years by counting the output towards their national renewable energy targets. "

To akoze, vyrobia v tomto spolocnom projekte napriklad 1GWh elektriny a zapocitaju si ju obidva staty ?

A preco zrovna do Finska ? Vo Finsku viacej a lepsie svieti ako v Luxembursku ? Skor by som ocakaval, ze Luxembourg podpori nieco take napr. v Spanielsku

Emil
4. květen 2023, 08:07

Sarkasticky bych řekl, že Finsko bylo moudře zvoleno proto, že v některých oblastech tam zapadá slunce jen jednou ročně...

Michal K.
4. květen 2023, 08:21

takze budeme stavat FVE na severe europy, aby sme splnili nase klimaticke ciele ? No neviem, nieco mi tu nevychadza ...

Karásek
3. květen 2023, 22:23

Rozumná a pragmatická úvaha.

Slavomil Vinkler
4. květen 2023, 12:36

Ano. Rozumná a pragmatická, ale jen úvaha. Nevidím možnost realizace v třetích zemích.

Z hlediska světa je omezování emisí eu jen flagelantství.

Aleš Vanga
4. květen 2023, 14:24

..."obnovitelné zdroje energie jsou zárukou jistoty"...

Ta jistota spočívá v tom, že někdy energii máte, a někdy nemáte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se