Domů
Obnovitelné zdroje
Aukce pro biometan v Německu skončila fiaskem, jediná nabídka byla vyřazena
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi. Zdroj: GasNet
Zdroj: GasNet

Aukce pro biometan v Německu skončila fiaskem, jediná nabídka byla vyřazena

V Německu proběhlo další kolo aukcí na podporu výroben biometanu, avšak i ono dopadlo stejně nevalně jako předchozí kola. Do aukce sice byla podána nabídka, tu nicméně musel tamní regulátor vyřadit. Již několik posledních kol se tak nepodařilo zajistit jediný nový projekt skrz aukce.

Německo sice intenzivně buduje obnovitelné zdroje v sektoru elektroenergetiky, plynárenství však zaostává. Možností dekarbonizace tohoto sektoru se nabízí několik, kromě výroby biometanu se může jednat o elektrifikaci vytápění či výrobu zeleného vodíku pro průmyslové nebo energetické účely.

V případě biometanu se Německo snaží podporovat nové projekty skrz systém aukcí, podobně jako u dalších obnovitelných zdrojů. Na rozdíl od aukcí pro solární či větrné elektrárny však aukce pro biometan v Německu selhávají. Za několik posledních kol se nepodařilo najít jediný úspěšný projekt.

Do dvou kol proběhlých v roce 2023, stejně tak jako do letošního dubnového kola, nebyl přihlášen ani jeden projekt. Situace se sice mírně změnila v posledním kole, které proběhlo na začátku září, ale o úspěchu nelze hovořit. Do aukce sice byla podána jedna nabídka, tu nicméně musel tamní síťový regulátor Bundesnetzagentur vyřadit.

V německých aukcích pro biometan se tak naposledy podařilo vysoutěžit podporu v říjnu roku 2022. I tehdy však uspěly pouhé dva projekty o instalovaném výkonu 3,5 MW. Kvůli nedostatku projektů regulátor ani nezveřejnil vysoutěžené ceny. Maximální cena, se kterou mohly projekty soutěžit, byla 188,1 EUR/MWh.

Jediným relativně úspěšným kolem tak zůstává aukce z prosince 2021, kdy si podporu zajistilo 21 projektů o celkovém výkonu 148 MW. V tomto kole dosáhl vážený průměr vysoutěžených cen 178,4 EUR/MWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Slavomil Vinkler
20. říjen 2024, 14:50

Biometan je antiekologická cesta. Devastace půdy pěstováním plodin do BP, místo toho, aby všechny přebytečné bioodpady půdu vylepšovaly a zvyšovali retenční potenciál. Ty které nejde použít přímo, tak by se měly termicky rozložit a uhlí taky zapravit do půdy.

miro novak
20. říjen 2024, 17:55

prosim, nerobte si zo zelenych bolsevikov srandu.

Milan Horak
21. říjen 2024, 12:42

Jestli se chcete pobavit, tak se podivejte na toto video: Green Deal – největší bizáry

https://www.youtube.com/watch?v=vIzaAHSwWCM&t=1s

Omega
21. říjen 2024, 12:54

To je omyl. Vyrábět biometan na čističkách odpadních vod je naopak velmi ekologická cesta. A ten odpad z čističek se jako hnojivo moc používat nedá (musí se hodně testovat na těžké kovy a zemědělci se bojí navést to na pole), takže tam se toho moc nezmění proti současnému stavu.

Slavomil Vinkler
22. říjen 2024, 08:14

Tento článek není o čističkách. Tam snad ano, ale ne biometan, ale bioplyn. Vyrábět biometan je dost nákladná následná úprava.

Galipoli
21. říjen 2024, 20:28

Na ČOV se vzniklající bioplyn dávno využívá. Používá se pro pokrytí potřeb ČOV. Jak tepla, tak i elektrické energie - spalováním v kogeneračních jednotkách.

Ivan Novák
21. říjen 2024, 23:19

To je však voříšek bez těch správných papírů. Sice šikovnej, ale na prémie od kluků, co pořádají nejlépe dotované biovýstavy, nedosáhne.

Slavomil Vinkler
22. říjen 2024, 14:31

Samozřejmě. Už před 50 lety byla v ÚČOV Praha plynová turbína z První brněnské asi 1.5 MWe a ještě dělala teplou vodu pro vytápění budov a hlavně na vytápění vyhnívacích nádrží. Nicméně to na provoz ČOV nestačilo ani v EE a dokonce ani v teple. .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se