Domů
Obnovitelné zdroje
Australský parlament otevřel cestu pro výstavbu offshore větrných elektráren v tamních vodách
Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind

Australský parlament otevřel cestu pro výstavbu offshore větrných elektráren v tamních vodách

Australský parlament učinil významný krok pro budoucí realizaci offshore větrných elektráren u pobřeží Austrálie, když schválil potřebnou legislativu, která má poskytnout potřebný právní rámec. Přestože je v různých fázích realizace řada takových projektů, Austrálie zatím nemá žádný offshore větrný park ani v provozu, ani ve výstavbě.

Rozvoj offshore větrné energetiky u pobřeží Austrálie se posunul o krok vpřed poté, co tamní vláda přijala nový legislativní balíček, který má zajistit právní rámec pro výstavbu offshore větrných parků a potřebných přenosových vedení.

Plánované offshore parky zahrnují například projekt Star of the South o instalovaném výkonu 2,2 GW, který je podle agentury Reuters aktuálně v nejpokročilejší fázi ze všech australských projektů offshore větrných parků. Dalším příkladem může být Sun Cable, který by měl přivádět elektřinu ze solárních elektráren na severu Austrálie pomocí podmořského vedení až do Singapuru.

„Balíček Morrisonovy vlády pro infrastrukturu pro offshore elektřinu umožní rozvoj nového průmyslu, který vytvoří tisíce odborných regionálních pozic, posílí naši ekonomiku a podpoří více dostupný a bezpečný energetický systém,“ uvedl australský ministr energetiky Angus Taylor.

Lokality, které tamní operátor trhu označil podle agentury Reuters za ideální z pohledu rozvoje offshore větrné energetiky, se nachází v blízkosti průmyslových center, která jsou aktuálně závislá na uhlí. Podle výzkumné skupiny Beyond Zero Emissions by právě offshore větrné zdroje měly poskytnout energii potřebnou pro výrobu zeleného vodíku, oceli, hliníku či čpavku.

Kromě centrální vlády aktuálně podpořila rozvoj offshore větrné energetiky i vláda státu Victoria, která zajistí financování v rozsahu 40 milionů australských dolarů třem developerům offshore větrných projektů, společnostem Star of the South, Macquarie Group a Flotation Energy.

Komentáře

(1)

Pavel Karásek

26. listopad 2021, 00:32

Další pozitivní zpráva pro OZE.Jen pro tu jadernou energetiku jsou pouze negativní. Hm.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.