Americká solární cla se míjí účinkem, přebytek nabídky na globálním trhu tlačí ceny dolů
Prudký pokles cen solárních panelů na světových trzích, který přišel po oznámení Číny o omezení podpory pro výstavbu nových solárních elektráren, podle výkonného ředitele jednoho z největších amerických výrobců panelů téměř neguje účinek nedávno přijatých cel. Cla na dovoz solárních panelů do USA zavedl americký prezident Donald Trump po naléhání tamních výrobců, kteří nedokáží konkurovat levnému dovozu z Číny.
Na začátku letošního roku americký prezident Donald Trump zavedl cla na dovoz solárních panelů do Spojených států. O zavedení vysokých cel a minimální ceny pro solární články a panely požádal u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) loni v dubnu výrobce fotovoltaických panelů, společnost Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. V květnu se k žádosti připojila i americká divize německé společnosti SolarWorld AG, kterou levný dovoz poslal do platební neschopnosti.
Před možnými negativními dopady cel varovala například analytická a konzultační firma GTM Research, podle které se mohlo jednat o jedno z největších rizik pro budoucnost amerického solárního průmyslu a vést až ke dvoutřetinovému propadu v poptávce po panelech.
Čínská brzda tlačí ceny na globálních trzích dolů
Se situací na globálním trhu se solárními panely však letos na začátku června zamávala Čína, když nenadále oznámila pozastavení výstavby nových solárních farem se státní podporou a snížení výkupních cen. Analytici tak snížili své odhady letošního růstu výkonu solárních elektráren v Číně o zhruba 15 GW. Čínští výrobci se tak nyní snaží tento výkon uplatnit mimo Čínu, a přebytek na globálním trhu vede k dalšímu poklesu cen. Ceny solárních panelů na globálních trzích tak od začátku června poklesly o zhruba 12 %.
„Pokud stavíte velkou elektrárnu, vaše cena se už určitě vrátila aspoň z poloviny na hodnoty, které byly před zavedením cel, ne-li zcela úplně. Snižuje to dopad cel,“ řekl agentuře Reuters Tom Werner, výkonný ředitel amerického výrobce panelů SunPower.
Americký výrobce solárních panelů SunPower, který sídlí v Kalifornském San Jose, vyrábí většinu svých panelů na Filipínách a v Mexiku, tudíž cla dopadají i na jeho aktivity. SunPower však nyní pracuje na převzetí výše zmíněné společnosti SolarWorld Americas, což by společnosti umožnilo navýšit domácí produkci fotovoltaických panelů.
Mohlo by vás zajímat:
I když Čína po loňském fenomenálním připojení 53 000 MW výkonu solárních elektráren /pře 50 % !!! světového globálu/ ohlásila "prudké snížení" pro letošek na + 30 000 MW, bude těžké to dodržet. Za první pololetí postavila Čína nově 24 000 MW kapacit v soláru, a tak by musela ve druhém pololetí "dát" jen 6000 MW ,což se nezdá reálné. Výkon bude větší. Očekávám minimálně + 40 000 MW nového výkonu soláru v Číně. Ostatní konkurence v oboru /USA, Němci, Indie/ se tak bude za Čínou - "pinožit jako hlemýždi". Výroba křemíkatých destiček pro solární panely v Číně v prvním pololetí stoupla o 39 % !! na 50 000 MW. Ceny panelů klesají a "Trumpeta" ve Washingtonu si zoufá. Jeho cla na Čínu nezabírají. Čína k tomu ještě letos "přihodla" další pořádný "klacek na Trumpa" a to řízené oslabování Juanu v zájmu svých exportérů. Z letošního maxima 6,30 již oslabil na 6,82 , tedy o 8 %. Vše vyvážené z Číny je tak o 8 % levnější. Ve válce cel China vs. US přeji vítězství Číně. Cla jsou jen -"zatuchlý nástroj" - zoufalců.
Souhlasím, než složitě byrokratická cla co se furt mění, by byla lepší nějaká jednoduchá daň, jako třeba DPH 20-25% jenom na zahraniční zboží.
Hmm, a je to legální v rámci mezinárodních smluv? V USA to mohou zavést, ale bude křik že to leze do lokálních jurisdikcí a zavedení takové záležitosti v EU vidím jako Sci-Fi. Ale ano, cla jsou zastaralý a neefektivní nástroj, ale to tvrdil už Baťa.
Statem podporovana, statem upraveny kurz juanu!,...ale presto fandim Cine v jeji "ferove " hre. Teda to je ale troll!
Troll jste ledy Vy sám ! Naše ČNB držela dlouho umělý nízký kurz koruny na 27 /Euro a sama se netajila tím, že je to kvůli exportu. Nafoukla tím naše devizové rezervy do hvězdných rozměrů ! Nějaký čas před ČNB to samé prováděla švýcarská centrál banka. Takže podle vás, když to děláme my , je to zcela v pořádku. Když to dělají komunisté v Číně je nutné to odsoudit jako : "Hanebný čin komunistů ""! Vy jste tedy pro uplatňování : "Dvojího metru" !
Už jsem Vám to psal, styl komentování, který používáte vypadá velmi podobně jako to co se píše podle not Petrohradských Trollhauzů, poněkud netradiční skladba vět, použití slov atp. k tomuto závěru dává další indicie.
Takže k problému se nevyjádříte, raději budete - "studovat" - osobu autora.
využít energii ze Slunce je první krok k čisté energii
Fotovoltajické tmavé panely mohou na velkých plochách vytvořit v letních vysokých teplotách přehřívání a vysušování a to i okolnich pozemků bez těchto panelů.
Emanueli, Emanueli, to víte že se zahřejou jen o trochu míň než ten asfalt na silnicích co ho máte všude v Praze i jinde. A když si to srovnáte kvantitativně, třeba pro USA, kde si to spočítali v NREL, tak jen kdyby čtvrtinu té plochy co mají v USA vyasfaltovanou pokryli slunečními panely tak vyrobí veškerou energii (nejen elektrickou) co USA spotřebují.
Vzdělávejte se.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se