Domů
Obnovitelné zdroje
Čína se vzdaluje pronásledovatelům v investicích do obnovitelné energie

Čína se vzdaluje pronásledovatelům v investicích do obnovitelné energie

Čína upevňuje svoji dominantní pozici na poli obnovitelných zdrojů a souvisejících technologií. Momentálně vlastní pět ze šesti největších výrobců solárních panelů na světě a světově největšího výrobce větrných elektráren. V roce 2016 navíc zvýšila investice do OZE v zahraničí o více než polovinu.

Čína je v posledních letech všeobecně známá jako největší investor do domácího sektoru obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle agentury Bloomberg v roce 2015 investovala do OZE 102 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Více než dvojnásobek domácích investic Spojených států amerických.

 

Investice (v mld. dolarů) do obnovitelných zdrojů energie v roce 2015 a jejich nárůst oproti roku 2014. Zdroj: China!s Global Renewable Energy Expansion, IEEFA

Zahraniční investice Číny

Podle zprávy amerického Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA) Čína rychle rozšiřuje svůj vliv v oblasti OZE a souvisejících technologií v zahraničí. Zpráva udává. že v roce 2016 země provedla 13 zahraničních investic přesahujících 1 miliardu dolarů (26 miliard korun), které dosáhly celkové výše 32 miliard dolarů (821 miliard korun). To je 60% nárůst srovnatelných investic oproti roku 2015.

Velké zahraniční investice v roce 2016 zahrnují po dvou investicích v Německu, Austrálii a Brazílii a další v Egyptě, Indonésii, Čile, Pákistánu a Vietnamu.

Klíčové zahraniční investice Číny do obnovitelných zdrojů energie. Zdroj: China!s Global Renewable Energy Expansion, IEEFA

„V současné době nechává Čína všechny za sebou a disponuje výhodou, která se bude nadále zvětšovat, pokud země jako USA, Velká Británie a Austrálie budou i nadále brzdit s investicemi do čisté energie,“ řekl Tim Buckley, ředitel IEEFA.

Čína v současné době vlastní co se týče energetického sektoru některé největší společnosti na světě:

  • 5 ze 6 největších výrobců solárních panelů,
  • největšího výrobce větrných turbín (Goldwind),
  • největší elektrárenskou společnost (State Grid Corp of China – SGCC),
  • největšího producenta lithia (Tianqi Lithium Industries).

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.