Domů
Obnovitelné zdroje
Americké PG&E se podařilo v předstihu splnit kalifornské cíle pro OZE

Americké PG&E se podařilo v předstihu splnit kalifornské cíle pro OZE

Americké společnosti Pacific Gas and Electric Company (PG&E) se podařilo o tři roky před plánovaným termínem splnit cíle státu Kalifornie v oblasti obnovitelné energie. Společnost, která je jednou z největších společností v oblasti zemního plynu a energetiky v USA, momentálně produkuje téměř 80 % elektřiny ze zdrojů neprodukujících skleníkové plyny.

Podle společnosti 33 % celkové vyrobené elektřiny v minulém roce pocházelo z obnovitelných zdrojů.  PG&E využívá širokou škálu OZE, včetně solárních, větrných, geotermálních, malých vodních elektráren a také biomasu. Navíc 78,8 % celkového energetického mixu společnosti tvoří zdroje neprodukující skleníkové plyny. Mezi ty jsou mimo OZE zahrnuty i například jaderné elektrárny (společnost je vlastníkem JE Diablo Canyon, která má být podle současných plánů uzavřena v roce 2025). Jedná se o nejvyšší procento čistých dodávek energie v historii PG&E.

„Co nejrychlejší snižování emisí uhlíku je hlavním cílem kalifornské energetické politiky. Vytváření udržitelné energetické budoucnosti je také vůdčí vizí PG&E. Jsme hrdí na to, že můžeme každý den poskytovat našim zákazníkům a komunitám bezpečnou, spolehlivou, cenově dostupnou a čistou energii, a zároveň budovat energetickou síť budoucnosti.“ – presidentka a výkonná ředitelka PG&E Geisha Williams.

Podíl OZE na výrobě elektřiny dál poroste

Energetické společnosti v Kalifornii musí do roku 2020 pokrývat 33 % maloobchodní dodávky elektrické energie ze způsobilých obnovitelných zdrojů. Významného milníku PG&E tak dosáhla tři roky v předstihu. Společnost je momentálně na cestě ke splnění dalšího kalifornského cíle, podle kterého se má do roku 2030 podíl OZE z 33 % zvýšit na 50 %. Sama společnost si pak dala za cíl dosáhnout do roku 2031 podílu OZE 55 %.

Rekordní výroba elektřiny z OZE jde podle společnosti ruku v ruce s pokračujícím rozvojem spolehlivosti, bezpečnosti a inovací.

„Společnost nadále investuje do své elektrické infrastruktury a využívá vyspělé technologie k vytváření více chytré a odolnější elektrické sítě.“ – z tiskového prohlášení PG&E

Zdroj úvodního obrázku: fdecomite

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Méně byrokracie a až čtyřikrát víc výkonu. Vláda chce ulevit „střešním“ solárníkům
18. květen 2022, 17:09
Investice za biliony korun. Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie
18. květen 2022, 13:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
25. únor 2018, 10:53

Škoda, že v článku není podrobnější rozbor mixu zdrojů. Dost by mě třeba zajímalo kolik % z těch "ostatních bezemisních zdrojů" tvoří velké hydroelektrárny a kolik JE Diablo Canyon. Taky by mě zajímala jak mají ty OZE namixované. Kolik dělá vítr, fotovoltaika, solárně-termální zdroje, ...

Ondra
25. únor 2018, 15:24

Možná by stačilo 5 sekund na googlu a odpověď by jste našel velmi rychle - stačí zadat "pg&e power mix" (nic složitýho) a odpověď je hned v prvním odkazu: https://www.pge.com/pge_global/local/assets/data/en-us/your-account/your-bill/understand-your-bill/bill-inserts/2017/november/power-content.pdf

Jsou to sice data za 2016 ale řekl bych že za 2017 mají zatím jenom nějaký předběžný. Hledal jsem za celou Kalifornii za 2017, ale většinou to bejvá až pozděj. Ten velkej meziroční nárůst u "bezemisních" zdrojů bych čekal hlavně u velkejch vodních elektráren, 2016 byl v Kalifornii dost suchej rok a co jsem různě četl tak loni očekávali velkej nárůst právě u výroby z velký vody.

Jan Veselý
25. únor 2018, 20:35

Dík, když jsem to dopoledne zkoušel, tak něco s webem PG&E haprovalo a nedoklikal jsem se. Každopádně by Martina Knápka ctilo, kdyby to udělal on a ty grafy a tabulky do článku vytáhl on. Prostě něco navíc k překladu tiskové zprávy.

Martin Hájek
25. únor 2018, 21:12

Čili pokud si to shrneme, tak pokud PGE dosáhne cíle do roku 2030 ve výši 55 % elektřiny ze způsobilých obnovitelných zdrojů a současně odstaví JE Diablo Canyon, tak ve skutečnosti podíl bezemisních zdrojů v mixu výroby elektřiny klesne.

Jan Veselý
26. únor 2018, 06:25

Když oni si spočítali, že se jim ekonomicky naprosto nevyplatí tu jaderku rekonstruovat. Vzhledem k tomu jak šla a jde dolů cena VtE a FVE očekávám to, co se děje zcela běžně a v severní Kalifornii se právě stalo - ten plán bude o pěkný kus překročen.

Martin Hájek
26. únor 2018, 16:08

Ceny VtE na souši už nijak dramaticky dolů nejde a nepůjde. Kalifornie podmínky pro offshore vítr asi moc nemá. Navíc ani vítr ani fotovoltaika nevytvoří zabezpečený výkon. K tomu se ještě přidává nespolehlivost vodních elektráren s ohledem na nestálé hydrologické podmínky. Kaliforinie se tak může snadno dostat do pěkného průs*ru. Ale aspoň to bude časem poučení pro ostatní, podobně jako kdysi takzvaný trh a Enron.

Jan Veselý
26. únor 2018, 16:56

Tak nevím, mám věřit lobbistovi za teplárny nebo paní generální z Vestasu, která tvrdí, že produkční plán firmy je postaven na předpokladu poklesu cen větrných elektráren o 9% ročně.

A mimochodem, větrné a fotovoltaické elektrárny teď hodně staví i země s dominantní výrobou elektřiny z vodních elektráren. Ty mršky k provozu vodu nepotřebují a sakra se hodí když neprší.

PG&E už za fází, kdy si platila mluvící hlavy, které říkaly: "To nejde". Teď už jsou ve fázi, kdy si platí techniky a finanční experty, kteří vymýšlejí způsoby jak "to" udělat. Třeba odstranit z uvažování předpoklad, že se elektřina hlavně vyrábí v tepelných elektrárnách, které se tváří vzhledem k trhu, že vyrábí pořád, fakt pomáhá. Když netvrdíte, že vyrábíte pořád, nemusíte si zabezpečovat svůj výkon na dobu, kdy to není pravda. Stejně tak PG&E po uzvaření JE Diablo Canyon dost ušetří za zabezpečení a ostrahu. Vrtule a panely sice mohou zlí hoši poškodit, ale rozhodně potom nebude hrozit evakuace Los Angeles.

Petr Hariprasad Hajič
26. únor 2018, 22:51

PG&E, to je ta firma, která v Hinkley v Kalifornii kontaminovala Cr+6 podzemní vody? Jak se to jmenovalo? Hrála tam Julia Roberts.

Jan Veselý
27. únor 2018, 05:59

Erin Brokovich

Petr Hariprasad Hajič
27. únor 2018, 17:49

Děkuji, mezitím jsem si to taky našel. Skutečnost je oproti Happy Endu ve filmu taková, že v té oblasti je dodnes koncentrace Cr+6 asi 500x překročená - cca10 ppm (povolených je 0.02 ppm).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se