Domů
Energetika v zahraničí
Kanada: Spolupráce s Německem bude v oblasti obnovitelných zdrojů, nikoli zemního plynu
Canada's Prime Minister Justin Trudeau (R) and German Chancellor Olaf Scholz participate in a news conference in Montreal, Quebec, Canada, on August 22, 2022. (Photo by Dave Chan / AFP) (Photo by DAVE CHAN/AFP via Getty Images)
Zdroj: CNN International

Kanada: Spolupráce s Německem bude v oblasti obnovitelných zdrojů, nikoli zemního plynu

Německý kancléř Olaf Scholz při své návštěvě Kanady mimo jiné diskutuje otázky energetiky a energetické bezpečnosti v Evropě. Kanada přivítala berlínskou delegaci a při této příležitosti představila ambice vyrábět a vyvážet do Evropy zelený vodík. Naopak například v oblasti zemního plynu navýšení vývozu neplánuje.

O plánech na vybudování přístavu situovaného v Belledune v provincii Nový Brunšvik se závodem na výrobu ekologického vodíku a čpavku pro mezinárodní export informoval server Recharge News. Zařízení, které by mělo být zásobováno nejméně 200 MW obnovitelné energie, bude vystavěno americkou společností Cross River Infrastructure Partners a do provozu by mělo být uvedeno nejpozději v roce 2027. Projekt je dle kanadské a německé delegace jedním z příkladů spolupráce v oblasti energetiky mezi dvěma státy.

Dle vyjádření kanceláře kanadského předsedy vlády naopak nyní nejsou uvažovány plány na vývoz zemního plynu do Evropy. Na tiskové konferenci v Montrealu představitelé Německa a Kanady naznačili, že jejich prioritou je rozvoj obchodu s čistšími energetickými komoditami, jako je právě například zelený vodík. Soustředit se na obnovitelné zdroje je dle nich jediné možné řešení energetické krize na kontinentu.

Trudeau sice zcela nevyloučil roli kanadského zemního plynu při řešení situace nedostatku v Evropě, ale uvedl, že zatím neexistuje jasný obchodní důvod pro vybudování terminálu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) v Saint John nebo jinde. Kanada bude dle premiéra pokračovat v rozvoji LNG projektů, které jsou již ve výstavbě, díky čemuž by v budoucnu měla vyvážet LNG ze svého západního pobřeží do Asie. Tím by země pomohla snížit tlak na mezinárodním trhu, a více zkapalněného plynu by tak mohli pro Evropu uvolnit jiní dodavatelé.

Scholz dále uvedl, že Německo má zájem pomoci Kanadě s rozvojem kapacit na výrobu vodíku, který by Německo následně rádo vykupovalo. V Kanadě je vodík stále poměrně malé odvětví s velmi nízkou produkcí. Trudeau a Scholz se v úterý vydali do Newfoundlandu a Labradoru, aby se setkali s tamními společnostmi, které plánují nové vodíkové projekty, jež by nakonec mohly dodávat energii do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Švančara
24. srpen 2022, 09:24

tik tak, tik tak. Vodik uprchnuty do atmosfery je vacsie nebezpecenstvo, ako CO2. Buducek, politici, tik tak, kolko desatroci vam to potrva, nez to pochopite?

koumák
24. srpen 2022, 10:37

Proboha, ať už Německo nikdy, neřeší energetickou nezávislost Evropy, ano! Stačí, že to pos*ali nyní, netřeba to opakovat. Ať své ambice stáhnou a postarají se o sebe!

Maly Jarda
24. srpen 2022, 10:52

Anglo-Američané už před lety do Německa poslali Green deal aby Německu co nejvíce zničili ekonomiku , a "geniální nadlidé" z Německa jim to baští i s navijákem .. kdo má Anglos jako přátele už nepotřebuje nepřátele a kdo má Němce jako spojence tak si to rovnou může hodit

koumák
24. srpen 2022, 11:12

Spletl jste si světové strany, kdo tlačil Němce do Green dealu a má z toho maximálně prospěch jsou východní stepní dezoláti!

Jan Stehlik
24. srpen 2022, 11:33

Rusové mají teď asi desetinu trhu. Takže 90% zisku jde za západníma korporacema. Takhle se dělá byznys ?

Maly Jarda
24. srpen 2022, 11:38

Lžete.

Green deal vymyslely think tanky Democrat Party a oficiálně s programem Green Deal vystoupila jistá bývalá barmanka , toho času kongresmanka, Alexandria Ocasio-Cortez ,protože nikdo jiný neměl odvahu podepsat se pod něco tak ničivého . Hned poté tuto ideologii USA exportovaly do EU a donutily americké slouhy v Bruselu Green Deal prohlásit za oficiální budoucnost evropské energetiky .

koumák
24. srpen 2022, 14:18

Nejde o to, kdo Green deal vymyslel, ale kdo ho fanaticky, povýšeně a bezohledně praktikoval, a to je Německo! Mi stačí sledovat jejich politiky od roku 2009, kdy nejdříve odmítli rychlé uzavírání JE a poté, v roce 2011 to naopak uspíšili, bez ohledu na názory ostatních vlád, jen na nátlak ulice. a ty zelené spolky platila Moskva!

Richard Vacek
24. srpen 2022, 19:13

Skoro to vypadá, že Kanada poslala Německo, které potřebuje zemní plyn, do někam.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se