Americká solární cla se míjí účinkem, přebytek nabídky na globálním trhu tlačí ceny dolů

DomůObnovitelné zdrojeAmerická solární cla se míjí účinkem, přebytek nabídky na globálním trhu tlačí ceny dolů

Prudký pokles cen solárních panelů na světových trzích, který přišel po oznámení Číny o omezení podpory pro výstavbu nových solárních elektráren, podle výkonného ředitele jednoho z největších amerických výrobců panelů téměř neguje účinek nedávno přijatých cel. Cla na dovoz solárních panelů do USA zavedl americký prezident Donald Trump po naléhání tamních výrobců, kteří nedokáží konkurovat levnému dovozu z Číny.

Na začátku letošního roku americký prezident Donald Trump zavedl cla na dovoz solárních panelů do Spojených států. O zavedení vysokých cel a minimální ceny pro solární články a panely požádal u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) loni v dubnu výrobce fotovoltaických panelů, společnost Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. V květnu se k žádosti připojila i americká divize německé společnosti SolarWorld AG, kterou levný dovoz poslal do platební neschopnosti.

Před možnými negativními dopady cel varovala například analytická a konzultační firma GTM Research, podle které se mohlo jednat o jedno z největších rizik pro budoucnost amerického solárního průmyslu a vést až ke dvoutřetinovému propadu v poptávce po panelech.

Čínská brzda tlačí ceny na globálních trzích dolů

Se situací na globálním trhu se solárními panely však letos na začátku června zamávala Čína, když nenadále oznámila pozastavení výstavby nových solárních farem se státní podporou a snížení výkupních cen. Analytici tak snížili své odhady letošního růstu výkonu solárních elektráren v Číně o zhruba 15 GW. Čínští výrobci se tak nyní snaží tento výkon uplatnit mimo Čínu, a přebytek na globálním trhu vede k dalšímu poklesu cen. Ceny solárních panelů na globálních trzích tak od začátku června poklesly o zhruba 12 %.

„Pokud stavíte velkou elektrárnu, vaše cena se už určitě vrátila aspoň z poloviny na hodnoty, které byly před zavedením cel, ne-li zcela úplně. Snižuje to dopad cel,“ řekl agentuře Reuters Tom Werner, výkonný ředitel amerického výrobce panelů SunPower.

Americký výrobce solárních panelů SunPower, který sídlí v Kalifornském San Jose, vyrábí většinu svých panelů na Filipínách a v Mexiku, tudíž cla dopadají i na jeho aktivity. SunPower však nyní pracuje na převzetí výše zmíněné společnosti SolarWorld Americas, což by společnosti umožnilo navýšit domácí produkci fotovoltaických panelů.