Domů
Obnovitelné zdroje
Berlín plánuje povinné solární systémy na střechách nových i stávajících budov
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Berlín plánuje povinné solární systémy na střechách nových i stávajících budov

Německo se v posledních desetiletích pasovalo do pozice evropského lídra v oblasti rozvoje obnovitelné energetiky, přičemž Berlín nyní plánuje toto úsilí ještě zintenzivnit. Tamní senát se v tomto týdnu shodl na zavedení povinnosti instalace solárních systémů na střechách nových budov a rovněž i rekonstruovaných střechách stávajících budov, která by měla začít platit do dvou let. Představitelé Berlína již dříve představili ambiciózní cíle, podle kterých by solární elektrárny měly do roku 2050 pokrývat na čtvrtinu spotřeby elektřiny města.

Berlínský senát, který je hlavním exekutivním orgánem hlavního města, schválil na začátku týdne novou legislativu v oblasti využívání obnovitelných zdrojů. Od roku 2023 by tak střechy všech nových budov, stejně střechy stávajících budov, které prošly značnou rekonstrukcí, měly být vybaveny fotovoltaickou elektrárnou, či alespoň solárním termálním systémem.

Povinnost by se měla stahovat na střechy s plochou vyšší než 50 metrů čtverečních, přičemž solární systémy by měly pokrývat alespoň 30 % jejich plochy. Aby však byla zaručena možnost i dalšího využití střechy, instalovaný výkon elektrárny nemusí přesahovat 3 kW v případě obytných budov s nejvýše dvěma bytovými jednotkami a 6 kW v případě větších obytných budov a všech neobytných budov.

„S naším nových solárním zákonem přichází „solární povinnost“ pro všechny nové budovy a stávající budovy po zásadní rekonstrukci střechy od roku 2023. Berlín má mnoho střech, a proto je zde velký potenciál pro solární energii. Chceme jej využít, protože Berlín potřebuje více fotovoltaických systémů, aby se stal klimaticky neutrálním,“ uvedla podle serveru rechargenews místostarostka a senátorka pro hospodářství a energetiku Ramona Popová.

Legislativa podle serveru pv-magazine počítá i s určitými výjimkami pro střechy orientované na sever nebo případy, kdy instalace fotovoltaické elektrárny na střeše není technicky možná. V takovém případě by mohl být využit například solárně termický systém či fotovoltaické systémy umístěné na fasádě budovy. Další výjimky mohou být uděleny v případě, pokud by byla instalace nepřiměřeně náročná.

Povinné střešní elektrárny nejsou berlínskou novinkou

Přestože je cesta k dosažení ambiciózních cílů Berlína novinkou na půdě Německa, podobné kroky lze pozorovat i za hranicemi země. Jedním z prvních států, který zavedl povinnost instalace střešních fotovoltaik, byl americký stát Kalifornie. V případě Kalifornie tato povinnost platí od začátku loňského roku a vztahuje se na nové budovy s nejvýše třemi podlažími.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(67)
Vladimír Šťastný
4. březen 2021, 07:39

A proč se drží tak při zemi? Proč povinně nepřihodit ještě jeden nebo dva větráky a v rohu zahrady malou bioplynku? Stejně nebudou mít jak likvidovat bioodpad.

Josef
4. březen 2021, 12:50

JJ OZE jsou levné a výhodné a proto se dotují biliony eur a teď i povinně staví ať to stojí co to stojí a kdo nechápe na toho si zelení komunisti řádně došlápnou...

TomášB
4. březen 2021, 10:54

To, že je to povinné ve slunné Kalifornii, to bych ještě pochopil. Ale v Německu je to vyložená hloupost a další překážka pro dostupné bydlení.

blaha.p
4. březen 2021, 11:10

FVE dává smysl v Německu i v ČR na konci února a začátku března v Německu FVE vyrobily cca 200 GWh/den (pro představu denní výroba obou našich JE je cca 80 GWh/den) v letních měsících ta výroba z FVE bude kolem 500 GWh/den. Jen pro představu o obrovském vylepšení panelů, v roce 2010 jste na výrobu 1 MWh/rok potřeboval 5 panelů, dnes stejné množství energie zvládnou vyrobit panely 2.

TomášB
4. březen 2021, 12:50

Nedává to smysl ani v nejmenším. V našich klimatických podmínkách se náklady na FVE nikdy nevrátí. Jenom to zdraží bydlení pro lidi.

blaha.p
4. březen 2021, 13:04

nesmysl, návratnost u firem cca 6-8 let, u RD 10-13 let, životnost cca 25 let

pr
4. březen 2021, 13:14

Nesmysl, návratnost u RD je také do osmi let. A to u ohřevu TUV i včetně instalace na klíč. A ohřev TUV je nezanedbatelná část spotřeby se kterou lze dost těžko šetřit.

Josef
4. březen 2021, 13:43

10 kW FV el. elektrárna s baterií na akumulaci 1 hodiny max výkonu stojí 400 000 korun. Ročně teoreticky vyrobí asi 9,5MWh takže ušetří 21 tis. korun. Prostá návratnost je cca 20 let, ale to už nemáte střídač ani baterii, takže návratnost přesahuje životnost hlavních komponent el navíc kde je cena peněz nebo zisk ? A to jsem vzal větší instalaci menší instalace budou ještě horší.

Jiří Kelnar
4. březen 2021, 13:47

Kde jste vzal těch 20 let? Při současných cenách 3 Kč/kWh mi vyšla návratnost cca. 14 let při maximálním využití FVE a to se dá celkem ošetřit.

pr
4. březen 2021, 13:57

Jste s počty mimo Josefe. Nabídkovou cenou dcery nejdražšího distributora nikoho neohromíte. Sežeňte si opravdu konkurenční ceny. To za prvé. Za druhé - vhodně zvolený akumulátor (zásobník TUV 200l) při stejné akumulaci (11kWh) a samozřejmě optimalizace velikosti FVE k zamýšlenému účelu sníží Vaši investici na desetinu.

Do Vašeho příkladu jste ve výnosech zapomněl uvést zvýšení komfortu, což by také zkrátilo návratnost investice.

TomášB
4. březen 2021, 16:49

3,6kWp komerční systém na klíč s 7,1kWh baterií bez dotace stojí 299.000. Ročně vyrobí 3,9MWh.

Cena silové elektřiny na nízký tarif je 2500 korun za MWh. Ročně tedy ušetříte méně než 10.000 korun.

Návratnost bez dotace je 30 let. Garantovaná živnostnost je 20 let na panely, 5 let na invertor a 10 let na baterie.

pr
4. březen 2021, 18:19

Pokud nahrazujete spotřebu nízkého tarifu, tak počítejte s napájením spotřebičů kvůli kterým Vám byl nízký tarif přiznán. Což jsou buď AKUMULAČNÍ spotřebiče u kterých nepotřebujete akumulátor a místo měniče stačí obyčejný MPPT regulátor, nebo přímotop což je nemlich to samé. Snad jen u TČ je třeba řešit měnič, ovšem také bez akumulátoru.

Takže cena instalace ihned spadne někam k 50 000 Kč.

Se mi líbí jak někdo chce nahradit Fóbii, prodejce mu nabídne vozit si prdel v Masserati a dotyčný si bude stěžovat že je to drahý. No samo, že to bude DRAHÝ když naletíte na špek vykukům!

Josef
4. březen 2021, 18:57

Cena el. energie v topné sazbě je 2.2 kč. K tomu je počítána návratnost. Akumulátor typu voda = ztráty 2/3 až 3/4 energie, protože vodu lze přece ohřívat tepelným čerpadlem a ne přímo elektřinou. Jinak ukažte mi kde se prodává FV el. i s instalací a akumulátorem 10kWh za 40 tisíc. abych si jí objednal....

TomášB
4. březen 2021, 19:03

Můžu mít klidně tepelné čerpadlo a mám nárok na nízký tarif. A není zapotřebí fotovoltaika. Ta je jenom zbytečným výdajem navíc. Každopádně FVE se nevyplatí ani se základním tarifem.

I při ušetření 4500 korun za MWh by se vám náklady splácely Více než 17 let. Což je na hranici životnosti panelů a daleko za životností baterií a invertoru.

pr
4. březen 2021, 19:16

Josefe,

Fotovoltaický ohřev vody 2000-2500Wp (PLU: 950001) 79 900 Kč

Onen komerční odkaz si najděte abych neporušil pravidla, není to nic obtížného.

Takže s dotací to je kolem těch 50 litranů jak jsem výše psal.

Akumulátorem 10kWh je ten 200l bojler.

Pavel K
5. březen 2021, 08:32

To TomasB.

Pisete: "Garantovaná živnostnost je 20 let na panely"

Vyhledal jsem si "fve panel zaruka" a hned v Googlu vidim "Panel je v záruce celých 25 let, po této době nesmí být výkon panelu nižší, než 80% původního nominálního výkonu".

Nevidite rozpor ve svych slovech a co je uvedeno u prodejce? Co znamena Vase slovo "zivotnost"?

Dale pisete, ze zivotnost baterie je 10 let. Kolik ma LeFePO cyklu, nez klesne kapacita na 80 %? Kolik plnych cyklu denne vyuzijete? A kdyz kll;esne kapacita na 80 %, je pro FVE uz nepouzitelna (za svou zivotnosti)?

TomášB
5. březen 2021, 10:10

Pavel K: Záruka se může lišit podle kusu. Kvalitnější panely jsou samozřejmě dražší. Já se díval na to, jaké záruky dává firma, které poskytuje instalace na klíč (komerční řešení pro veřejnost. Domácí instalace panelů z Číny a invertorů ze skládky nepočítám). A dodavatel nabízel 20 let záruky na panely, 5 let na invertor a 10 let na baterie a to je pro zákazníka, který platí, rozhodující faktor.

Důležité je, že náklady na pořízení se vám v případě nízké sazby (když máte tepelné čerpadlo) nikdy nevrátí a i v případě základní sazby je návratnost více než sporná i za ideálních podmínek (nic se nepokazí během desetiletí a využijete vždy 100% získané energie). A to musíte zajistit vysokou počáteční investici (v případě půjčky musíte počítat s úroky - úrok na 20 let výrazně zvýší pořizovací cenu) a máte na baráku další věc, která se může pokazit a o kterou se musíte starat.

Pokud máte dům, pak jsou vhodnější věci za které utratit a které mají prokazatelný pozitivní vliv na úsporu, jako je právě tepelné čerpadlo nebo kvalitní zateplení.

Pavel K
5. březen 2021, 11:09

To TomášB:

Diky za odpoved. Ale stale jste mi neprozradil, zda tredy ta ziuvotnost po skonceni zaruky konci a pak se panel nedda dal provozovat a stejne je to i s baterii. Tez jste mi neprozradil to mnozstvi cyklu LiFePO, co ten udaj vlastne znamena, zda po jeho uskutecneni je baterie na recyklaci, kolik plnych cyklu denne udelate, abych si dopocital tu Vami napsanou zivotnost.

Mam TC a (male) BEV, platil jsem za elektriku cca 27 tis. Kdyz pisete, ze se vyplati zatepleni, kolik bych za nej dal na svuj baracek 10 x 14 m, venkovni vyska sten 4 m?

Mimochodem, kdyz ve svem okoli rikam, ze se TC vypalti (zvalst ted s kotlikovou dotaci, ja jej mel bez dotace), tak vsichni rikaji, ze v zadnem pripade, takze je to vse fakt jen o nazorech a propoctech.

Ja o FVE uvazuji, ale na ohrev se mi nehodi, mam termicke kolektory. Letois mam v planu vymenit krytinu a stale nevim, zda na jizni stranu dat (doporuceny) Bramac, nebo treba (hlinikovy?) plech, kdyz pak celou strechu (6 x 18 m) casem osadim (kde nemam termicke kolektory) FVE.

pr
5. březen 2021, 11:26

Záleží jak se k akumulátorovým článkům v baterii chováte. Výrobce žlutých článků udává 6000 cyklů pro pokles na 80% původní kapacity. Ale! Jakékoli přestřelení provozních parametrů článek nenávratně poškodí či zničí.

Takže je to na výrobci baterie případně uživateli.

Hoax o desetileté "chemické či mechanické" životnosti už byl vyvrácen. I já mám akumulátory z roku 2010 (vypáleno na článku) a jsou nadále funkční. A to nejsem žádný průkopník či pionýr s LiFeYPO4.

TomášB
5. březen 2021, 11:51

Pavel K: Důležitá je záruka. Protože životnost se výrazně liší podle způsobu použití, jak píše pr.

TČ se vyplatí, ale samozřejmě záleží na případu užití a jaké máte tepelné ztráty atd.

Fotovoltaika se nevyplatí ať to spočítáte jak chcete. I za ideálních podmínek je sporná a život není ideální. Jenom si vezměte, když pojedete každý rok v létě na 14 dní na dovolenou. Najednou máte 10% roční produkce nevyužité. S léty se účinnost snižuje. Při nízkém tarifu se nezaplatí ani za 30 let. A to v případě, že platíte hotově. V případě splátek je to ještě podstatně horší. Panely vám může poškodit silné krupobití. A zrovna teď hrozí že na Islandu vybuchne velká sopka, což by mohlo snížit slunečnost nad Evropou na několik let.

Jakákoliv investice do techniky s tak dlouhou dobou návratností (za ideálních podmínek) nemá nic společného ekonomickou rozvahou.

Pepik
4. březen 2021, 13:03

Pane Bláho, abyste si nemusel jen představovat: podle dat dostupných na ČEPS vyrobily FVE u nás letos v době od 14.2. do 3.3. celkem 81512,5 MWh, to jest v průměru 4,5 GWh denně, což odpovídá výrobě obou JE za hodinu. A s tím vylepšením panelů to taky není úplně tak, jak tvrdíte - panely v roce 2010 neměly o moc víc než 1 m2, v současnosti jsou běžné panely s plochou kolem 2,2 m2, ale výkon z 1 m2 zůstává přibližně stejný.

blaha.p
4. březen 2021, 13:42

Josefe, ČR má instalováno cca 2 GW FVE už od roku 2012, totálně zamrzlo, ty vyrobí ročně cca 2 TWh, ale potenciál je jen na střechách a brownfieldech cca 35 GW = 35 TWh = cca 1/2 spotřeby ČR. V Německu mají aktuálně cca 60 GW instalovaného výkonu a ty vyrobí cca 60 TWh/rok, samozřejmě koncentrovaně v období březen-září v tomto období vyrobí 70% produkce. V tomto období je to už dnes největší zdroj EE v Německu, v roce 2030 bude v Německu v tomto období pokrývat 50% spotřebované energie. Ale podle mnohých je to jako zdroj k ničemu a nemá budoucnost, sice většina světových velkých firem včetně Škodovky, chce od roku 2025 přejí čistě na energii z OZE, a chystá se osadit své střechy cca 150.000 panely. U budovaných nových zdrojů energie FVE cenou nemůže v současnosti nic konkurovat, navíc cena každý rok v průměru klesá o cca 5%, v roce 2010 stala 1 MWh cca 350 € dnes je cena u velkých FVE v Německu cca 35-40 €, ve Španělsku 25 €, JE cca 100 €/MWh a tato cena každý rok roste cca o 3%

Miroslav Kudrna
4. březen 2021, 15:18

Pane blaha můžete mě poslat váš email? Nebo alespoň zdroj vašich informací, na miroslavleo@gmail.com děkuji

petr
5. březen 2021, 22:31

Vážený pane blaha.p současná výrobní cena v JE Dukovany činí 0,14 Kč/kWh tedy cca 5,38 eura za MWh. Při vaší ceně 100 euro pak by zisk společnosti ČEZ činil téměř 37 miliard Kč a to jen na Dukovanech. Tedy asi nesmyls co tvrdíte, že ?

Ondra
4. březen 2021, 15:51

To je mi teda náhoda že ste si zas jak napotvoru vybral období kdy zrovna OZE vyráběj výrazně nad průměrem - posledni týden v únoru vyráběly německý FVE tak o 50% víc než je normál pro tohle obdobi. Ale celkově byl únor -+ normálni protože prvni polovina byla dost slabá. Ale možná ste to zase jenom zapoměl dodavat jako obvykle.

https://www.smard.de/en/marktdaten?marketDataAttributes=%7B%22resolution%22:%22day%22,%22from%22:1609455600000,%22to%22:1614812399999,%22moduleIds%22:%5B1004068%5D,%22selectedCategory%22:null,%22activeChart%22:true,%22style%22:%22color%22,%22region%22:%22DE%22%7D

Vladimír Šťastný
5. březen 2021, 06:39

Jestli FVE na vlastní střeše dávají někomu smysl a chce do nich investovat, tak prosím, ale proč to má být povinně a proč to mají platit lidé, kteří dají dohromady horko těžko na hrubou stavbu, kterou budou ještě léta dokončovat. Prodraží to nový barák o další čtvrt milión. Jakou další pitomost ještě úředníci vymyslí?

Karásek
4. březen 2021, 11:00

Nápad to není špatný, hodil by se i do ČR i když možná ne do všech lokalit. Mělo by to dvojí efekt. Jednak rozvoj OZE, jednak pro pracovní místa. Dnes je sice malá nezaměstnanost a pracovníků ve stavebnictví je spíše nedostatek, ale zřejmě přijde hospodářská krize a každé efektivní pracovní místo se bude hodit.

Milan
4. březen 2021, 12:20

Nápad je to zcela scestný. Jde v proudu "pachatelů dobra", kteří jedinní ví co je pro ostatní dobré. A skončí to vždycky stejně.

pr
4. březen 2021, 16:41

A jaký jiný nápad pro řešení situace že ve stavbě FVE zaostáváme (jako obvykle) absolutně za všemi kolem nás?

Opravdu máte pocit, že stloukáním másla v díži se udržíme na technologické, mentální či finanční úrovni světa?

Václav Semerád
5. březen 2021, 21:28

Fotooltaika na každou střechu a můžeme zrušit hasiče. Požár FVE je vodou nehasitelný, hasiči přijedou, nastoupí do řady a hlídají, aby oheň nepřeskočil jinam, nic víc. A když to bude na každé střeše, shoří celá ulice. Vítejte ve středověku!

Jiří Kelnar
4. březen 2021, 12:19

Je to super nápad. Těm lidem se to finančně vyplatí, sníží se lokální zatížení sítě aa nebude s emuset vyrobit tolik elektřiny z uhlí. Navíc, pokud si pohlídají přetoky, tak ani to nebude muset síť řešit.

Emil
4. březen 2021, 12:24

A proto se to musí nařídit, že je to tak úžasně výhodné...

blaha.p
4. březen 2021, 12:59

je to podobné situace jako kanalizace nebo ČOV, taky nestačí trativod do potoka, i když je to mnohem levnější

Jiří Kelnar
4. březen 2021, 13:22

Tak jo, co kamna na uhlí první třídy, shodneme se na tom, že je to hnus? A že se nemají pálit PETky? A stejně to dělali, dokud se jim to nezakázalo. Holt bohužel občas musí nějaké zákazy padat.

Emil
4. březen 2021, 13:26

Aha, takže změna strategie. Sice to pro lidi zas tak výhodné není, ale externality při výrobě elektřiny se částečně přesunou do Číny, kde na ně není tak vidět...

Jiří Kelnar
4. březen 2021, 13:40

Kdo říká, že to není pro lidi výhodné? Výhodné to pro lidi je. Ale spousta lidí si to neuvědomí. Takhle jsem jednu ženskou, co si držela 25 let starou ledničku přesvědčil, že opravdu se jí brzo vrátí peníze, které vloží do ledničky nové. Holt ne každý si to umí spočítat.

Druhá věc je ano, panely se vyrobí v Číně, ta jde také směrem k uhlíkové neutralitě, takže svoje emise snad bude také snižovat, ale je potřeba myslet na to, že se nejedná o to, jestli bude problém u nás nebo v Číně, planeta je to jenom jedna a pálení uhlí je prostě a jednoduše horší ekologicky, než výroba a provoz FVE. Mimochodem externality při výrobě 75 % Vašich domácích výrobků v Číně Vám nevadí?

Emil
4. březen 2021, 13:54

1) Tak proč do toho motáte kamna na uhlí a PETky, když je to podle vás výhodné?

2) Pro někoho to výhodné být může, já si to třeba spočítat umím a dobře vím, že to pro mě výhodné není. A takových lidí bude značné množství, proto paušální nařizování nedává smysl.

3) Čína jde tak k uhlíkové neutralitě, že je to snad jediný stát na světě, jehož emise se za loňský rok zvýšily a mají v plánu je v této dekádě zvyšovat dále.

4) Kdyby šlo skutečně Němcům o ekologii, tak začnou vyřazovat uhelné místo jaderných, tím by planetě prospěli daleko víc než povinnými soláry v Berlíně.

5) Proč do toho pletete domácí výrobky, jak ty s tím souvisejí?

pr
4. březen 2021, 16:49

Protože každé zboží má svého kupce. O čemž se kdekdo přesvědčil třeba v případě ceptr hrnců. Možná Vás to překvapí, ale jsou lidi co koupí obyčejný hrnec na letité splátky. Ekonomiku zákazníka v tom nehledejte. Není tam.

To zamlčuji kolik lidí ještě pořád odebírá energii od dcery majitele distributora. A o ekonomice je nepřesvědčí ani vyhozené prachy za zahraniční investice ani desítky veřejně dostupných kalkulátorů cen energií.

Takže proto.

pr
4. březen 2021, 17:02

Ne Emile,

to že Vám to ekonomicky nevyšlo je Váš cíl a ten nezpochybňuji. Proto to nevyšlo a Vy to moc dobře víte. Pouze cíleně uspáváte lidi, které by šlo probudit z blahoslavené nevědomosti. I to je legitimní cíl, který můžete zastávat jen nám nechte právo na to upozornit. Jakmile to bude nařízené budete nucen si buď najít opravdu komerční cenu a ne vybrat si nejdražší nabídku která svým technickým provedením slouží distributorovi a ne svému majiteli, nebo holt se máte možnost odstěhovat mimo lidské společenství (na Měsíc se už létalo), když Vám neobtěžovat ostatní svými odpady tak vadí.

Emil
4. březen 2021, 17:37

Milé "pr", to že mi to nevyšlo je těžko zpochybnitelná matematika, ale dávám vám jedinečnou příležitost mě vyvést z omylu. Z poslední faktury: roční spotřeba 1,695 MWh, faktura celkem s DPH 8294,70 Kč. Elektřinu spotřebovávám více v zimě než v létě a převážně večer, přes den je spotřeba minimální. Očekávám od vás kalkulaci toho co si mám pořídit, aby se mi to vyplatilo, včetně nějakého odkazu na komerční nabídku, případně omluvu pokud nic takového nemáte. Cena pochopitelně včetně práce, žádné samodomo instalace neberu, stejně jako výmluvy že není možné sdílet komerční odkazy. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

pr
4. březen 2021, 18:46

Povinný solární systém je ve Vašem případě na ohřev TUV. Takže odpojit se od honění teplé vody dokolakolem baráku s patřičnými tepelnými ztrátami a instalovat bojler (což je akumulátor), panely a MPPT regulátor. Jako bonus získáte tarif D25d a tedy po 1/3 dne bude cena odběru poloviční. (zhruba 1300Kč ročně další úspora k úspoře za TUV)

pr
4. březen 2021, 18:57

cenu jsem našel koncovou "Cena bez dotace 87 000 Kč"

Klidně si to najděte.

Nebo:

Fotovoltaický ohřev vody 2000-2500Wp (PLU: 950001) 79 900 Kč

Takže s dotací to je kolem těch 50 litranů.

Emil
4. březen 2021, 19:47

Takže přesně jak jsem očekával, žádná kalkulace nepřišla. S ohřevem TUV jste rovněž neuspěl, roční náklady na ohřev teplé vody mi vychází do 3000 Kč, solární systém pochopitelně nepokryje veškerou spotřebu TUV, návratnost tedy opět úplně mimo realitu.

pr
4. březen 2021, 21:35

A jakouže spotřebu TUV máte? (v m3?)

Emil
4. březen 2021, 21:48

Teplou vodu ohřívá plynový kotel, takže nedokážu říct, dokážu ale odhadnout, kolik mě ten ohřev vody ročně přibližně stojí.

pr
4. březen 2021, 22:23

Jasně z letní spotřeby lze odhadnout. Ten plynový kotel je průtokový, nebo ohřívá akumulační nádrž? Pokud by ohříval akumulační nádrž tak při příští výměně AN tam dejte normální elektrický bojler s hadem. Případně při výměně plynového kotle ta samá konfigurace.

A pak klidně začněte s jedním panelem 285Wp=0,285MWh/rok. Pořizovací cena je 1 887 Kč bez DPH, 2300 s DPH. Zbytek dohřeje plynový kotel. Panel se Vám zaplatí oproti plynu do deseti let. To co investujete navíc do bojleru Vám zaplatí úsporou D25d tarif viz. výše. To že ušetříte emise a snížíte dovoz plynu je bonus. Elektrikář Vám to zprovozní za jeden člověkoden.

Emil
4. březen 2021, 23:19

Takový systém ovšem nesplňuje podmínky pro nové instalace v Berlíně (30 % plochy nebo 3 kWp), o čemž tu někteří tvrdili, že se to lidem vyplatí. Společně jsme teď dospěli k závěru, že určitě ne všem.

Jinak k té možnosti ohřevu vody: těch pár stovek ročně uspořených po deseti letech, kdy se možná tato investice zaplatí, mi za to nestojí, možná někomu jinému ano, nechám na každém.

Filip
5. březen 2021, 12:35

Němcům se to skutečně vyplatí, protože díky neustále rostoucím nákladům na síťovou podporu (kompenzace fluktuaci výroby z OZE) je v DE elektřina pro koncove odběratele vysoká, vlastní cena elektřiny z burzy je nízká)

Petr
4. březen 2021, 12:47

Před nedávnem jsem postavil dům, nesmyslně jsem musel utratit cca 100 tis za státem nařízené hovadiny typu měření radonu atd. Za takové peníze už by elektrárna na střeše šla realizovat.

blaha.p
4. březen 2021, 13:03

také jsem dokončil nedávno novostavbu, majitelé RD starých 20 let, ani netuší kolik desítek tisíc musí nový majitelé zaplatit navíc proti nim. Zatím FVE nemám, i když jsem nechal konstrukci střechy dimenzovat na budoucí FVE, stejně tak jsme za stání na auta přivedl přípojku 400 V + 230 V pro budoucí nabíjení EV

Jiří Kelnar
4. březen 2021, 13:18

Já si udělal FVE teď hned po dokončení domu a jsem z toho nadšený. Vydrží mi to krásných 30-35 let nejmíň a vydělá si to na sebe v pohodě.

Milan
4. březen 2021, 14:55

Jen aby vam to nadšení vydrželo :-)

Vinkler
4. březen 2021, 18:54

Téměř nikdo si nepřipustí, že by se zmýlil a své činy si vždy pochválí. Každá liška...

Filip
5. březen 2021, 14:03

Nechci vás děsit, životnost je jedna věc a záruka druhá. Pokud se technologie nevrátí dříve než skončí fabricka záruka tak je to z hlediska financí čistá spekulace. Životnost střídače je cca 10 let, je to jen spotřební elektronika, nic více, nic méně.

pr
6. březen 2021, 07:13

Blbost na entou Filipe.

Spotřební elektronika nekončí svou fyzickou životností, ale rozhodnutím vlastníka (morální životnost). Třeba u TV je to změna vysilacího standardu.

Máte nějaký důvod proč by člověk měl funkční měnič s MTBF v řádu vyšších statisíců hodin likvidovat po deseti letech? Co se po deseti letech změní na elektřině, že by měnič nedokázal vyhovět požadavkům majitele?

pr
4. březen 2021, 13:20

Hmm, to že při rekonstrukci střechy nebyly instalovány držáky pro konstrukci (FV nebo FT) je hrubá ekonomická chyba - i vzhledem k záruce na krytinu. Ale každý svých peněz hospodářem.....

Karel Š
4. březen 2021, 19:58

Vážený "pr" - buďte chlap a přijměte výzvu Emila a nahrazujte pomoci FVE skutečně výrobu EE v rodinném baráku a neutíkejte k ohřevu vody. Budu benevolentnější než Emil a strpím FVE "samodomo" protože jsem fanda. Takže tvrdím, že jsem schopen za 130 000 Kč (včetně DPH) "samodomo" udělat systém 1,4kWp (25000Kč včetně MPPT) + 4,4kWh LiFePO4 (48V,90%DOD - 60000Kč) + 1f měnič 2,4kW/3kVA (Victron - 30000Kč). Spínaní, jištění, konstrukce a "smart samodomo" řízení spotřeby (PLC - např. podle úrovně nabití baterie systém spustí pračku, myčku, přípíná/odepíná spotřebiče s proměnlivým provozem) 15000Kč. Systém v nejlepším případě (panely jsou na svislé stěně) vyrobí 1,1 MWh/rok, po odečtení vlastní spotřeby měniče (Victron) jsem pod 1 MWh, ale budiž 1 MWh. Roční čistá úspora na dodávce od distributora cca 5000 Kč. Prostá návratnost 26let - ekonomicky nenávratné. Než mě začnete "cupovat" tak si dobře všimněte, že čísla ukazují na nejrychlejší návratnost - tedy proti jednosazbě s nejvyšší cenou a teoretizuji v tom, že všechno co jsem schopen vyrobit spotřebuji - v praxi to tak nebude.

Co vy na to?

pr
5. březen 2021, 01:20

Co já na to?

Že hry jiných nehraji a nenechám si vnutit Vaše pravidla. Nejsem odezdikezdista. S nikým si nemám potřebu poměřovat pindíky, takže na Vaši výzvu házím z vysoka trus. Hledám jak jde co nejvíce nahradit stávající spotřebu energie energií obnovitelnou. A FVE kvůli své bezobslužnosti vyhrává. Pokud má někdo požadavek na striktní ekonomiku, pak začnu tam, kde to je jisté. A TUV je vždy jistá, vždy vyjde alespoň nějaká úspora. S tím ani teplárenské sdružení nic nenadělá. A že někdo chce buď vše nebo nic není můj problém. Spíš něco naznačuje o argumentech dříve zásadových ekonomistů. Najednou je pro ně malá úspora nezajímavá. Jejich boj, ne můj.

Vinkler
5. březen 2021, 07:15

Kdo není zaujatý věřící zelený ví, že cena elektřiny z oze se musí zvednout 3x,(postavit FVE+VTE+BAT+PLE), aby se zaplatila. A musí přijít platby za připojení, aby mohly existovat sítě. Jiná cesta je dle pr = individualista.

Carlos
5. březen 2021, 08:50

Pane Vinklere,

Váš návrh výpočtu nedává smysl, už jenom z jiné ceny za instalovanou MW, jiného počtu provozních hodin atd.

Další chyba ve Vaší úvaze je ta že se cena elektřiny stanovuje na burze, vzhledem k tomu že už dneska většina elektráren pracuje daleko od 1 co se koeficientu využitý týče, tak se to do konečné ceny proudu nemusí zase tak moc projevit.

Další problém ve Vaší úvaze je že budou časem klesat ceny technologií a budou i nějak závislé na místě instalace, což znamená že se klidně může trochu přeskupit průmysl po světě a tím i spotřeba energie.

Ano, platba za připojení vzroste, asi, ale pokud zároveň bude zaveden princip že distributor nemá co kafrat do toho co máte za tím místem připojení, tak to bude bez problému. Mimo nějakou nepravděpodobnou událost, pokud budete mít vhodně udělanou instalaci, Vám totiž může stačit rezervovaný příkon poloviční či ještě menší.

Vinkler
5. březen 2021, 09:46

Pane Carlosi z hlediska vyššího principu ekonomického nemohou dlouhodobě ceny na burze být prodělečné. Každý podniká za účelem zisku.

To, že se musí postavit 3 zdroje + baterie kvůli stabilitě je evidentní z mnoha článků zde. Ale jak to vyceňujete je druhá otázka, spíše politika podvodného vykazování cen na patě kvůli OZE.

No na burze se v ceně ee nakonec vymrví vše.

Vinkler
5. březen 2021, 09:48

No a průmysl se už významně přeskupuje.

Bude to pro nás výhodné, že se na příklad v Číně vyrábí už skoro vše?

Karel Š
5. březen 2021, 09:52

struktura webu mi bohužel neumožní odpovědět na "pr" 5.3.2021 01:20 - takže připojuji sem.

Fráze "řízené odpoutání od nepřítele a přesun do předem připravených pozic" bylo kdysi PR pro frontový ústup typu bezhlavý úprk - viz analogie Vašeho hodu trusem.

OK "pr" - shodujeme se tedy, že bateriová FVE ani omylem. Ohřev vody pomoci FV - budiž - kolem 10 let se můžeme bavit o nějaké rentabilitě v případě náhrady ohřevu TUV v bojleru plynem. Bohužel některé výpočty "bombastických" návratností jsou založeny na náhradě ohřevu TUV bojlerem s jednosazbou - to se pak počítá fakt skvěle.

Poznámku o bonusu FVE díky bezobslužnosti jsem moc nepochopil, ale to je detail.

Hezký den.

Josef
5. březen 2021, 13:12

Přesně tak já jako elektroinženýr si mohu postavil FV elektrárnu také částečně svépomocí, ale platím něco přes 2kč KWh tak proč bych to dělal ? Největším problémem FV el. obecně je nicméně legislativa ,která neumožňuje za nějaký rozumný poplatek využívat el. síť jako akumulátor, bylo by to totiž mnohem levnější a ekologičtější než když si uživatelé kupují baterie aby skladovali výrobu svojí FV el. přitom tu vyrobenou elektřinu v tu chvíli potřebuje soused.

pr
5. březen 2021, 14:18

Josefe, ptáte se proč by (vy) někdo měl stavět FVE. Stejně byste se mohl zeptat proč někdo kupuje Faultcvágn P(r)asata či Šáde SuperBlba a ne Šáde Ochcávku nebo Fóbii. Kuchyňské náčiní ceptr jsem již dříve zmiňoval.

Třeba má holt někdo zkušenost s každoročním víkendovým zimním výpadkem.

Nebo holt zastává názor že co je doma, to se počítá. Bo v důchodě se jasně ukáže jak jsi se dříve staral.

Nebo učí děti postarat se o sebe sám a nespoléhat se na to, že mne druhý na trhu neoškube, nedotlačí do kouta apod...

Rvát prachy do černé díry jménem distributor a spoléhat na jejich dobrotu je řekl bych krátkozraké.

A co se přetoků k sousedovi týká, distributor kterému nepatří v domě ani centimetr vodiče má z něj pětinásobek toho co výrobce (dnes už možná jen trojnásobek). A posranci si tento poměr nevymysleli. To je práce lobingu právě distributora.

Takže proto. Za svoje.

pr
6. březen 2021, 18:55

pro Karel Š

Neshodneme se, že bateriové FVE ani omylem. Vždy je zapotřebí posoudit celou místní situaci. A umět vyčíslit i nároky a pohodlí budoucího majitele. Také si je třeba uvědomit kolik se již prodává vyřazených akumulátorů a že někteří si je umí v baterii sestavit.

Bonus s bezobslužností FVE myšleno z OZE (hlavně ve srovnání s FT).

pr
4. březen 2021, 13:23

Buď jste členem společnosti a užíváte její výhody za které se platí, nebo máte mnoho způsobů jak se ze společnosti odstranit. Jiné možnosti nejsou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se