Domů
Elektřina
Zavedení vysokých cel by mohlo v USA srazit poptávku po solárních panelech až na třetinu
Fotovoltaické panely
Fotovoltaické panely. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/bambino/

Zavedení vysokých cel by mohlo v USA srazit poptávku po solárních panelech až na třetinu

Navýšení dovozních cel na fotovoltaické články a moduly by podle reportu GTM Research mohlo mít devastující následky pro americký solární průmysl. Pokud by byla cla nastavena podle požadavků amerických výrobců, kteří žádají ochranu před levným dovozem, mohlo by to znamenat až dvoutřetinový propad v poptávce po panelech.

O zavedení vysokých cel a minimální ceny pro solární články a moduly požádal u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) v dubnu výrobce FV panelů, společnost Suniva, který pouhé dva týdny předtím vyhlásil bankrot. V květnu se k žádosti připojila i americká divize německé společnosti SolarWorld AG, kterou levný dovoz poslal do platební neschopnosti.

„Toto je zřejmě jedno z největších rizik pro budoucnost amerického solárního průmyslu,“ řekl agentuře Reuters Cory Honeyman, Associate Director u GTM Research.

Suniva a SolarWorld Americas žádají v rámci sekce 201 amerického obchodního zákona o dovozní cla ve výši 40 centů za watt na solární články vyrobené mimo USA a minimální cenu 78 centů za watt pro solární moduly.

Podle odhadů analytické a konzultační firmy GTM Research by však zavedení nevídaně vysokých minimálních cen pro moduly vedlo mezi lety 2018 a 2022 k poklesu nově instalovaného výkonu ze 72,5 GW na 36,4 GW. Pokud by byla přijata i cla na články v navrhované výši 40 centů na watt, byl by propad ještě vyšší (25 GW).

Cla mohou ohrozit desetitisíce pracovních pozic

Se zaváděním vysokých dovozních cel a minimálních cen nesouhlasí americká Asociace průmyslu solární energie, podle které by navrhovaná opatření znamenala zánik 88 tisíc pracovních míst. „Potenciální škody této žádosti pro solární průmysl mohou zabít tisíce amerických pracovních pozic a pozastavit soukromé investice v řádu miliard dolarů,“ varovala Abigail Ross Hopper, výkonná ředitelka asociace.

Komise by k rozhodnutí, zda levné články z dovozu poškozují domácí výrobce, měla dospět v září, a své závěry následně sdělit americkému prezidentu Trumpovi. Ten následně rozhodne, zda budou navrhovaná opatření přijata a případně v jakém rozsahu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se